Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2008
2007 2009
Data 19 lutego - 24 lutego 2008
Gospodarz Czechy Nové Město na Moravě
Zwycięzcy
Sprint Ukraina Oksana Jakowlewa

Rosja Artiom Gusiew
Bieg indywidualny Mołdawia Natalia Lewczenkowa

Polska Tomasz Sikora
Bieg na dochodzenie Ukraina Nina Karasewicz

Rosja Siergiej Konowałow
Sztafeta
Sztafeta  Ukraina (kobiety)

 Rosja (mężczyźni)

Mistrzostwa Europy w Biathlonie 2008 odbyły się w czeskiej miejscowości Nové Město na Moravě, w dniach 19 lutego24 lutego 2008 roku. Rozegrane zostały 4 konkurencje: bieg indywidualny, bieg sprinterski, bieg pościgowy i bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. W sumie odbyło się 16 biegów.

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Mężczyzn Kobiet
Australia Australia 2 0
Austria Austria 11 2
Belgia Belgia 1 0
Białoruś Białoruś 13 13
Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina 5 3
Bułgaria Bułgaria 8 5
Chorwacja Chorwacja 1 4
Czechy Czechy 11 10
Estonia Estonia 8 3
Finlandia Finlandia 2 0
Francja Francja 5 5
Grenlandia Grenlandia 1 2
Kraj Mężczyzn Kobiet
Holandia Holandia 4 1
Kanada Kanada 4 4
Kazachstan Kazachstan 1 1
Litwa Litwa 4 4
Łotwa Łotwa 14 4
Macedonia Północna Macedonia 4 2
Mołdawia Mołdawia 2 2
Niemcy Niemcy 5 5
Norwegia Norwegia 5 5
Polska Polska 9 11
Rosja Rosja 12 12
Kraj Mężczyzn Kobiet
Rumunia Rumunia 5 10
Serbia Serbia 7 3
Słowacja Słowacja 9 9
Słowenia Słowenia 5 1
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 3 3
Szwecja Szwecja 4 4
Szwajcaria Szwajcaria 3 2
Ukraina Ukraina 14 12
Węgry Węgry 5 4
Wielka Brytania Wielka Brytania 8 4
Włochy Włochy 9 6

Skład reprezentacji Polski (seniorzy)[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Skład reprezentacji Polski (juniorzy)[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Program mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
20 lutego Bieg indywidualny seniorzy – 20 km 9:00 81 (ukończyło 79)
juniorzy – 15 km 10:20 78 (ukończyło 76)
seniorki – 15 km 13:00 59 (ukończyło 58)
juniorki – 12,5 km 14:20 69 (ukończyło 67)
22 lutego Bieg sprinterski seniorzy – 10 km 9:00 84
juniorzy – 10 km 10:20 77 (ukończyło 75)
seniorki – 7,5 km 12:30 59 (ukończyło 58)
juniorki – 7,5 km 13:30 71 (ukończyło 70)
23 lutego Bieg pościgowy seniorzy – 12,5 km 10:00 51
juniorzy – 12,5 km 11:00 50 (ukończyło 49)
seniorki – 10 km 13:15 44 (ukończyło 42)
juniorki – 10 km 14:15 49 (ukończyło 46)
24 lutego Bieg sztafetowy seniorzy – 4 × 7,5 km 10:00 16 (ukończyło 15)
juniorzy – 4 × 7,5 km 10:00 13 (ukończyło 12)
seniorki – 4 × 6 km 12:20 12
juniorki – 3 × 6 km 12:20 12

Wyniki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny – 20 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Tomasz Sikora Polska POL 0+0+0+1 50:29,5
Silver medal with cup.svg Michal Šlesingr Czechy CZE 0+0+0+1 50:49,1 +19,6
Bronze medal with cup.svg Siergiej Bałandin Rosja RUS 0+0+0+0 51:22,4 +52,9
... ... ... ... ... ...
47. Adam Kwak Polska POL 1+1+1+1 57:32,9 +7:03,4
60. Sebastian Witek Polska POL 1+1+2+0 60:07,7 +9:38,2
63. Tomasz Puda Polska POL 2+0+2+0 61:46,0 +11:16,5

Bieg sprinterski – 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Artiom Gusiew Rosja RUS 0+1 26:33,3
Silver medal with cup.svg Stian Eckhoff Norwegia NOR 0+1 26:33,9 +0,6
Bronze medal with cup.svg Michal Šlesingr Czechy CZE 0+1 26:56,9 +23,6
... ... ... ... ... ...
11. Krzysztof Pływaczyk Polska POL 1+0 27:39,3 +1:06,0
62. Adam Kwak Polska POL 3+1 30:49,0 +4:15,7
69. Sebastian Witek Polska POL 2+4 32:01,1 +5:27,8
74. Tomasz Puda Polska POL 0+4 32:41,0 +6:07,7

Bieg pościgowy – 12,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Siergiej Konowałow Rosja RUS 0+0+1+2 39:15,3
Silver medal with cup.svg Artiom Gusiew Rosja RUS 0+1+3+1 39:31,7 +16,4
Bronze medal with cup.svg Maksim Maksimow Rosja RUS 1+0+0+1 39:41,7 +26,4

Polacy nie startowali.

Bieg sztafetowy – 4 × 7,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Rosja Rosja RUS 0+10 1:29:19,4
Silver medal with cup.svg Norwegia Norwegia NOR 2+13 1:29:26,5 +7,1
Bronze medal with cup.svg Czechy Czechy CZE 1+8 1:30:07,8 +48,4
... ... ... ... ... ...
13. Polska Polska POL 3+13 1:41:57,1 +12:37,7

Wyniki mężczyzn (juniorzy)[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny – 15 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Anton Szypulin Rosja RUS 0+1+0+1 43:27,0
Silver medal with cup.svg Krasimir Anew Bułgaria BUL 0+1+0+0 44:02,1 +35,1
Bronze medal with cup.svg Daniel Salvenmoser Austria AUT 0+1+1+1 45:22,8 +1:55,8
... ... ... ... ... ...
14. Łukasz Szczurek Polska POL 1+2+0+1 49:12,4 +5:45,4
25. Grzegorz Penar Polska POL 0+2+1+1 50:18,1 +6:51,1
51. Mariusz Leja Polska POL 3+1+1+3 53:26,2 +9:59,2
63. Łukasz Słonina Polska POL 2+3+2+2 57:03,8 +13:36,8

Bieg sprinterski – 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Anton Szypulin Rosja RUS 0+1 27:25,2
Silver medal with cup.svg Daniel Salvenmoser Austria AUT 0+0 28:04,4 +39,2
Bronze medal with cup.svg Benjamin Weger Szwajcaria SUI 1+0 28:35,9 +1:10,7
... ... ... ... ... ...
35. Grzegorz Penar Polska POL 2+1 31:40,8 +4:15,6
44. Łukasz Szczurek Polska POL 2+3 32:20,6 +4:55,4
57. Łukasz Słonina Polska POL 1+3 32:59,1 +5:33,9
62. Mariusz Leja Polska POL 4+4 33:31,5 +6:06,3

Bieg pościgowy – 12,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Anton Szypulin Rosja RUS 3+0+3+2 42:15,5
Silver medal with cup.svg Dominik Landertinger Austria AUT 0+0+3+1 42:34,0 +18,5
Bronze medal with cup.svg Krasimir Anew Bułgaria BUL 1+1+1+1 43:13,4 +57,9

Polacy nie startowali.

Bieg sztafetowy – 4 × 7,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Rosja Rosja RUS 0+8 1:33:26,8
Silver medal with cup.svg Austria Austria AUT 1+13 1:34:22,9 +56,1
Bronze medal with cup.svg Ukraina Ukraina UKR 0+11 1:35:09,2 +1:42,4
... ... ... ... ... ...
6. Polska Polska POL 1+12 1:39:46,4 +6:19,6

Wyniki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny – 15 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Natalia Lewczenkowa Mołdawia MDA 0+0+0+0 55:45,7
Silver medal with cup.svg Kjersti Isaksen Norwegia NOR 0+0+0+0 56:44,4 +58,7
Bronze medal with cup.svg Lilija Wajhina-Jefremowa Ukraina UKR 1+1+0+1 56:51,6 +1:05,9
... ... ... ... ... ...
14. Weronika Nowakowska-Ziemniak Polska POL 1+1+1+0 59:03,8 +3:18,1
20. Magdalena Gwizdoń Polska POL 3+1+1+0 59:47,3 +4:01,6
24. Krystyna Pałka Polska POL 1+2+2+0 1:00:23,4 +4:37,7
53. Paulina Bobak Polska POL 2+3+3+2 1:07:54,4 +12:08,7

Bieg sprinterski – 7,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Oksana Jakowlewa Ukraina UKR 1+0 26:20,5
Silver medal with cup.svg Zuzana Tryznová Czechy CZE 0+0 26:23,9 +3,4
Bronze medal with cup.svg Nina Karasewicz Ukraina UKR 1+1 26:34,2 +13,7
... ... ... ... ... ...
14. Weronika Nowakowska-Ziemniak Polska POL 2+0 27:50,7 +1:30,2
28. Krystyna Pałka Polska POL 2+2 28:59,5 +2:39,0
37. Paulina Bobak Polska POL 0+3 29:31,0 +3:10,5

Bieg pościgowy – 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Nina Karasewicz Ukraina UKR 0+2+2+1 37:23,9
Silver medal with cup.svg Oksana Jakowlewa Ukraina UKR 2+1+2+2 38:40,0 +1:16,1
Bronze medal with cup.svg Pawlina Filipowa Bułgaria BUL 0+1+1+0 39:10,7 +1:46,8
... ... ... ... ... ...
18. Weronika Nowakowska-Ziemniak Polska POL 0+2+3+3 43:03,9 +5:40,0

Bieg sztafetowy – 4 × 6 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Ukraina Ukraina UKR 1+9 1:21:19,2
Silver medal with cup.svg Niemcy Niemcy DEU 0+13 1:22:23,8 +1:04,6
Bronze medal with cup.svg Norwegia Norwegia NOR 2+9 1:24:47,7 +3:28,5
... ... ... ... ... ...
9. Polska Polska POL 3+13 1:31:33,2 +10:14,0

Wyniki kobiet (juniorki)[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny – 12,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Elise Ringen Norwegia NOR 0+2+0+0 45:54,8
Silver medal with cup.svg Iris Schwabl Austria AUT 0+0+0+0 47:06,5 +1:11,7
Bronze medal with cup.svg Irina Maksimowa Rosja RUS 0+0+1+1 49:06,4 +3:11,6
... ... ... ... ... ...
34. Monika Hojnisz Polska POL 3+2+1+0 55:29,1 +9:34,3
35. Karolina Pitoń Polska POL 2+2+3+1 55:49,3 +9:54,5
42. Magdalena Klepka Polska POL 0+0+0+1 57:28,2 +11:33,4
43. Patrycja Hojnisz Polska POL 0+2+2+4 57:43,4 +11:48,6

Bieg sprinterski – 7,5 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Marine Bolliet Francja FRA 0+0 26:46,2
Silver medal with cup.svg Karolina Pitoń Polska POL 0+0 27:03,5 +17,3
Bronze medal with cup.svg Veronika Vítková Czechy CZE 0+2 27:09,8 +23,6
... ... ... ... ... ...
38. Magdalena Klepka Polska POL 0+0 31:33,5 +4:47,3
40. Monika Hojnisz Polska POL 2+2 31:45,1 +4:58,9
53. Patrycja Hojnisz Polska POL 2+4 32:33,2 +5:47,0

Bieg pościgowy – 10 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Marine Bolliet Francja FRA 0+0+1+2 37:34,5
Silver medal with cup.svg Veronika Vítková Czechy CZE 1+2+1+1 38:20,0 +45,5
Bronze medal with cup.svg Marija Sadiłowa Rosja RUS 2+0+1+3 39:32,0 +1:57,5
4. Karolina Pitoń Polska POL 2+0+1+3 39:44,9 +2:10,4
... ... ... ... ... ...
33. Monika Hojnisz Polska POL 1+1+3+3 47:48,4 +10:13,9
35. Magdalena Klepka Polska POL 1+1+1+1 48:14,4 +10:39,9
36. Patrycja Hojnisz Polska POL 2+1+4+0 48:36,6 +11:02,1

Bieg sztafetowy – 3 × 6 km[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnik Narodowość Strzelanie Wynik Strata
Gold medal with cup.svg Rosja Rosja RUS 2+9 1:04:22,7
Silver medal with cup.svg Czechy Czechy CZE 0+7 1:04:41,6 +18,9
Bronze medal with cup.svg Rumunia Rumunia ROU 2+9 1:06:47,0 +2:24,3
... ... ... ... ... ...
8. Polska Polska POL 0+10 1:10:18,0 +5:55,3

Tabela Medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Rosja Rosja 8 1 4 13
2. Ukraina Ukraina 3 1 3 7
3. Francja Francja 2 2
4. Norwegia Norwegia 1 3 1 5
5. Polska Polska 1 1 2
6. Mołdawia Mołdawia 1 1
7. Czechy Czechy 4 3 7
8. Austria Austria 4 1 5
9. Bułgaria Bułgaria 1 2 3
10. Niemcy Niemcy 1 1
11. Szwajcaria Szwajcaria 1 1
12. Rumunia Rumunia 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]