Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym
2009
2008 2010
Ilustracja
Mistrzowie Europy w parach sportowych Alona Sawczenko i Robin Szolkowy z Niemiec
Data 20–25 stycznia 2009
Gospodarz Fiński Związek Łyżwiarstwa Figurowego
Miejscowość Finlandia Helsinki
Hala Hartwall Arena
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Zwycięzcy
Soliści Francja Brian Joubert
Solistki Finlandia Laura Lepistö
Pary sportowe Niemcy Alona Sawczenko
Niemcy Robin Szolkowy
Pary taneczne Rosja Jana Chochłowa
Rosja Siergiej Nowicki

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym 2009 – zawody rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Europy. Mistrzostwa odbywały się od 20 do 25 stycznia 2009 w hali w Hartwall Arena w Helsinkach.

W konkurencji solistów zwyciężył Francuz Brian Joubert, zaś wśród solistek Finka Laura Lepistö. W parach sportowych złoty medal wywalczyli reprezentanci Niemiec Alona Sawczenko i Robin Szolkowy, zaś w parach tanecznych Rosjanie Jana Chochłowa i Siergiej Nowicki.

Tańcem obowiązkowym był Finnstep.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W zawodach udział brali zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2008 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1995 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci krajów zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach.

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

  • 20 stycznia – uroczyste otwarcie zawodów, taniec obowiązkowy, program krótki par sportowych
  • 21 stycznia – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
  • 22 stycznia – taniec oryginalny, program dowolny solistów
  • 23 stycznia – program krótki solistek, taniec dowolny
  • 24 stycznia – program dowolny solistek
  • 25 stycznia – pokazy mistrzów

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

L.p. Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1  Rosja 1 1 1 3
2  Finlandia 1 0 1 2
3  Francja 1 0 0 1
 Niemcy 1 0 0 1
5  Włochy 0 3 0 3
6  Belgia 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Reprezentacja Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Brian Joubert  Francja 232,01 1 86,90 2 145,11
2 Samuel Contesti  Włochy 220,92 3 75,95 3 144,97
3 Kevin van der Perren  Belgia 219,36 4 75,80 4 143,56
4 Yannick Ponsero  Francja 219,30 9 67,45 1 151,85
5 Alban Préaubert  Francja 212,22 5 73,50 5 138,72
6 Tomáš Verner  Czechy 207,98 2 81,45 7 126,53
7 Andriej Łutaj  Rosja 200,57 8 67,75 6 132,82
8 Kristoffer Berntsson  Szwecja 186,15 7 68,19 10 117,96
9 Siergiej Woronow  Rosja 184,96 6 71,29 13 113,67
10 Michal Březina  Czechy 183,19 17 59,35 8 123,84
11 Javier Fernández  Hiszpania 182,91 12 65,75 11 117,16
12 Jamal Othman  Szwajcaria 178,79 20 57,50 9 121,29
13 Artiom Borodulin  Rosja 175,99 15 61,77 12 114,22
14 Ari-Pekka Nurmenkari  Finlandia 170,88 10 66,64 19 104,24
15 Peter Liebers  Niemcy 170,85 14 62,19 16 108,66
16 Igor Macypura  Słowacja 169,76 19 59,20 14 110,56
17 Przemysław Domański  Polska 165,24 16 60,03 18 105,21
18 Adrian Schultheiss  Szwecja 164,27 11 66,45 21 97,82
19 Anton Kowałewski  Ukraina 164,03 13 63,35 20 100,68
20 Clemens Brummer  Niemcy 159,58 22 53,47 17 106,11
21 Gregor Urbas  Słowenia 157,98 24 49,23 15 108,75
22 Alexander Majorov  Szwecja 152,03 18 59,24 23 92,79
23 Boris Martinec  Chorwacja 150,80 21 54,80 22 96,00
24 Elliot Hilton  Wielka Brytania 139,69 23 51,15 24 88,54
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Ruben Blommaert  Belgia 49,14 25 49,14 NQ
26 Maxim Shipov  Izrael 48,39 26 48,39 NQ
27 Kutay Eryoldaş  Turcja 48,19 27 48,19 NQ
28 Damjan Ostojič  Bośnia i Hercegowina 47,09 28 47,09 NQ
29 Viktor Pfeifer  Austria 45,65 29 45,65 NQ
30 Georgi Kenchadze  Bułgaria 43,66 30 43,66 NQ
31 Aleksandr Kazakow  Białoruś 42,70 31 42,70 NQ
32 Dmitrij Kagirow  Białoruś 41,94 32 41,94 NQ
33 Tomi Pulkkinen  Szwajcaria 41,84 33 41,84 NQ
34 Zoltán Kelemen  Rumunia 41,74 34 41,74 NQ
35 Tigran Vardanjan  Węgry 39,46 35 39,46 NQ
36 Boyito Mulder  Holandia 39,39 36 39,39 NQ
37 Saulius Ambrulevičius  Litwa 36,96 37 36,96 NQ
38 Beka Szankulaszwili  Gruzja 36,31 38 36,31 NQ
39 Gegham Wardanjan  Armenia 33,37 39 33,37 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Laura Lepistö  Finlandia 167,32 1 56,62 2 110,70
2 Carolina Kostner  Włochy 165,42 3 51,36 1 114,06
3 Susanna Pöykiö  Finlandia 156,31 2 56,06 3 100,25
4 Alona Leonowa  Rosja 143,99 11 45,08 4 98,91
5 Kiira Korpi  Finlandia 139,01 7 47,60 6 91,41
6 Katarina Gierboldt  Rosja 137,05 5 48,62 8 88,43
7 Annette Dytrt  Niemcy 136,98 12 44,06 5 92,92
8 Júlia Sebestyén  Węgry 134,47 14 43,32 7 91,15
9 Jenna McCorkell  Wielka Brytania 131,42 4 50,00 12 81,42
10 Tuğba Karademir  Turcja 130,85 9 46,26 10 84,59
11 Ivana Reitmayerová  Słowacja 130,20 6 48,00 11 82,20
12 Jelena Glebowa  Estonia 128,36 13 43,68 9 84,68
13 Candice Didier  Francja 124,07 16 42,84 13 81,23
14 Nella Simaová  Czechy 120,61 10 45,24 17 75,37
15 Francesca Rio  Włochy 119,61 17 42,24 15 77,37
16 Stefania Berton  Włochy 118,97 18 41,94 16 77,03
17 Viktoria Helgesson  Szwecja 118,39 24 37,24 14 81,15
18 Teodora Poštič  Słowenia 114,95 15 43,28 18 71,67
19 Iryna Mowczan  Ukraina 111,52 8 46,48 20 65,04
20 Kerstin Frank  Austria 104,92 22 39,00 19 65,92
21 Karly Robertson  Wielka Brytania 104,44 21 40,36 21 64,08
22 Manouk Gijsman  Holandia 103,28 19 40,72 22 62,56
23 Sonia Lafuente  Hiszpania 101,70 20 40,44 23 61,26
24 Isabelle Pieman  Belgia 96,64 23 38,48 24 58,16
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Elene Gedewaniszwili  Gruzja 37,20 25 37,20 NQ
26 Nicole Graf  Szwajcaria 36,04 26 36,04 NQ
27 Roxana Luca  Rumunia 35,40 27 35,40 NQ
28 Noémie Silberer  Szwajcaria 35,18 28 35,18 NQ
29 Erle Harstad  Norwegia 34,66 29 34,66 NQ
30 Emma Hagieva  Azerbejdżan 33,96 30 33,96 NQ
31 Katherine Hadford  Węgry 33,76 31 33,76 NQ
32 Žanna Pugača  Łotwa 30,90 32 30,90 NQ
33 Sonia Radewa  Bułgaria 30,64 33 30,64 NQ
34 Mirna Librić  Chorwacja 27,96 34 27,96 NQ
35 Karina Johnson  Dania 27,54 35 27,54 NQ
36 Beatričė Rožinskaitė  Litwa 27,22 36 27,22 NQ
37 Julia Szeremet  Białoruś 26,56 37 26,56 NQ
38 Clara Peters  Irlandia 25,82 38 25,82 NQ
39 Maria Papasotiriou  Grecja 25,28 39 25,28 NQ
40 Ani Wardanjan  Armenia 18,62 40 18,62 NQ
WD Jenna Syken  Izrael DNF DNF NQ

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Alona Sawczenko / Robin Szolkowy  Niemcy 199,07 2 66,64 1 132,43
2 Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow  Rosja 182,77 3 65,38 2 117,39
3 Marija Muchortowa / Maksim Trańkow  Rosja 182,07 1 69,62 4 112,45
4 Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow  Ukraina 171,34 4 56,20 3 115,14
5 Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradzie  Rosja 147,84 5 52,42 5 95,42
6 Nicole Della Monica / Yannick Kocon  Włochy 135,33 8 45,50 6 89,83
7 Erica Risseeuw / Robert Paxton  Wielka Brytania 129,78 10 44,28 7 85,50
8 Maylin Hausch / Daniel Wende  Niemcy 129,67 9 45,20 8 84,47
9 Adeline Canac / Maximin Coia  Francja 129,06 7 45,90 10 83,16
10 Vanessa James / Yannick Bonheur  Francja 127,71 12 43,88 9 83,83
11 Stacey Kemp / David King  Wielka Brytania 127,47 6 47,98 11 79,49
12 Anaïs Morand / Antoine Dorsaz  Szwajcaria 120,62 11 43,98 13 76,64
13 Marika Zanforlin / Federico Degli Esposti  Włochy 118,52 15 41,42 12 77,10
14 Maria Sergejewa / Ilja Glebow  Estonia 117,00 13 42,38 14 74,62
15 Joanna Sulej / Mateusz Chruściński  Polska 114,96 14 41,94 15 73,02
16 Krystyna Klimczak / Janusz Karweta  Polska 112,20 16 39,50 16 72,70
17 Jessica Crenshaw / Chad Tsagris  Grecja 108,09 18 36,78 17 71,31
18 Kateryna Kostenko / Roman Tałan  Ukraina 103,97 17 38,14 18 65,83
19 Gabriela Čermanová / Martin Hanulák  Słowacja 97,21 19 36,76 19 60,45
WD Ekaterina Sokolova / Fedor Sokolov  Izrael DNF 20 36,60 DNF
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Nina Iwanowa / Filip Zalewski  Bułgaria 32,44 21 32,44 NQ

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Nota łączna[10] CD[11] OD[12] FD[13]
1 Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki  Rosja 196,91 1 37,43 1 62,17 1 97,31
2 Federica Faiella / Massimo Scali  Włochy 186,17 2 36,03 2 59,03 4 91,11
3 Sinead Kerr / John Kerr  Wielka Brytania 185,20 3 34,89 3 57,71 3 92,60
4 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat  Francja 184,84 4 34,38 4 57,56 2 92,90
5 Anna Cappellini / Luca Lanotte  Włochy 172,67 7 32,58 6 54,38 5 85,71
6 Pernelle Carron / Matthieu Jost  Francja 168,03 6 33,21 5 56,18 7 78,64
7 Hanna Zadorożniuk / Serhij Werbyłło  Ukraina 160,62 9 30,45 9 50,07 6 80,10
8 Jekatierina Rublewa / Iwan Szefier  Rosja 156,43 12 29,04 10 49,97 9 77,42
9 Kristin Fraser / Igor Łukanin  Azerbejdżan 156,00 11 29,94 11 49,65 10 76,41
10 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas  Litwa 155,57 15 27,24 8 50,17 8 78,16
11 Alaksandra Zarecka / Raman Zarecki  Izrael 155,56 10 30,16 7 51,65 11 73,75
12 Carolina Hermann / Daniel Hermann  Niemcy 146,00 14 28,40 15 45,75 12 71,85
13 Ałła Beknazarowa / Wołodymyr Zujew  Ukraina 145,01 13 28,77 13 46,08 13 70,16
14 Caitlin Mallory / Kristian Rand  Estonia 139,03 19 24,22 16 45,70 14 69,11
15 Barbora Silná / Dmitri Matsjuk  Austria 138,46 17 26,10 14 46,02 19 66,34
16 Isabella Pajardi / Stefano Caruso  Włochy 138,10 18 24,52 17 45,48 15 68,10
17 Kamila Hájková / David Vincour  Czechy 137,87 16 26,66 19 44,00 16 67,21
18 Christina Chitwood / Mark Hanretty  Wielka Brytania 134,98 20 23,75 18 44,56 17 66,67
19 Terra Findlay / Benoit Richaud  Francja 131,23 21 23,56 20 43,37 20 64,30
20 Joanna Budner / Jan Mościcki  Polska 128,73 22 22,99 22 39,18 18 66,56
21 Leonie Krail / Oscar Peter  Szwajcaria 122,19 23 22,88 23 37,90 21 61,41
22 Oksana Klimowa / Sasha Palomäki  Finlandia 120,61 24 21,43 21 39,29 22 59,89
23 Ksenia Szmirina / Jegor Majstrow  Białoruś 110,85 25 20,91 24 34,38 23 55,56
WD Nóra Hoffmann / Maxim Zavozin  Węgry DNF 8 31,13 12 46,83 DNF
Nie awansowali do tańca dowolnego
25 Ina Demirewa / Juri Kurakin  Bułgaria 48,46 26 17,15 25 31,31 NQ
26 Christa Goulakos / Bradley Yaeger  Grecja 45,28 27 15,83 26 29,45 NQ
27 Nadine Ahmed / Bruce Porter  Azerbejdżan 42,08 28 15,10 27 26,98 NQ
WD Oksana Domnina / Maksim Szabalin  Rosja DNF 5 33,53 DNF NQ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Men – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-14)].
  2. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Men – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-14)].
  3. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Men – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-20)].
  4. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ladies – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-14)].
  5. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ladies – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-19)].
  6. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-11)].
  7. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Pairs – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].
  8. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Pairs – Short Program (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].
  9. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Pairs – Free Skating (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].
  10. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ice Dance – Result (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-01)].
  11. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ice Dance – Compulsory Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].
  12. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ice Dance – Original Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].
  13. ISU European Figure Skating Championships 2009 – Ice Dance – Free Dance (ang.). ISU. [dostęp 2019-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-20)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]