Mistrzostwa Europy juniorów w saneczkarstwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy Juniorów w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1955 roku w szwajcarskim Davos. Organizatorem imprezy jest Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL). Uczestnikami mistrzostw mogą być zawodnicy, którzy w roku rozgrywania imprezy nie osiągają 20 roku życia.

Początkowo zawody były rozgrywane corocznie, w konkurencjach jedynek kobiet i mężczyzn oraz w dwójkach mężczyzn. W latach 1981-1989 mistrzostwa rozgrywano co 2 lata, na przemian z mistrzostwami świata. W latach 1990-2010 zawodów nie rozgrywano, powróciła ona do kalendarza FIL w 2011 roku, ponownie jako zawody coroczne. W 2012 roku do rozgrywanych konkurencji dołączono sztafety.

Dotychczas zawody o mistrzostwa Starego Kontynentu anulowano trzy razy. Działo się to w latach 1963, 1967, 1970.

Dwukrotnie organizatorem imprezy była Polska. W 1965 gospodarzem był Karpacz, natomiast w 1979 Krynica-Zdrój.

Dotychczas w klasyfikacji medalowej prowadzi RFN, którego reprezentanci zdobyli 36 medali złotych. Na drugim miejscu plasują się Niemcy z 25 medalami złotymi, a na trzecim Austria. Polska znajduje się na szóstym miejscu, mając na koncie cztery medale złote, cztery srebrne i dziesięć brązowych.

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955 Szwajcaria Davos Szwajcaria Lotti Vanoni Austria Sieglinde Profanter Szwajcaria Doris Kistler
1956 Austria Weißenbach bei Liezen Austria Ida Konrad Austria Berta Bürkl Austria Olga Schrott
1957 Włochy Vipiteno Austria Annemarie Mayr Austria Olga Schrott Włochy Brigitte Fink
1958 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Baldrun Mille Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Kühn Austria Hanni Possmoser
1959 Austria Weißenbach bei Liezen Austria Gretl Angerer Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Zenzi Plenk Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Karin Kurz
1960 Austria Villach Austria Hanni Possmoser Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Karin Kurz Austria Anna Stock
1961 Szwajcaria Davos Niemiecka Republika Demokratyczna Helga Meusinger Austria Marlene Kahr Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Lucia Hackelsberger
1962 Austria Bad Aussee Niemiecka Republika Demokratyczna Helga Meusinger Austria Helga Gugganig Austria Antonia Lanthaler
1963 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964 Austria Kufstein Polska Irena Kawa Polska Sofia Hłasko Niemiecka Republika Demokratyczna Uta Schipanski
1965 Polska Karpacz Polska Wiesława Martyka Niemiecka Republika Demokratyczna Adelheid Reckewitz Polska Danuta Baraś
1966 Austria Igls Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Marlies Renoth Niemiecka Republika Demokratyczna Anna-Maria Müller Polska Małgorzata Głowaczewska
1967 Niemiecka Republika Demokratyczna Friedrichroda Zawody odwołano
1968 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Czechosłowacja Dana Beldová Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Knösel Polska Wiesława Martyka
1969 Szwecja Hammarstrand Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Elisabeth Demleitner Czechosłowacja Dana Beldová Niemiecka Republika Demokratyczna Rosita Streit
1970 Francja Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971 Czechy Mariańskie Łaźnie Niemiecka Republika Demokratyczna Margit Schumann Czechosłowacja Desa Linski Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Rührold
1972 Austria Kufstein Niemiecka Republika Demokratyczna Eva-Maria Wernicke Polska Teresa Bugajczyk Polska Małgorzata Kretowicz
1973 Włochy Valdaora Włochy Sarah Felder Niemiecka Republika Demokratyczna Steffi Eissmann Niemiecka Republika Demokratyczna Heidemarie Reiss
1974 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schlehdorf Włochy Sarah Felder Niemiecka Republika Demokratyczna Sieglinde Kaiser Niemiecka Republika Demokratyczna Sieglinde Peschel
1975 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Monika Jedamski Niemiecka Republika Demokratyczna Roswitha Stenzel Niemiecka Republika Demokratyczna Elvira Schreiber
1976 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann Polska Teresa Maziarz Niemiecka Republika Demokratyczna Veronika Huhn
1977 Austria Igls Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andrea Fendt Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Elke Djan Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Brand
1978 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Niemiecka Republika Demokratyczna Roswitha Stenzel Niemiecka Republika Demokratyczna Bettina Schmidt Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Andrea Fendt
1979 Polska Krynica-Zdrój Niemiecka Republika Demokratyczna Bettina Schmidt Niemiecka Republika Demokratyczna Martina Günl Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Elke Djan
1980 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Popel Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Weiß Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Eleonora Czeremisina
1981 Austria Bludenz Niemiecka Republika Demokratyczna Steffi Martin Niemiecka Republika Demokratyczna Birgit Weise Niemiecka Republika Demokratyczna Jutta Garbe
1983 Austria Igls Niemiecka Republika Demokratyczna Christine König Niemiecka Republika Demokratyczna Anke Popel Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Grübler
1985 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Włochy Veronika Oberhuber Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Szmitowa Niemiecka Republika Demokratyczna Susi Erdmann
1987 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jana Bode Niemiecka Republika Demokratyczna Susi Erdmann Niemiecka Republika Demokratyczna Dana Riedel
1989 Austria Igls Austria Andrea Tagwerker Niemiecka Republika Demokratyczna Jean Roos Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Margit Paar
2011 Austria Igls Austria Mona Wabnigg Niemcy Dajana Eitberger Niemcy Aileen Frisch
2012 Niemcy Winterberg Niemcy Aileen Frisch Niemcy Katrin Rudolph Niemcy Luzie Löscher
2013 Niemcy Oberhof Niemcy Nathalie Burkhardt Niemcy Maria Naß Niemcy Saskia Langer
2014 Łotwa Sigulda Niemcy Angelique Fleischer Rosja Wiktoria Demczenko Rosja Jekaterina Katnikowa
2015 Niemcy Oberhof Niemcy Jessica Tiebel Rosja Wiktoria Demczenko Niemcy Saskia Langer
2016 Niemcy Altenberg Niemcy Jessica Tiebel Niemcy Tina Müller Rosja OlesIa Michajlenko
2017 Niemcy Oberhof Niemcy Jessica Tiebel Austria Hannah Prock Niemcy Cheyenne Rosenthal
2018 Niemcy Winterberg Niemcy Cheyenne Rosenthal Niemcy Jessica Tiebel Włochy Verena Hofer
2019 Szwajcaria Sankt Moritz Włochy Verena Hofer Łotwa Elīna Ieva Vītola Niemcy Anna Berreiter

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955 Szwajcaria Davos Austria Katejan Peer Szwajcaria Beat Haesler Austria Willi Haslwanter
1956 Austria Weißenbach bei Liezen Austria Anton Venier Austria Ferdinand Steiner Austria Josef Hollinger
1957 Włochy Vipiteno Austria Josef Feistmantl Austria Herbert Thaler Austria Manfred Schweiberer
1958 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Max Leo Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Köhler Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Bonsack
1959 Austria Weißenbach bei Liezen Austria Manfred Schweiberer Szwajcaria Jean-Pierre Gottschall Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Josef Fleischmann
1960 Austria Villach Austria Josef Neururer Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Paul Nadles Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Josef Fleischmann
1961 Szwajcaria Davos Austria Gernot Pollhammer Austria Manfred Mittelberger Austria Manfred Schmid
1962 Austria Bad Aussee Austria Rudolf Bichler Austria Manfred Schmid Austria Anton Legat
1963 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964 Austria Kufstein Włochy Ernesto Mair Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Florian Aschauer Włochy Enrico Graber
1965 Polska Karpacz Polska Eugeniusz Śliwa Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Leonhard Frank Polska Marian Kwiatkowski
1966 Austria Igls Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Rossmann Niemiecka Republika Demokratyczna Siegfried Müller Austria Hans Pechtl
1967 Niemiecka Republika Demokratyczna Friedrichroda Zawody odwołano
1968 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Siegfried Müller Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-August Remmers Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Fiedler
1969 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Wolfram Fiedler Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Stefan Hölzlwimmer Austria Rudolf Schmid
1970 Francja Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971 Czechy Mariańskie Łaźnie Włochy Paul Hildgartner Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Müller
1972 Austria Kufstein Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Anton Winkler Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Heinrich Winkler
1973 Włochy Valdaora Niemiecka Republika Demokratyczna Dettlef Günther Włochy Karl Feichter Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
1974 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schlehdorf Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Messing Polska Piotr Bugajczyk Szwecja Michael Gardebäck
1975 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Bernhard Glass Niemiecka Republika Demokratyczna Hendrik Fischer Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Günther
1976 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Dreyer Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Gerhard Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Handrich
1977 Austria Igls Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johannes Schettel Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Bernd Beutel Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerhard Böhmer
1978 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Handrich Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Gerhard Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johannes Schettel
1979 Polska Krynica-Zdrój Niemiecka Republika Demokratyczna Thomas Rührold Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Danilin Polska Jan Lindert
1980 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Wilfried Vogel Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Bauch Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Pietrow
1981 Austria Bludenz Niemiecka Republika Demokratyczna Jörg Hoffmann Niemiecka Republika Demokratyczna Detlef Bertz Niemiecka Republika Demokratyczna Wilfried Vogel
1983 Austria Igls Włochy Norbert Huber Austria Markus Prock Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Georg Hackl
1985 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Georg Hackl Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Reindl Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Maximilian Burghardtswieser
1987 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Włochy Gerhard Plankensteiner Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Helmut Hölzlwimmer Niemiecka Republika Demokratyczna Alexander Bau
1989 Austria Igls Włochy Gerhard Plankensteiner Włochy Wilfried Huber Niemiecka Republika Demokratyczna Alexander Bau
2011 Austria Igls Włochy Dominik Fischnaller Włochy Kevin Fischnaller Rosja Aleksander Peretjagin
2012 Niemcy Winterberg Włochy Kevin Fischnaller Niemcy Toni Gräfe Rosja Władimir Pitilimow
2013 Niemcy Oberhof Włochy Emanuel Rieder Niemcy Chris Eißler Niemcy Georg Reumschüssel
2014 Łotwa Sigulda Austria Armin Frauscher Rosja Aleksander Stepiczew Łotwa Riks Kristens Rozītis
2015 Niemcy Oberhof Niemcy Sebastian Bley Rosja Roman Riepiłow Austria Nico Gleirscher
2016 Niemcy Altenberg Austria Jonas Müller Austria Nico Gleirscher Łotwa Kristers Aparjods
2017 Niemcy Oberhof Niemcy Max Langenhan Łotwa Kristers Aparjods Niemcy Nico Gleirscher
2018 Niemcy Winterberg Niemcy Max Langenhan Niemcy Moritz Bollmann Niemcy David Nössler
2019 Szwajcaria Sankt Moritz Niemcy David Nössler Niemcy Moritz Bollmann Włochy Lukas Gufler


Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1955 Szwajcaria Davos Zawody odwołano
1956 Austria Weißenbach bei Liezen Austria Ferdinand Steiner
Wolfgang Schmeissl
Austria Josef Feistmantl
Eduard Pirkmann
Austria Peter Katschtaler
Franz Hartweger
1957 Włochy Vipiteno Austria Ewald Walch
Josef Mariner
Austria Helmut Thaler
Herbert Thaler
Austria Robert Unterfrauner
Josef Feistmantl
1958 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Austria Helmut Thaler
Herbert Thaler
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wolfgang Winkler
Leonhard Eham
Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Bonsack
Gerhard Kirchner
1959 Austria Weißenbach bei Liezen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wolfgang Winkler
Leonhard Eham
Włochy Giorgio Moroder
Arnold Prinoth
Austria Anton Feldhammer
Manfred Schmid
1960 Austria Villach Austria Anton Feldhammer
Manfred Schmid
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Paul Nadles
Josef Fleischmann
Austria Walter Fürutter
Josef Neururer
1961 Szwajcaria Davos Zawody odwołano
1962 Austria Bad Aussee Austria Rudolf Bichler
Hermann Rohrer
Austria Anton Legat
Herbert Mayer
Austria Rupert Hell
Manfred Griesser
1963 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Zawody odwołano
1964 Austria Kufstein Włochy Ernesto Mair
Enrico Graber
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Paul Fiegl
Florian Aschauer
Polska Ryszard Nasiek
Józef Matlak
1965 Polska Karpacz Niemiecka Republika Demokratyczna Gerhard Vater
Reinhard Bredow
Niemcy Siegfried Müller
Bernd Rossmann
Polska Jerzy Nasiek
Eugeniusz Kowalski
1966 Austria Igls Niemiecka Republika Demokratyczna Siegfried Müller
Bernd Rossmann
Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Deschner
Eberhard Schmidt
Czechosłowacja Jan Navrátil
Jan Janata
1967 Niemiecka Republika Demokratyczna Friedrichroda Zawody odwołano
1968 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Siegfried Müller
Bernd Rossmann
Austria Rudolf Schmid
Franz Schachner
Austria Josef Nagele
Raimund Köfinger
1969 Szwecja Hammarstrand Austria Rudolf Schmid
Franz Schachner
Włochy Paul Hildgartner
Walter Plaikner
Niemiecka Republika Demokratyczna Horst Müller
Manfred Neumann
1970 Francja Villard-de-Lans Zawody odwołano
1971 Czechy Mariańskie Łaźnie Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Henning Schulze
Hans-Jürgen Neumann
Włochy Paul Hildgartner
Hubert Graber
Austria Günther Lemmerer
Alfons Obojes
1972 Austria Kufstein Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Rinn
Norbert Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Henning Schulze
Hans-Jürgen Neumann
Włochy Karl Feichter
Ernst Haspinger
1973 Włochy Valdaora Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Ulrich Hahn
Włochy Karl Feichter
Ernst Haspinger
Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Messing
Wilfried Weidner
1974 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schlehdorf Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Messing
Wolfgang Seifert
Ray Lindfors
Josef Mairhofer[1]
Polska Jan Kasielski
Krzysztof Kuklik
1975 Niemiecka Republika Demokratyczna Oberhof Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Dreyer
Andreas Sauer
Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Messing
Roland Herdmann
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Günther
Harald Schmidt
1976 Austria Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Körner
Harald Schmidt
Austria Heinz Pacher
Gerhard Hirzegger
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Thomas Rzeznizok
Detlef Ammenhäuser
1977 Austria Igls Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Stanggassinger
Franz Wembacher
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johannes Schettel
Jürgen Pilz
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Oberhoffner
Jörg-Dieter Ludwig
1978 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johannes Schettel
Patric Werner
Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Sotzmann
Volker Dietrich
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiaczesław Szczugurow
Władimir Tereszczenko
1979 Polska Krynica-Zdrój Polska Jan Lindert
Wojciech Kania
Austria Franz Wilhelmer
Franz Lechleitner
Polska Jerzy Jebłeński
Stanisław Socha
1980 Szwecja Hammarstrand Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Sotzmann
Norbert Loch
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Klaus Rosenberger
Wolfgang Staudinger
Czechosłowacja Zdeněk Strnad
Petr Kinzel
1981 Austria Bludenz Czechosłowacja František Bím
Jiří Kraus
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Schenke
Jens Friedrich
1983 Austria Igls Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Witalij Mielnik
Dmitrij Aleksiejiew
Niemiecka Republika Demokratyczna René Keller
Lutz Kühnlenz
Włochy Siegfried Federer
Norbert Huber
1985 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Schönau am Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Sven Eggert
René Friedl
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Witalij Mielnik
Dmitrij Aleksiejiew
Niemiecka Republika Demokratyczna Stefan Krauße
Jan Behrendt
1987 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Niemiecka Republika Demokratyczna Marco Ernst
Olaf Paschold
Włochy Kurt Brugger
Wilfried Huber
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hermann Müller
Daniel Schubert
1989 Austria Igls Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Nowickij
Igor Ławrow
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lewan Tibiłow
Kacha Wachtangiszwili
Niemiecka Republika Demokratyczna Mario Langenhan
Andreas Bernhardt
2011 Austria Igls Rosja Aleksandr Denisjew
Władisław Antonow
Niemcy Nico Grüßner
Toni Förtsch
Rosja Andriej Bogdanow
Andriej Miedwiediew
2012 Niemcy Winterberg Niemcy Tim Brendel
Florian Funk
Rosja Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
Słowacja Marian Zemanik
Jozef Petrulák
2013 Niemcy Oberhof Niemcy Julius Löffler
Florian Küchler
Niemcy Florian Löffler
Manuel Stiebing
Niemcy Tim Brendel
Florian Funk
2014 Łotwa Sigulda Niemcy Tim Brendel
Florian Funk
Austria Thomas Steu
Lorenz Koller
Austria David Trojer
Phillip Knoll
2015 Niemcy Oberhof Niemcy Florian Löffler
Manuel Stiebing
Łotwa Kristens Putins
Kārlis Matuzels
Rosja Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
2016 Niemcy Altenberg Niemcy Florian Löffler
Manuel Stiebing
Austria David Trojer
Phillip Knoll
Niemcy Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
2017 Niemcy Oberhof Niemcy Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
Niemcy Nico Semmler
Johannes Pfeiffer
Włochy Ivan Nagler
Fabian Malleier
2018 Niemcy Winterberg Rosja Dmitrij Buchniew
Danił Kilsijew
Rosja Wiesowłod Kaszkin
Konstantin Korszunow
Rumunia Marian Gitlan
Flavius Ion Craciun
2019 Szwajcaria Sankt Moritz Niemcy Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
Niemcy Max Ewald
Jakob Jannusch
Włochy Leon Felderer
Lukas Gufler

Drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
2012 Niemcy Winterberg  Niemcy
Aileen Frisch
Toni Gräfe
Tim Brendel
Florian Funk
 Rosja
Jekatierina Baturina
Władimir Pitilomow
Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
 Austria
Miriam Kastlunger
Armin Frauscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
2013 Niemcy Oberhof  Niemcy
Nathalie Burkhardt
Chris Eißler
Julius Löffler
Florian Küchler
 Włochy
Sandra Robatscher
Emanuel Rieder
Florian Gruber
Simon Kainzwaldner
 Rosja
Jekaterina Katnikowa
Aleksander Gorbacewicz
Jurij Kalinin
Siergiej Bieljiajew
2014 Łotwa Sigulda  Niemcy
Angelique Fleischer
Toni Gräfe
Tim Brendel
Florian Funk
 Łotwa
Ulla Zirne
Riks Kristens Rozītis
Kristens Putins
Kārlis Matuzels
 Rosja
Wiktoria Demczenko
Aleksander Stepiczew
Stanisław Malcew
Oleg Faszudinow
2015 Niemcy Oberhof  Rosja
Wiktoria Demczenko
Roman Riepiłow
Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
 Łotwa
Kendija Aparjode
Kristers Aparjods
Kristens Putins
Kārlis Matuzels
 Austria
Nina Prock
Nico Gleirscher
David Trojer
Phillip Knoll
2016 Niemcy Altenberg  Niemcy
Jessica Tiebel
Paul-Lukas Heider
Florian Löffler
Manuel Stiebing
 Austria
Madeleine Egle
Jonas Müller
David Trojer
Phillip Knoll
 Rosja
Olesia Michajlenko
Jewgienij Pietrow
Jewgienij Jewdokimow
Aleksiej Groszew
2017 Niemcy Schönau am Königssee  Niemcy
Jessica Tiebel
Max Langenhan
Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
 Włochy
Hannah Niederkofler
Lukas Gufler
Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Łotwa
Elina Ieva Vitola
Kristers Aparjods
Martins Bots
Roberts Plume
2018 Niemcy Winterberg  Niemcy
Cheyenne Rosenthal
Max Langenhan
Hendrik Seibert
Calvin Meister
 Włochy
Verena Hofer
Leon Felderer
Felix Schwarz
Lukas Gufler
 Rosja
Kristina Szamowa
Danił Lebiediew
Dmitrij Buchniew
Danił Kilsijew
2019 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy
Jessica Tiebel
Max Langenhan
Hannes Orlamunder/
Paul Gubitz
 Łotwa
Elīna Ieva Vītola
Gints Bērziņš
Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
 Włochy
Verena Hofer
Alex Gufler
Leon Felderer
Lukas Gufler

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  RFN 36 29 30 95
2.  Niemcy 25 13 10 48
3.  Austria 21 21 23 65
4.  Włochy 13 11 9 33
5.  NRD 10 17 13 40
6.  Polska 4 4 10 18
7.  Rosja 3 7 10 20
8.  ZSRR 2 4 3 9
9.  Czechosłowacja 2 2 2 6
10.  Szwajcaria 1 2 1 4
11.  Łotwa 0 6 3 9
=12.  Rumunia 0 0 1 1
=12.  Słowacja 0 0 1 1
=12.  Szwecja 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dwójka składała się z Fina (Lindfors) i Włocha (Mairhofer). Zdobyte przez nich medale nie liczą się do klasyfikacji medalowej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]