Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej 2021
2021 UEFA European Under-21 Championship
2019 2023
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Węgry
 Słowenia
Termin 24–31 marca 2021
31 maja–6 czerwca 2021
Liczba drużyn 16
Stadiony 7 (w 7 miastach)
Statystyki turnieju
Mecze 31

Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2021 – turniej piłkarski, który odbędzie się dniach 24–31 marca i 31 maja–6 czerwca 2021. Będzie to 23. edycja tych rozgrywek. Współgospodarzami turnieju będą Węgry oraz Słowenia[1]. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach turniej miał gościć 12 drużyn. 6 lutego 2019 roku Komitet Wykonawczy UEFA podjął decyzję o rozszerzeniu turnieju do 16 drużyn[2]. Do gry uprawnieni będą zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1998 roku. Obrońcami mistrzowskiego tytułu jest Hiszpania.

Pierwotnie turniej miał odbywać się w dniach 9-26 czerwca 2021 roku, jednakże ze względu na przełożenie Mistrzostw Europy na przełom czerwca i lipca 2021 roku, zmieniono datę rozegrania turnieju. Faza grupowa zmagań odbędzie się w dniach 24-31 marca 2021, a faza pucharowa 31 maja-6 czerwca 2021[3].

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W kwalifikacjach biorą udział 53 reprezentacje, podzielone na 9 grup, w których znajduje się 5 lub 6 zespołów. Mistrzowie grup i najlepszy zespół z drugiego miejsca bezpośrednio awansują do turnieju. Pomiędzy ośmioma reprezentacjami, które zajmą drugie miejsca w grupie, rozegrane zostaną play-offy[4].

Zasady kwalifikacji zostały zmienione po wybuchu pandemii COVID-19, przez którą nie udało się rozegrać marcowych spotkań eliminacyjnych. UEFA postanowiła zrezygnować z rozgrywania baraży, a zamiast tego awans uzyskało pięć najlepszych drużyn z drugich miejsc[5].

Zakwalifikowane reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Zakwalifikowana jako Data kwalifikacji Liczba występów w ME Najlepszy wynik w ME
Węgry Węgry gospodarz 2018-12-033 grudnia 2018 4 (1978, 1980, 1986, 1996) Półfinał (1986)
Słowenia Słowenia gospodarz 2018-12-033 grudnia 2018 debiutant
Włochy Włochy zwycięzca grupy 1 15 listopada 2020 20 (1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) Mistrzostwo (1992, 1994, 1996, 2000, 2004)
Francja Francja zwycięzca grupy 2 12 listopada 2020 9 (1982, 1984, 1986, 1988, 1994, 1996, 2002, 2006, 2019) Mistrzostwo (1988)
Anglia Anglia zwycięzca grupy 3 13 października 2020 15 (1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019) Mistrzostwo (1982, 1984)
Czechy Czechy zwycięzca grupy 4 17 listopada 2020 17 (1978, 1980, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 2000, 2002, 2007, 2011, 2015, 2017) Mistrzostwo (2002)
Rosja Rosja zwycięzca grupy 5 13 października 2020 6 (1980, 1982, 1990, 1994, 1998, 2013) Mistrzostwo (1980, 1990)[a]
Hiszpania Hiszpania zwycięzca grupy 6 13 października 2020 14 (1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1994, 1996, 1998, 2000, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019) Mistrzostwo (1986, 1998, 2011, 2013, 2019)
Holandia Holandia zwycięzca grupy 7 13 października 2020 7 (1988, 1992, 1998, 2000, 2006, 2007, 2013) Mistrzostwo (2006, 2007)
Dania Dania zwycięzca grupy 8 13 października 2020 7 (1978, 1986, 1992, 2006, 2011, 2015, 2017, 2019) III/IV miejsce (1992, 2015)[b]
Niemcy Niemcy zwycięzca grupy 9 17 listopada 2020 12 (1982, 1990, 1992, 1996, 1998, 2004, 2006, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) Mistrzostwo (2009, 2017)
Szwajcaria Szwajcaria klasyfikacja najlepszych drużyn z 2. miejsc 13 października 2020 3 (2002, 2004, 2011) II miejsce (2011)
Portugalia Portugalia klasyfikacja najlepszych drużyn z 2. miejsc 15 listopada 2020 8 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2007, 2015, 2017) II miejsce (1994, 2015)
Islandia Islandia klasyfikacja najlepszych drużyn z 2. miejsc 24 listopada 2020 1 (2011) Faza grupowa (2011)
Chorwacja Chorwacja klasyfikacja najlepszych drużyn z 2. miejsc 17 listopada 2020 3 (2000, 2004, 2019) Faza grupowa (2000, 2004, 2019)
Rumunia Rumunia klasyfikacja najlepszych drużyn z 2. miejsc 17 listopada 2020 2 (1998, 2019) III/IV miejsce (2019)[b]

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie grup odbyło się 10 grudnia 2020 roku w siedzibie UEFA w Nyonie[6]. Przed losowaniem 16 drużyn zostało podzielonych na 4 koszyki, zgodnie z osiągnięciami w trakcie poprzednich edycji turniejów:

Węgry zostały przydzielone automatycznie do grupy A na pozycji A1, natomiast Słowenia do grupy B na pozycji B1. Pozostałe 14 drużyn mogło trafić do każdej grupy na każdej pozycji.

Podział na koszyki[edytuj | edytuj kod]

Koszyk 1
Reprezentacja Wsp.
 Hiszpania U-21 40,620
 Niemcy U-21 38,490
 Francja U-21 37,147
 Anglia U-21 36,846
Koszyk 2
Reprezentacja Wsp.
 Włochy U-21 36,361
 Dania U-21 36,088
 Portugalia U-21 35,863
 Holandia U-21 32,686
Koszyk 3
Reprezentacja Wsp.
 Rumunia U-21 32,198
 Chorwacja U-21 31,902
 Czechy U-21 29,648
 Rosja U-21 29,162
Koszyk 4
Reprezentacja Wsp.
 Szwajcaria U-21 28,059
 Islandia U-21 26,071
 Słowenia U-21 (B1) 25,851
 Węgry U-21 (A1) 21,318

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie do organizacji turnieju zgłoszono osiem stadionów: cztery na Węgrzech i cztery w Słowenii[7]. Po ogłoszeniu zmiany formatu turnieju UEFA ogłosiła, że finnał nie odbędzie się na MOL Aréna Sóstó w Székesfehérvár, a na stadionie Ljudski vrt w Mariborze, a także że turniej odbędzie się tylko w 3 miastach Słowenii - Lublanie, Mariborze i Celje[8].

Mecze grupy A i C odbędą się na Węgrzech, a mecze grupy B w Słowenii. Mecze grupy D miały być rozgrywane albo w Słowenii, albo w jednym z krajów, które zostaną wylosowane do grupy D[9]. Ostatecznie 10 grudnia 2020 roku UEFA ogłosiła, że mecze grupy D odbędą się na Słowenii, a do grona miast gospodarzy dołączył Koper[10]. Ćwierćfinały odbędą się po dwa w każdym z krajów organizatorów i półfinały tak samo.

HUN Székesfehérvár Címer.svg Székesfehérvár Coa Hungary Town Budapest big.svg Budapeszt
MOL Aréna Sóstó Bozsik Aréna
Pojemność: 14 201 Pojemność: 8 200
47°10′25,6″N 18°24′54,7″E/47,173778 18,415194 47°26′33″N 19°09′18″E/47,442500 19,155000
MOL Aréna Sóstó (September 2018).jpg
HUN Szombathely Címer.svg Szombathely HUN Győr Címer.svg Győr
Haladás Sportkomplexum Alcufer Stadion
Pojemność: 9 859 Pojemność: 4 335
47°14′05,6″N 16°36′27,8″E/47,234889 16,607722 47°37′58″N 17°35′33″E/47,632778 17,592500
 
Blason ville si Ljubljana (Slovénie).svg Lublana Coat of arms of Maribor.svg Maribor
Stadion Stožice Ljudski vrt
Pojemność: 16 038 Pojemność: 13 059
46°04′49,6″N 14°31′27,5″E/46,080444 14,524306 46°33′45″N 15°38′26″E/46,562500 15,640556
Stadion Ljudski vrt - panoramio.jpg
Coat of arms of Celje.svg Celje Coa Koper.grb.svg Koper
Stadion Z'dežele Stadion Bonifika
Pojemność: 12 702 Pojemność: 4 010
46°14′47,2″N 15°16′11,7″E/46,246444 15,269917 45°32′32″N 13°43′50″E/45,542222 13,730556

Składy[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

W przypadku równej liczby punktów, zespoły są klasyfikowane według następujących zasad.

  1. liczba punktów zdobytych w meczach między tymi drużynami,
  2. różnica bramek strzelonych w meczach tych drużyn,
  3. bramki zdobyte w meczach tych drużyn,
  4. jeśli więcej niż dwie drużyny miały identyczny dorobek i po zastosowaniu powyższych zasad wciąż co najmniej dwie drużyny mają identyczny dorobek, powyższe zasady stosuje się ponownie tylko dla zainteresowanych drużyn,
  5. różnica bramek we wszystkich meczach grupowych,
  6. liczba strzelonych bramek we wszystkich meczach grupowych,
  7. rzuty karne jeśli tylko dwa zespoły mają równą ilość punktów i spotkały się one ze sobą w ostatniej kolejce, a żaden z punktów powyżej nie przyniósł rozstrzygnięcia kolejności (nie stosuje się jeśli tyle samo punktów mają więcej niż 2 drużyny lub kolejność ustalana nie decyduje o awansie do kolejnej rundy)
  8. liczba kar indywidualnych we wszystkich meczach (1 punkt za żółtą kartkę, 3 punkty za czerwoną kartkę (również tą za dwie żółte kartki)),
  9. pozycja w rankingu UEFA.

Legenda do tabelek

awans do ćwierćfinałów
  • Pkt – ilość punktów
  • M – liczba meczów
  • W – wygrane
  • R – remisy
  • P – porażki
  • Br+ – bramki zdobyte
  • Br- – bramki stracone
  • +/- – różnica bramek

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół M W R P Br+ Br− +/− Pkt
 Węgry U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Niemcy U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Rumunia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Holandia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
24 marca 2021 Rumunia U-21  vs  Holandia U-21
24 marca 2021 Węgry U-21  vs  Niemcy U-21

27 marca 2021 Węgry U-21  vs  Rumunia U-21
27 marca 2021 Niemcy U-21  vs  Holandia U-21

30 marca 2021 Holandia U-21  vs  Węgry U-21
30 marca 2021 Niemcy U-21  vs  Rumunia U-21

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół M W R P Br+ Br− +/− Pkt
 Słowenia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Hiszpania U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Czechy U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Włochy U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
24 marca 2021 Czechy U-21  vs  Włochy U-21
24 marca 2021 Słowenia U-21  vs  Hiszpania U-21

27 marca 2021 Słowenia U-21  vs  Czechy U-21
27 marca 2021 Hiszpania U-21  vs  Włochy U-21

30 marca 2021 Włochy U-21  vs  Słowenia U-21
30 marca 2021 Hiszpania U-21  vs  Czechy U-21

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół M W R P Br+ Br− +/− Pkt
 Rosja U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Islandia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Francja U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Dania U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
25 marca 2021 Francja U-21  vs  Dania U-21
25 marca 2021 Rosja U-21  vs  Islandia U-21

28 marca 2021 Rosja U-21  vs  Francja U-21
28 marca 2021 Islandia U-21  vs  Dania U-21

31 marca 2021 Dania U-21  vs  Rosja U-21
31 marca 2021 Islandia U-21  vs  Francja U-21

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół M W R P Br+ Br− +/− Pkt
 Portugalia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Chorwacja U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Anglia U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
 Szwajcaria U-21 0 0 0 0 0 0 0 0
25 marca 2021 Anglia U-21  vs  Szwajcaria U-21
25 marca 2021 Portugalia U-21  vs  Chorwacja U-21

28 marca 2021 Portugalia U-21  vs  Anglia U-21
28 marca 2021 Chorwacja U-21  vs  Szwajcaria U-21

31 marca 2021 Szwajcaria U-21  vs  Portugalia U-21
31 marca 2021 Chorwacja U-21  vs  Anglia U-21

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
31 maja – do ustalenia        
 I miejsce grupa A  
3 czerwca – do ustalenia
 II miejsce grupa C    
 Zwycięzca ćwierćfinału 1  
31 maja – do ustalenia
   Zwycięzca ćwierćfinału 2    
 I miejsce grupa C  
6 czerwca – Maribor
 II miejsce grupa A    
 Zwycięzca półfinału 1  
31 maja – do ustalenia
   Zwycięzca półfinału 2  
 I miejsce grupa B  
3 czerwca – do ustalenia
 II miejsce grupa D    
 Zwycięzca ćwierćfinału 3  
31 maja – do ustalenia
   Zwycięzca ćwierćfinału 4    
 I miejsce grupa D  
 II miejsce grupa B    


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

31 maja 2021 I miejsce grupa A Ćwierćfinał 1 II miejsce grupa C
31 maja 2021 I miejsce grupa C Ćwierćfinał 2 II miejsce grupa A
31 maja 2021 I miejsce grupa B Ćwierćfinał 3 II miejsce grupa D
31 maja 2021 I miejsce grupa D Ćwierćfinał 4 II miejsce grupa B

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

3 czerwca 2021 Zwycięzca ćwierćfinału 1 Półfinał 1 Zwycięzca ćwierćfinału 2
3 czerwca 2021 Zwycięzca ćwierćfinału 3 Półfinał 2 Zwycięzca ćwierćfinału 4

Finał[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2021 Zwycięzca półfinału 1 vs Zwycięzca półfinału 2 Ljudski vrt, Maribor

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W latach 1980, 1982, 1990 jako ZSRR.
  2. a b Nie rozgrywano wówczas meczu o trzecie miejsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]