Mistrzostwa Europy w Curlingu 1982

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1982 odbyły się między 6 a 11 grudnia 1982 w szkockim Kirkcaldy, na Kirkcaldy Ice Rink.

W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich) - bez zmian w porównaniu do wcześniejszego turnieju w Grindelwald.

Tak jak w roku poprzednim reprezentacje podzielono losowo na dwie grupy, w których rozegrano Round Robin. Po dwie najlepsze z każdej części awansowały do półfinałów.

Po roku przerwy tytuły mistrzyń odzyskały Szwedki (Elisabeth Högström), w finale wysoko pokonały Włoszki (Maria-Grazzia Constantini) 13:2. Był to pierwszy raz gdy kobieca drużyna z Włoch stanęła na podium tak ważnego turnieju curlingowego. Brązowe medale przypadły Szwajcarkom (Susan Schlapbach), które jako obrończynie tytułów wygrały w meczu przeciwko Norweżkom (Trine Trulsen) 13:3.

W turnieju panów złote medale zdobyli Szkoci (Mike Hay) w finale pokonując Niemców (Keith Wendorf) 6:5. 3. miejsce zajęła reprezentacja Szwajcarii (Per Berg), która podobnie jak panie broniła tytułów mistrzowskich. Mały finał przeciwko Danii (Frants Gufler) zakończył się wynikiem 4:3.

Spis treści
Kobiety
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Play-off
PółfinałyMały finałFinał
mecz o 5.o 7.o 9.o 11. miejsce
Round Robin
Grupa A: 1234567
Grupa B: 12345
Mężczyźni
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Play-off
PółfinałyMały finałFinał
mecz o 5.o 7.o 9. miejsce
Round Robin
Grupa A: 1234567
Grupa B: 1234567
Linki zewnętrzne
1981 1982 1983

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarta Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Christine Short Malcolm Maxwell Anne Walton Anne Harvey
 Austria Herta Küchenmeister Monika Hölzl Edeltraud Koudelka Marianne Gartner
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Jane Bidstrup Iben Larsen Maj-Brit Rejnholdt Kirsten Hur
 Francja Huguette Jullien Agnes Mercier Paulette Sulpice Monique Tournier
 Holandia Els Neeleman Netty Born Lucie Wolfs Lia van Elshout
 Luksemburg Cilly Schweich Madeleine van den Houten Christianne Boulianne Marie Garritze
 RFN Almut Hege Josefine Einsle Suzanne Koch Petra Tschetsch
 Norwegia Trine Trulsen Anne Jøtun Bakke Hanne Pettersen Cathrine Hannevig
 Szkocja Isobel Torrance Isobel Waddell Margaret Wiseman Marion Armour
 Szwajcaria Susan Schlapbach Irene Bürgi Ursula Schlapbach Katrin Peterhans
 Szwecja Karlstad
Karlstads Curlingklubb
Elisabeth Högström Katarina Hultling Birgitta Sewik Karin Sjögren
 Walia Anne Stone Elizabeth Hunt Barbara Williams Doris Vickers
 Włochy Maria-Grazzia Constantini Ann Lacedelli Nella Alvera Angela Constantini

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 7 0 76 29
2  Włochy 5 3 67 65
3  Szwajcaria 6 2 85 40
4  Norwegia 6 2 74 50
5  Francja 4 3 68 54
6  Dania 3 4 57 61
7  Szkocja 3 3 51 44
8  Austria 3 4 50 64
9  RFN 3 3 55 36
10  Anglia 2 5 37 82
11  Holandia 1 5 32 69
12  Luksemburg 1 6 41 71
13  Walia 1 5 39 67

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 13:2  Włochy


Mały finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 13:3  Norwegia


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:4  Szwajcaria
 Włochy 9:5  Norwegia


Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Francja 10:5  Dania


Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 16:2  Austria


Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 RFN 14:3  Anglia


Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Holandia 10:4  Luksemburg


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Norwegia 6 0 66 28
2  Szwajcaria 5 1 68 29
3  Francja 3 3 58 49
4  Austria 3 3 48 48
5  Anglia 2 4 34 68
6  Luksemburg 1 5 37 61
7  Walia 1 5 39 67
# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 5 0 55 23
2  Włochy 3 2 46 42
3  Dania 3 2 47 41
4  Szkocja 2 3 35 42
5  RFN 2 3 41 33
6  Holandia 0 5 22 65

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 8:4  Szwajcaria
 Walia 13:12  Francja
 Austria 15:5  Anglia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 14:5  Luksemburg
 Norwegia 10:6  Francja
 Austria 10:4  Walia


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 11:5  Anglia
 Szwajcaria 11:5  Anglia
 Norwegia 11:6  Walia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 13:2  Anglia
 Szwajcaria 12:2  Austria
 Norwegia 10:5  Luksemburg


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 14:4  Walia
 Norwegia 12:6  Austria
 Anglia 12:7  Luksemburg


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Austria 9:4  Luksemburg
 Anglia 9:7  Walia
 Szwajcaria 13:5  Francja


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 15:1  Anglia
 Luksemburg 11:5  Walia
 Francja 11:6  Austria


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 13:6  Dania
 Szkocja 6:5  RFN
 Włochy 12:11  Holandia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 9:8  RFN
 Dania 12:8  Włochy
 Szkocja 14:5  Holandia


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Włochy 13:6  RFN
 Dania 11:4  Holandia
 Szwecja 9:4  Szkocja


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 13:6  Szkocja
 RFN 12:0  Holandia
 Szwecja 8:3  Włochy


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 16:2  Holandia
 Włochy 10:5  Szkocja
 RFN 10:5  Dania


Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarty Trzeci Drugi Otwierający
 Anglia Ronnie Brock John Brown Tony Fraser Duncan Stewart
 Austria Günther Mochny Ronald Koudelka Arthur Fabi Jakob Küchl
 Dania Frants Gufler Hans Gufler Michael Sindt Holger Slotsager
 Finlandia Isto Kolemainen Juhani Eholuoto Jorma Mäkelä Keijo Silvan
 Francja Henri Müller René Robert Fernand Schillinger Albert Lecomte
 Holandia Wim Neeleman Robert van der Cammen Gustaf van Imhoff Jeroen Tilman
 Luksemburg Georges Schweich William Bannerman Denis Boulianne Gisbert Franz
 RFN Schwenningen am Neckar
Schwenningen Curling Club
Keith Wendorf Hans Dieter Kiesel Sven Saile Heiner Martin
 Norwegia Pål Trulsen Flemming Davanger Stig-Arne Gunnestad Kjell Berg
 Szkocja Mike Hay David Hay David Smith Russell Keiller
 Szwajcaria Lozanna
Lausanne-Riviera Curling Club
Jürg Tanner Jürg Hornisberger Patrik Lörtscher Franz Tanner
 Szwecja Sztokholm
Djursholms Curlingklubb
Tom Schaeffer Bengt Oscarius Lars Hegert Claes-Göran Carlman
 Walia Peter Williams Richard Davis Ray King Adrian Meikle
 Włochy Andrea Pavani Enrico Alberti Giancarlo Valt Gianantonio Gillarduzzi

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 8 0 69 29
2  RFN 6 3 78 41
3  Szwajcaria 6 2 71 38
4  Dania 5 3 54 43
5  Szwecja 5 3 46 34
6  Holandia 4 3 50 51
7  Norwegia 4 3 58 43
8  Francja 3 4 43 42
9  Walia 3 4 38 62
10  Luksemburg 2 5 39 67
11  Anglia 1 5 36 47
 Austria 1 5 38 57
13  Finlandia 1 5 26 70
 Włochy 0 6 24 46

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 6:5  RFN


Mały finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 4:3  Dania


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:6  Szwajcaria
 RFN 9:2  Dania


Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 6:5  Holandia


Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 8:6  Francja


Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Walia 13:3  Luksemburg


Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  RFN 5 1 64 33
2  Szwajcaria 5 1 61 28
3  Holandia 4 2 45 45
4  Francja 3 3 37 34
5  Walia 2 4 25 59
6  Anglia 1 5 36 47
7  Włochy 1 5 24 46
# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 6 0 56 18
2  Dania 5 1 49 30
3  Szwecja 4 2 40 29
4  Norwegia 3 3 50 37
5  Luksemburg 2 4 36 54
6  Austria 1 5 38 57
7  Finlandia 0 6 26 70

Round Robin[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 9:5  Szwajcaria
 Włochy 5:3  Francja
 Walia 9:5  Anglia


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 13:6  Holandia
 Francja 10:9  RFN
 Anglia 10:3  Włochy


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 9:2  Walia
 Szwajcaria 9:6  Anglia
 RFN 13:7  Holandia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Holandia 7:5  Francja
 Szwajcaria 18:1  Walia
 RFN 10:4  Włochy


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Holandia 11:6  Anglia
 Walia 8:5  Włochy
 Szwajcaria 7:4  Francja


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 9:2  Włochy
 RFN 9:5  Anglia
 Holandia 8:3  Walia


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 RFN 14:2  Walia
 Holandia 6:5  Włochy
 Francja 6:4  Anglia


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 8:5  Szwecja
 Szkocja 9:3  Norwegia
 Luksemburg 10:8  Austria


Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 13:1  Finlandia
 Dania 7:4  Norwegia
 Szkocja 10:3  Luksemburg


Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 11:9  Austria
 Szwecja 6:5  Luksemburg
 Dania 12:5  Finlandia


Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 15:1  Finlandia
 Szwecja 6:2  Austria
 Szkocja 5:3  Dania


Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Luksemburg 8:7  Finlandia
 Szkocja 11:4  Austria
 Szwecja 8:3  Norwegia


Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 10:2  Szwecja
 Dania 9:7  Luksemburg
 Austria 11:9  Finlandia


Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 10:4  Austria
 Szkocja 11:3  Finlandia
 Norwegia 14:3  Luksemburg


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]