Mistrzostwa Europy w Curlingu 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1980 odbyły się między 30 listopada a 6 grudnia 1980 w duńskiej Kopenhadze.

W rywalizacji udział wzięło 23 drużyn (11 kobiecych i 12 męskich), w mistrzostwach zadebiutowała męska reprezentacja Luksemburgu oraz kobiece drużyny z Holandii i Walii. W półfinałach kobiet spotkały się 4 zespoły, dwa zwycięskie awansowały do finału a przegrane zdobyły brązowe medale. W rywalizacji mężczyzn z fazy grupowej najlepsza drużyna bezpośrednio awansowała do finału, 2. i 3. zmierzyły się w półfinale. Podczas tych mistrzostw rozegrano najdłuższe Round Robin, każda z męskich drużyn rozegrała po 11 spotkań. Rok później rywalizację podzielono na grupy.

Po roku przerwy tytuły mistrzyń odzyskały Szwedki, w finale pokonały Norweżki (Ellen Githmark) 10:9. Był to pierwszy z pięciu złotych medali mistrzostw Europy dla Elisabeth Högström. Brązowe medale zdobyły Niemki (Andrea Schöpp) i Szkotki (Betty Law).

Tytuł mistrzów kontynentu z 1979 obronili Szkoci (Barton Henderson) pokonując w finale Norwegów (Kristian Sørum) 6:4. Brązowe medale uzyskali Szwedzi (Anders Eriksson).

Podczas tych mistrzostw męska reprezentacja Francji zajmując 4. miejsce osiągnęła najlepszy wynik w historii, powtórzyła go jeszcze raz w 1989. W czasie tego turnieju po raz pierwszy i jak dotąd jedyny reprezentacja Szkocji uległa Walii.

Spis treści
Kobiety
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Półfinały - Finał
Round Robin1234567891011
Mężczyźni
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Tie-breaker - Półfinał - Finał
Round Robin1234567891011
Linki zewnętrzne
1979 1980 1981

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Gwen French Jean Picken June Henry Lynda Clegg
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Helena Blach Marianne Jørgensen Astrid Birnbaum Malene Krause
 Francja Martine Drewnowski Josiane Chambard Martine Dromard Anne-Claude Wolfers
 Holandia Laura Van Imhoff Hermance van den Houten Annemie de Jongh Hanneke Veening
 RFN Andrea Schöpp Elinore Schöpp Anneliese Diemer Monika Wagner
 Norwegia Ellen Githmark Trine Trulsen Ingvill Githmark Kirsten Vaule
 Szkocja Betty Law Bea Sinclair Jane Sanderson Carol Hamilton
 Szwajcaria Lozanna
Lausanne Curling Club
Gaby Charrière Jaqueline Landolt Marianne Uhlmann Cécilie Blanvillian
 Szwecja Karlstad
Karlstads Curlingklubb
Elisabeth Högström Carina Olsson Birgitta Sewik Karin Sjögren
 Walia Jean King Margaret Crawley Heather Rees Doris Vickers
 Włochy Maria-Grazzia Constantini Ann Lacedelli Tea Valt Marina Pavani

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 11 1 133 52
2  Norwegia 8 4 114 71
3  RFN 8 3 98 67
 Szkocja 8 3 112 66
5  Dania 6 4 76 78
6  Szwajcaria 5 5 84 66
7  Włochy 4 6 88 80
8  Holandia 4 6 66 82
9  Francja 3 7 55 95
10  Walia 1 9 40 130
11  Anglia 0 10 52 131

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 10:9  Norwegia


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 5:3  RFN
 Norwegia 11:8  Szkocja


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 11 1 118 40
2  Norwegia 8 4 94 53
3  RFN 8 3 95 62
4  Szkocja 8 3 104 55
5  Dania 6 4 76 78
6  Szwajcaria 5 5 84 66
7  Włochy 4 6 88 80
8  Holandia 4 6 66 82
9  Francja 3 7 55 95
10  Walia 1 9 40 130
11  Anglia 0 10 52 131

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 13:4  Szkocja
 Norwegia 11:5  Anglia
 Holandia 11:6  Dania
 RFN 9:7  Włochy
 Francja 9:7  Walia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 5:4  Szwajcaria
 Szwecja 12:1  Holandia
 Norwegia 17:4  Walia
 Dania 12:4  Anglia
 Szkocja 10:4  Włochy


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 14:5  Francja
 Szkocja 10:6  Szwajcaria
 Szwecja 9:8  Włochy
 Holandia 9:5  Anglia
 Dania 15:1  Walia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Holandia 13:2  Walia
 Norwegia 9:7  RFN
 Szwajcaria 10:8  Włochy
 Szwecja 19:2  Anglia
 Szkocja 11:6  Francja


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 11:3  Szwajcaria
 Włochy 9:3  Francja
 Szkocja 8:6  Francja
 Walia 13:6  Anglia
 RFN 12:3  Dania


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 14:1  Dania
 Szwecja 14:3  Walia
 RFN 13:3  Holandia
 Szwajcaria 10:3  Francja
 Norwegia 10:8  Włochy


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 13:4  Włochy
 Szkocja 12:3  Holandia
 Szwecja 11:4  Francja
 Szwajcaria 6:5  Norwegia
 RFN 9:8  Anglia


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 17:6  Anglia
 Norwegia 13:2  Francja
 RFN 15:2  Walia
 Dania 9:7  Szwajcaria
 Włochy 10:6  Holandia


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 12:2  Walia
 Holandia 10:6  Szwajcaria
 Włochy 18:5  Anglia
 Szwecja 7:4  Norwegia
 Dania 8:7  Francja


Sesja 10.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 12:5  Walia
 Norwegia 11:1  Dania
 Francja 8:5  Holandia
 Szwajcaria 15:4  Anglia
 Szwecja 15:3  RFN


Sesja 11.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 8:7  Szwecja
 Szwajcaria 17:1  Walia
 Francja 8:7  Anglia
 Norwegia 8:5  Holandia
 RFN 8:6  Szkocja


Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Skip Trzeci Drugi Otwierający
 Anglia Alan Forrest Malcolm Maxwell Stephen Shell Geoff Logan
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Per Berg Gert Larsen Jan Hansen Michael Harry
 Francja Claude Feige Marc Sibuet Gilles Marin-Pache Claude Marin-Pache
 Holandia Otto Veening Robert van der Cammen Jeroen Tilman Wim Neeleman
 Luksemburg Nico Schweich William Bannerman Guy Schweich Gisbert Franz
 RFN Manfred Schulze Balint von Bery Manfred Rösgen Ralph Hubner
 Norwegia Oslo
Bygdøy Curling Club
Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Dagfinn Loen
 Szkocja Aberdeen
Aberdeen Curling Club
Barton Henderson Greig Henderson Bill Henderson Alistair Sinclair
 Szwajcaria Markus Etienne Rolf Bättig Thomas Greter Mark Zeugin
 Szwecja Norrköping
Norrköpings Curlingklubb
Anders Eriksson Lars Eriksson Ulf Sundström Håkan Svernell
 Walia Keith Preston Gordon Vickers Peter Williams John Hunt
 Włochy Dino Zardini Dino Menardi Valerio Constantini Cesar Maioni

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 9 3 106 71
2  Norwegia 9 3 103 48
3  Szwecja 7 5 97 56
4  Francja 8 3 82 73
5  Szwajcaria 6 5 76 59
6  Dania 5 5 79 55
7  Włochy 4 6 75 83
8  RFN 4 6 82 64
9  Holandia 3 7 66 97
10  Luksemburg 2 8 67 108
11  Walia 2 8 69 118
12  Anglia 2 8 48 118

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 6:4  Norwegia


Półfinał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:3  Szwecja


Tie-breaker[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:3  Francja


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 9 3 86 61
2  Norwegia 9 3 99 42
3  Szwecja 7 5 94 49
4  Francja 8 3 79 66
5  Szwajcaria 6 5 76 59
6  Dania 5 5 79 55
7  Włochy 4 6 75 83
8  RFN 4 6 82 64
9  Holandia 3 7 66 97
10  Luksemburg 2 8 67 108
11  Walia 2 8 69 118
12  Anglia 2 8 48 118

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 8:6  Szwecja
 Szwajcaria 7:6  Luksemburg
 Włochy 12:10  Anglia
 Francja 9:5  Szkocja
 RFN 10:6  Holandia
 Dania 7:4  Walia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 13:3  Luksemburg
 Dania 14:4  Holandia
 Walia 9:8  Szkocja
 Francja 6:3  Anglia
 Szwajcaria 9:5  RFN
 Norwegia W:P  Włochy


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:5  Holandia
 Norwegia 14:3  Luksemburg
 Francja 5:4  Dania
 Włochy 9:6  Walia
 RFN 11:3  Anglia
 Szkocja 6:4  Szwajcaria


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 11:3  Walia
 Szkocja 8:5  Anglia
 Włochy 14:7  Luksemburg
 Holandia 10:7  Walia
 Norwegia 10:5  Walia
 Szwajcaria 7:5  Dania


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 6:3  Szwajcaria
 Francja 12:4  Walia
 Norwegia 8:5  RFN
 Szkocja 12:4  Luksemburg
 Dania 11:6  Anglia
 Włochy 8:6  Holandia


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 16:6  Walia
 Szwajcaria 8:5  Holandia
 Luksemburg 14:5  Anglia
 Dania 13:3  Włochy
 Francja 8:7  RFN
 Norwegia 7:6  Szkocja


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 7:4  Francja
 Dania 5:2  RFN
 Szwajcaria 12:4  Anglia
 Luksemburg 10:6  Walia
 Norwegia 13:2  Holandia
 Szkocja 10:4  Włochy


Sesja 8.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 7:3  Dania
 Norwegia 11:3  Anglia
 Szwajcaria 10:3  Walia
 Szkocja 11:5  Holandia
 Włochy 9:8  RFN
 Francja 9:6  Luksemburg


Sesja 9.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 11:5  Włochy
 Szkocja 6:3  RFN
 Francja 9:6  Szwajcaria
 Holandia 9:3  Anglia
 Dania 9:4  Luksemburg
 Norwegia 12:5  Walia


Sesja 10.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 12:3  Anglia
 RFN 10:4  Walia
 Norwegia 8:2  Szwajcaria
 Holandia 9:7  Luksemburg
 Szkocja 5:3  Dania
 Włochy 9:4  Francja


Sesja 11.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 9:8  Szwecja
 Francja 8:5  Holandia
 Norwegia 8:5  Dania
 Szwajcaria 8:2  Włochy
 Walia 12:3  Anglia
 RFN 10:3  Luksemburg


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]