Mistrzostwa Europy w Curlingu 1979

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1979 odbyły się między 18 a 24 listopada 1979 we włoskim Varese.

W rywalizacji udział wzięło 20 drużyn (9 kobiecych i 11 męskich), w mistrzostwach zadebiutowała męska reprezentacja Walii. W rywalizacji kobiet z fazy grupowej najlepsza drużyna bezpośrednio awansowała do finału, 2. i 3. zmierzyły się w półfinale. W półfinałach mężczyzn spotkały się 4 zespoły, dwa zwycięskie awansowały do finału a przegrane zdobyły brązowe medale.

W trzecim z rzędu kobiecym finale szwedzko-szwajcarskim pierwszy raz lepsze okazały się Szwajcarki (Gaby Casanova), które pokonały Szwedki (Birgitta Törn) 9:7. Brązowy medal zdobyła reprezentacja Szkocji (Beth Lindsay).

Po raz pierwszy tytuł mistrzów kontynentu wywalczyli Szkoci (Jimmy Waddell) pokonując w finale Szwedów (Jan Ullsten) 8:7. Brązowe medale uzyskali Norwegowie i Włosi, był to ich najlepszy występ w historii mistrzostw Europy.

Spis treści
Kobiety
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Półfinał - Finał
Round Robin123456789
Mężczyźni
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Tie-breaker - Półfinały - Finał
Round Robin1234567891011
Linki zewnętrzne
1978 1979 1980

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Janette Forrest Enid Logan Dorothy Shell Mary Aitchison
 Dania Birgitte Jacobsen Jytte Berg Karen Eriksen Karina Blach
 Francja Huguette Jullien Suzanne Parodi Jean Albert Sulpice Erna Gay
 RFN Susi Kiesel Gisela Lunz Hildegard Meier Trudi Benzing
 Norwegia Ellen Githmark Trine Trulsen Ingvill Githmark Kirsten Vaule
 Szkocja Beth Lindsay Ann McKellar Jeanette Johnston May Taylor
 Szwajcaria Bazylea
Basel-Albeina Curling Club
Gaby Casanova Betty Bourquin Linda Thommen Rosi Manger
 Szwecja Sztokholm
Amatörföreningens Curlingklubb
Birgitta Törn Katarina Hultling Susanne Gynning-Ödling Gunilla Bergman
 Włochy Maria-Grazzia Constantini Tea Valt Ann Lacedelli Marina Pavani

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwajcaria 8 2 91 52
2  Szwecja 8 1 89 43
3  Szkocja 6 3 87 57
4  Francja 4 4 70 71
5  Włochy 3 5 48 69
6  RFN 3 5 63 69
7  Dania 3 5 46 76
8  Norwegia 2 6 59 69
9  Anglia 1 7 38 85

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 9:7  Szwecja


Półfinał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 5:3  Szkocja


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 8 0 82 34
2  Szkocja 6 2 84 52
 Szwajcaria 6 2 77 42
4  Francja 4 4 70 71
5  Włochy 3 5 48 69
6  RFN 3 5 63 69
7  Dania 3 5 46 76
8  Norwegia 2 6 59 69
9  Anglia 1 7 38 85

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 15:12  Norwegia
 Szwajcaria 14:3  Dania
 Szwecja 15:4  RFN
 Szkocja 11:5  Anglia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 7:5  Szwajcaria
 Szkocja 11:7  RFN
 Dania 8:7  Francja
 Włochy 7:3  Norwegia


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Anglia 9:4  Włochy
 Szwajcaria 13:6  Szkocja
 Dania 9:5  Norwegia
 Szwecja 13:7  Francja


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 9:5  RFN
 Szwecja 7:5  Norwegia
 Francja 11:4  Szwajcaria
 Dania 8:6  Anglia


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 12:8  Dania
 Norwegia 15:1  Anglia
 Szwecja 11:5  Włochy
 Szwajcaria 9:8  RFN


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 10:4  Anglia
 Szkocja 10:3  Francja
 Włochy 7:4  Dania
 Norwegia 10:6  RFN


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 14:1  Dania
 RFN 10:4  Francja
 Szwajcaria 13:3  Anglia
 Szkocja 19:3  Włochy


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 12:1  Norwegia
 Francja 11:10  Włochy
 Szwecja 5:3  Szkocja
 RFN 12:6  Anglia


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 12:4  Anglia
 Szwajcaria 7:3  Włochy
 RFN 11:5  Dania
 Szkocja 12:8  Norwegia


Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Anglia Tony Atherton Frank Kershaw Tony Fraser John D. Kerr
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Per Berg Gert Larsen Jan Hansen Michael Harry
 Francja Daniel Paris Serge Ferracani Joel Vantadour Antonio Barca
 Holandia Eric Harmsen Robert Harmsen Otto Veening Wim Neeleman
 RFN Monachium
Munchener Eissport-Verband
Keith Wendorf Balint von Bery Heino von L'Estocq Peter Fischer-Weppler
 Norwegia Oslo
Bygdøy Curling Club
Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Harald Ramsfjell
 Szkocja Hamilton
Hamilton & Thornyhill Curling Club
Jimmy Waddell Willie Frame Jim Forrest George Bryan
 Szwajcaria Karl Grossman Hans Peter Nauer Willi Bless Heinz Meierhofer
 Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Jan Ullsten Anders Thidholm Anders "Ante" Nilsson Hans Söderström Bertil Timan
 Walia John Stone David Humphreys Gordon Vickers Peter Hodgkinson
 Włochy Cortina d'Ampezzo
Tofane Curling Club
Giuseppe Dal Molin Andrea Pavani Giancarlo Valt Enea Pavani

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 9 3 98 64
2  Szwecja 9 3 95 69
3  Norwegia 7 5 100 64
 Włochy 8 3 84 50
5  Szwajcaria 6 5 71 56
6  Dania 5 5 63 61
7  RFN 4 6 64 70
8  Francja 4 6 68 70
9  Walia 3 7 45 111
10  Anglia 2 8 66 85
11  Holandia 2 8 52 106

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 8:7  Szwecja


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:4  Włochy
 Szwecja 8:7  Norwegia


Tie-breaker[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 11:5  Szwajcaria


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 8 2 80 54
2  Włochy 8 2 80 43
3  Szkocja 7 3 83 53
4  Norwegia 6 4 82 51
 Szwajcaria 6 4 66 45
6  Dania 5 5 63 61
7  RFN 4 6 64 70
8  Francja 4 6 68 70
9  Walia 3 7 45 111
10  Anglia 2 8 66 85
11  Holandia 2 8 52 106

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 14:2  Holandia
 Szwajcaria 8:4  RFN
 Norwegia 14:4  Anglia
 Szwecja 7:5  Szkocja
 Francja 8:6  Dania


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:6  Szwajcaria
 Włochy 7:4  Anglia
 RFN 9:1  Dania
 Francja 19:3  Walia
 Norwegia 7:5  Szkocja


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 9:7  Anglia
 Francja 7:4  Szwecja
 Włochy 16:3  Walia
 Norwegia 7:6  RFN
 Szwajcaria 10:4  Holandia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 15:2  Walia
 Szkocja 13:5  Holandia
 Szwajcaria 10:3  Francja
 Dania 8:2  Włochy
 Szwecja 11:5  Anglia


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:5  Francja
 Dania 6:3  Norwegia
 Szwecja 12:3  Holandia
 Walia 10:9  Anglia
 Włochy 11:4  RFN


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 8:6  Szwecja
 Szwajcaria 8:2  Walia
 Włochy 6:5  Szkocja
 Norwegia 13:6  Holandia
 Francja 9:3  Anglia


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 10:4  Francja
 Anglia 9:6  RFN
 Szwecja 8:7  Dania
 Szkocja 9:4  Szwajcaria
 Walia 8:7  Holandia


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 8:4  Walia
 Szkocja 9:7  Dania
 Holandia 9:7  Francja
 Szwecja 6:5  Włochy
 Szwajcaria 5:4  Norwegia


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Anglia 15:1  Holandia
 Szwecja 9:3  Walia
 Włochy 6:5  Norwegia
 Dania 3:2  Szwajcaria
 Szkocja 9:6  RFN


Sesja 10.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 3:2  Szwajcaria
 Norwegia 9:2  Francja
 Szkocja 7:5  Anglia
 Holandia 11:4  RFN
 Walia 9:6  Dania


Sesja 11.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 14:1  Walia
 Dania 10:4  Holandia
 RFN 9:4  Francja
 Szwajcaria 11:5  Anglia
 Szwecja 9:5  Norwegia


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]