Mistrzostwa Europy U-20 w koszykówce mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Basketball Clipart.svg
Mistrzostwa Europy U-20 w koszykówce mężczyzn
Sport Koszykówka
Federacja FIBA
Kontynent Europa
Pierwsze mistrzostwa 1992
Kategoria wiekowa 20
Liczba edycji 22
Obecni mistrzowie  Izrael
Oficjalna strona u20men.fibaeurope.com

Mistrzostwa Europy U-20 w koszykówce mężczyzn (oficjalna nazwa: FIBA Europe Under-20 Championship, wcześniej European Championship for Men '22 and Under) – mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn do lat 20, zainaugurowane w 1992 roku. Do 2004 roku rozgrywane co dwa lata, od tamtego czasu są rozgrywane co rok. W mistrzostwach bierze udział 16 zespołów.

Od 2005 rozgrywany jest także turniej dywizji B, z udziałem reprezentacji, które nie zdołały awansować do dywizji A. Od 2013 roku trzy najlepsze drużyny awansują do dywizji A na kolejne mistrzostwa. Analogicznie trzy najsłabsze zespoły z dywizji A są relegowane do dywizji B.

Dywizja A[edytuj | edytuj kod]

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie
Rok Gospodarz Mecz o złoty medal Mecz o brązowy medal
Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
U–22
1992 Grecja (Ateny)  Włochy 65–63  Grecja  Francja 63–60  Izrael
1994 Słowenia (Maribor, Postojna i Lublana)  Białoruś 96–91  Włochy  Hiszpania 83–69  Grecja
1996 Turcja (Bursa i Stambuł)  Litwa 85–81  Hiszpania  Jugosławia 67–62  Turcja
1998 Włochy (Trapani)  Jugosławia 92–73  Słowenia  Turcja 64–57  Hiszpania
U–20
2000 Macedonia Północna (Ochryda)  Słowenia 66–65  Izrael  Hiszpania 82–77  Chorwacja
2002 Litwa (Kowno, Olita i Wilno)  Grecja 77–73  Hiszpania  Francja 95–78  Rosja
2004 Czechy (Brno)  Słowenia 66–61  Izrael  Litwa 92–63  Grecja
2005 Rosja (Czechow)  Rosja 61–53  Litwa  Serbia i Czarnogóra 63–45  Izrael
2006 Turcja (Izmir)  Serbia i Czarnogóra 64–58  Turcja  Słowenia 83–75  Włochy
2007 Słowenia (Nova Gorica)
Włochy (Gorycja)
 Serbia 87–78  Hiszpania  Włochy 74–63  Rosja
2008 Łotwa (Ryga)  Serbia 96–89  Litwa  Hiszpania 91–72  Turcja
2009 Grecja (Rodos i Jalisos)  Grecja 90–85  Francja  Hiszpania 75–72  Włochy
2010 Chorwacja (Zadar, Crikvenica & Makarska)  Francja 73–62  Grecja  Hiszpania 86–79  Chorwacja
2011 Hiszpania (Bilbao)  Hiszpania 82–70  Włochy  Francja 66–50  Rosja
2012 Słowenia (Lublana, Domžale & Kranjska Gora)  Litwa 50–49  Francja  Hiszpania 67–66  Serbia
2013 Estonia (Tallinn)  Włochy 67–60  Łotwa  Hiszpania 70–63  Rosja
2014 Grecja (Heraklion i Retimno)  Turcja 65–57  Hiszpania  Serbia 79–66  Chorwacja
2015 Włochy (Lignano Sabbiadoro & Latisana)  Serbia 70–64  Hiszpania  Turcja 84–74  Francja
2016 Finlandia (Helsinki)  Hiszpania 68–55  Litwa  Turcja 76–61  Niemcy
2017 Grecja (Chania, Heraklion i Retimno)  Grecja 65–56  Izrael  Francja 72–58  Hiszpania
2018 Niemcy (Chemnitz)  Izrael 80–66  Chorwacja  Niemcy 80–71  Francja
2019 Izrael

(Tel Awiw)

 Izrael 92–84  Hiszpania  Niemcy 73–65  Francja
2020 Litwa

(Kłajpeda)

Występy według krajów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Serbia 5 0 3 8
2  Grecja 3 2 0 5
3  Hiszpania 2 5 7 14
4  Litwa 2 3 1 6
5  Włochy 2 2 1 5
6  Słowenia 2 1 1 4
7  Izrael 1 3 0 4
8  Francja 1 2 4 7
9  Turcja 1 1 3 5
10  Białoruś 1 0 0 1
 Rosja 1 0 0 1
12  Chorwacja 0 1 0 1
 Łotwa 0 1 0 1
14  Niemcy 0 0 1 1

Liderzy statystyczni[edytuj | edytuj kod]

MVP[edytuj | edytuj kod]

Rok Laureat MVP
1996 Słowenia Rasho Nesterović
1998 Serbia i Czarnogóra Igor Rakočević
2000 Słowenia Sani Bečirovič
2002 Grecja Nikos Zisis
2004 Słowenia Erazem Lorbek
2005 Rosja Nikita Kurbanow
2006 Turcja Ersan İlyasova
2007 Serbia Miloš Teodosić
2008 Serbia Miroslav Raduljica
2009 Grecja Kostas Papanikolau
2010 Francja Andrew Albicy
2011 Hiszpania Nikola Mirotić
2012 Francja Léo Westermann
2013 Włochy Amedeo Della Valle
2014 Turcja Cedi Osman
2015 Serbia Marko Gudurić
2016 HiszpaniaMarc García
2017 GrecjaVassilis Charalampopoulos
2018 IzraelYovel Zoosman
2019 IzraelDeni Avdija

Dywizja B[edytuj | edytuj kod]

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie
Rok Gospodarz Finał Mecz o brązowy medal
Złoto Wynik Srebro Brąz Wynik 4. miejsce
2005 Bułgaria
(Warna)
 Bułgaria 86–80  Węgry  Polska 96–76  Gruzja
2006 Portugalia
(Lizbona)
 Gruzja 96–88  Macedonia Północna  Finlandia 91–75  Polska
2007 Polska
(Warszawa)
 Czarnogóra 89–68  Ukraina  Finlandia 76–73  Niemcy
2008 Rumunia
(Târgu Mureș)
 Niemcy 110–102  Belgia  Szwecja 80–71  Estonia
2009 Macedonia Północna
(Skopje)
 Holandia 88–77  Czechy  Polska 96–66  Szwecja
2010 Austria
(Oberwart i Güssing)
 Austria 71–66  Szwecja  Polska 86–76  Bułgaria
2011 Bośnia i Hercegowina
(Sarajewo)
 Gruzja 79–70  Estonia  Czechy 86–85  Belgia
2012 Bułgaria
(Sofia)
 Chorwacja 88–80  Czechy  Izrael 101–67  Bułgaria
2013 Rumunia
(Pitești)
 Polska 83–71  Wielka Brytania  Węgry 70–69  Belgia
2014 Bośnia i Hercegowina
(Sarajewo)
 Bośnia i Hercegowina 76–70  Belgia  Ukraina 77–62  Białoruś
2015 Węgry
(Székesfehérvár)
 Finlandia 80–76  Szwecja  Węgry 68–66  Czarnogóra
2016 Grecja
(Chalkida)
 Czarnogóra 78–76  Islandia  Grecja 73–67  Chorwacja
2017 Rumunia
(Oradea)
 Rumunia 80–67  Chorwacja  Wielka Brytania 81–65  Rosja
2018 Bułgaria
(Sofia)
 Polska 71–60  Słowenia  Łotwa 76–62  Rosja
2019 Portugalia
(Matosinhos)
 Portugalia 73–57  Czechy  Belgia 88–80  Rosja

Adnotacja: pogrubienie oznacza zespoły, które awansowały do dywizji A w kolejnym sezonie

Występy według krajów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Polska 2 0 3 5
2  Gruzja 2 0 0 2
 Czarnogóra 2 0 0 2
4  Chorwacja 1 1 0 2
5  Finlandia 1 0 2 3
6  Austria 1 0 0 1
 Bośnia i Hercegowina 1 0 0 1
 Bułgaria 1 0 0 1
 Holandia 1 0 0 1
 Niemcy 1 0 0 1
 Rumunia 1 0 0 1
12  Czechy 0 2 1 3
 Szwecja 0 2 1 3
14  Belgia 0 2 0 2
15  Węgry 0 1 2 3
16  Ukraina 0 1 1 2
 Wielka Brytania 0 1 1 2
18  Estonia 0 1 0 1
 Islandia 0 1 0 1
 Macedonia Północna 0 1 0 1
 Słowenia 0 1 0 1
22  Grecja 0 0 1 1
 Izrael 0 0 1 1
 Łotwa 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]