Mistrzostwa Europy w Curlingu 1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1978 odbyły się między 4 a 9 grudnia 1978 w szkockim Aviemore, w Aviemore Ice Rink.

W rywalizacji udział wzięło 19 drużyn (9 kobiecych i 10 męskich), w mistrzostwach zadebiutowała kobieca reprezentacja Danii. W półfinałach zmierzyły się zespoły z 2. i 3. miejsca Round Robin, automatycznie w finale znalazły się drużyny z miejsca 1.

Były to jedyne mistrzostwa w historii, w których medalowe miejsca z poprzednich zawodów obroniły dokładnie te same kraje, stało się tak w konkurencji kobiet. W finale Szwedki (Inga Arfwidsson) 11:2 zwyciężyły nad Szwajcarkami (Heidi Neuenschwander). Brązowe medale wywalczyły Szkotki (Isobel Torrance).

Po roku przerwy tytuł mistrzów kontynentu powrócił do Szwajcarów (Jürg Tanner), którzy w finale pokonali 6:5 Szwedów (Bertil Timan). Pierwszy raz medale zdobyli Duńczycy (Tommy Stjerne).

Spis treści
Kobiety
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Półfinał - Finał
Round Robin123456789
Mężczyźni
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Półfinał - Finał
Round Robin123456789
Linki zewnętrzne
1977 1978 1979

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Connie Miller Susan Hinds Christine Black Freda Fischer
 Dania Inger Torbensen Lizzi hallum Lisbet Mikkelsen Alice Peters
 Francja Paulette Delachat Huguette Jullien Suzanne Parodi Erna Gay
 RFN Renate Grüner Susi Kiesel Irmi Wagner Valentina Fischer-Weppler
 Norwegia Bente Hoel Herborg Pettersen Maria Löfroth-Christensen Åse Wilhelmsen
 Szkocja Isobel Torrance Marion Armour Isobel Waddell Margaret Wiseman
 Szwajcaria Heidi Neuenschwander Dorli Broger Brigitte Kienast Evi Rüegsegger
 Szwecja Örebro
Örebro Curlingklubb
Inga Arfwidsson Barbro Arfwidsson Ingrid Appelquist Gunvor Björhäll
 Włochy Maria-Grazzia Constantini Marina Pavani Ann Lacedelli Tea Valt

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 9 0 90 34
2  Szwajcaria 7 3 91 62
3  Szkocja 6 3 71 54
4  Francja 5 3 80 47
5  RFN 3 5 59 83
6  Dania 3 5 59 70
7  Norwegia 2 6 60 79
8  Anglia 2 6 42 92
9  Włochy 1 7 41 75

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 11:2  Szwajcaria


Półfinał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 7:3  Szkocja


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 8 0 79 32
2  Szwajcaria 6 2 82 48
3  Szkocja 6 2 68 47
4  Francja 5 3 80 47
5  RFN 3 5 59 83
6  Dania 3 5 59 70
7  Norwegia 2 6 60 79
8  Anglia 2 6 42 92
9  Włochy 1 7 41 75

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 19:1  RFN
 Szkocja 12:1  Włochy
 Szwajcaria 9:8  Francja
 Norwegia 18:7  Anglia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 10:6  Dania
 Szwecja 8:7  Francja
 Norwegia 10:6  Włochy
 Anglia 10:8  Szwajcaria


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 14:4  RFN
 Dania 13:0  Anglia
 Szwajcaria 12:4  Włochy
 Szkocja 9:6  Norwegia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 11:4  Norwegia
 RFN 11:4  Dania
 Szwecja 10:4  Anglia
 Francja 7:3  Włochy


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:7  Szwajcaria
 Francja 11:3  Anglia
 Dania 9:8  Włochy
 Szkocja 12:7  RFN


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 10:6  Anglia
 Szwecja 12:2  Dania
 Szwajcaria 16:4  RFN
 Francja 15:3  Norwegia


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 7:6  RFN
 Szkocja 9:5  Francja
 Szwajcaria 9:7  Dania
 Szwecja 9:4  Norwegia


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 7:4  Włochy
 Dania 10:7  Norwegia
 Szwajcaria 10:3  Szkocja
 RFN 14:3  Anglia


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 13:8  Dania
 RFN 12:8  Norwegia
 Szwecja 6:3  Szkocja
 Anglia 9:8  Włochy


Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzeci Drugi Otwierający
 Anglia Ronald D. Thornton John D. Kerr Tony Atherton Michael Thompson
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Tommy Stjerne Oluf Olsen Steen Hansen Peter Andersen
 Francja Robert Thierriaz Joel Indergand Alain Bagnaro Jean Louis Roux
 Holandia Eric Harmsen Robert Harmsen Jack De Meyere Otto Veening
 RFN Hans Jörg Herberg Franz Schmidt Wolfgang Metzeler Sigi Heinle
 Norwegia Oslo
Brumunddal Curling Club
Rolv Kristian Yri Torger H. Sletten Harald Ramsfjell Øystein Skyberg
 Szkocja Edynburg
Oxenfoord Curling Club
James Sanderson Iain Baxter Colin Baxter Willie Sanderson
 Szwajcaria Lozanna
Lausanne-Riviera Curling Club
Jürg Tanner Jürg Hornisberger Franz Tanner Patrik Lörtscher
 Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Anders Thidholm Hans Söderström Anders Nilsson Bertil Timan
 Włochy Cortina d'Ampezzo
Tofane Curling Club
Giuseppe Dal Molin Enea Pavani Giancarlo Valt Andrea Pavani

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwajcaria 10 0 88 43
2  Szwecja 7 3 88 56
3  Dania 6 4 66 60
4  Szkocja 5 4 61 49
5  Norwegia 5 4 74 46
6  Włochy 5 4 58 47
7  RFN 4 5 60 66
8  Francja 3 6 49 67
9  Anglia 1 8 44 89
10  Holandia 0 9 53 113

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 6:5  Szwecja


Półfinał[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 11:2  Dania


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwajcaria 10 0 77 38
2  Szwecja 7 3 72 48
3  Dania 6 4 64 48
4  Szkocja 5 4 61 49
5  Norwegia 5 4 74 46
6  Włochy 5 4 58 47
7  RFN 4 5 60 66
8  Francja 3 6 49 67
9  Anglia 1 8 44 89
10  Holandia 0 9 53 113

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 10:6  Szwecja
 Norwegia 11:3  Francja
 Włochy 9:4  Holandia
 RFN 7:4  Szkocja
 Szwajcaria 8:6  Anglia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 6:4  Norwegia
 Szwecja 10:5  Holandia
 Włochy 8:2  Anglia
 Szkocja 7:3  Dania
 RFN 7:6  Francja


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 6:5  Norwegia
 Szwajcaria 8:4  RFN
 Szwecja 13:4  Anglia
 Dania 7:6  Francja
 Szkocja 14:6  Holandia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 7:6  Anglia
 Szwajcaria 18:4  Holandia
 Szkocja 7:6  Norwegia
 Szwecja 9:5  RFN
 Dania 6:4  Włochy


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 5:4  Dania
 Norwegia 16:5  Holandia
 Szkocja 7:6  Włochy
 RFN 12:1  Anglia
 Szwecja 8:5  Francja


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:1  Szkocja
 Francja 10:8  Holandia
 Dania 12:3  RFN
 Szwajcaria 10:3  Włochy
 Norwegia 10:5  Anglia


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 8:6  Francja
 Szwecja 8:4  Włochy
 Szkocja 13:2  Anglia
 Norwegia 6:3  RFN
 Dania 8:3  Holandia


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 8:3  Szwecja
 Włochy 10:4  RFN
 Norwegia 10:4  Dania
 Anglia 13:8  Holandia
 Francja 5:4  Szkocja


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 10:5  Anglia
 Szwajcaria 6:4  Szkocja
 Szwecja 7:6  Norwegia
 Włochy 8:1  Francja
 RFN 15:10  Holandia


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]