Mistrzostwa Europy w Curlingu 1987

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1987 odbyły się między 8 a 12 grudnia 1987 w niemieckim Oberstdorfie, w Eis-Bundesleistungs-Zentrum.

W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich). Po roku przerwy do uczestnictwa powróciła męska reprezentacja Luksemburgu. Tak jak wcześniejsza edycja turniej został rozegrany metodą Tripple-Double-Single knock-out.

Tytułów mistrzowskich z 1986 broniły zespoły Niemek i Szwajcarów.

Złote medale w konkurencji kobiet ponownie przypadły niemieckiej drużynie Andrei Schöpp, która w finale pokonała 7:6 Szwedki (Anette Norberg). Szwedzka ekipa z Härnösand w całym turnieju odniosła tylko jedną porażkę - właśnie w finale. Na najniższym stopniu podium stanęły Norweżki (Trine Trulsen), mecz o brąz przeciwko Francuzkom (Agnes Mercier) zakończył się wynikiem 9:4. Tytuły mistrzów kontynentu wśród panów zdobyli Szwedzi (Thomas Norgren), w meczu finałowym pokonali Norwegów (Eigil Ramsfjell) 5:4. Na trzecim miejscu uplasowali się obrońcy tytułów - Szwajcarzy (Dieter Wüest), którzy w swoim ostatnim meczu pokonali 5:4 gospodarzy (Keith Wendorf).

Spis treści
  KobietyReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-13.Mecze o miejsca 5.-8.  
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  MężczyźniReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-14.Mecze o miejsca 5.-8.  
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  Bibliografia

1986 1987 1988

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarta Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Caroline Cumming Aileen Gemmell Penni Hinds Alison Arthur
 Austria Lilly Hummelt Andrea von Malberg Inge Lamprecht Jutta Kober
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Marianne Qvist Lene Bidstrup Astrid Birnbaum Lilian Frøhling
 Finlandia Anne Eerikäinen Mari Lundén Tytti Haapasaari Terhi Liukkonen
 Francja Agnes Mercier Annick Mercier Andrée Dupont-Roc Catherine Lefebvre
 Holandia Laura Van Imhoff Gerrie Veening Kniertje van Kuyk Mirjam Gast
 RFN Andrea Schöpp Almut Hege Monika Wagner Suzanne Fink
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Trine Trulsen Dordi Nordby Hanne Pettersen Mette Halvorsen
 Szkocja Marion Miller Janice Miller Jane McConnell Moira McConnell
 Szwajcaria Cristina Lestander Barbara Meier Christina Gartenmann Katrin Peterhans
 Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Anette Norberg Sofie Marmont Anna Rindeskog Louise Marmont
 Walia Helen Lyon Jean Robinson Anna Martin Jackie Jones
 Włochy Ann Lacedelli Francesca Del Fabbro Emanuela Sarto Loredana Siorpaes

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

13 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 13 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Trzy najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Niemki, Szwajcarki i Dunki rozpoczęły grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 11 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 8 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

5 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9.-13.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 1:14  Norwegia
 Szkocja 13:2  Walia
 Francja 5:6  Austria
 Szwecja 11:4  Finlandia
 Włochy 7:6  Anglia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 RFN 6:7  Norwegia
 Szkocja 14:1  Austria
 Szwajcaria 4:5  Szwecja
 Dania 11:3  Włochy
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 10:2  Szkocja
 Szwecja 10:2  Dania

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 1:13  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 RFN 9:1  Austria
 Szwajcaria 6:1  Włochy
 Holandia 5:6  Francja
 Finlandia 13:1  Anglia
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 9:3  Finlandia
 RFN 5:6  Szwajcaria
 Dania 7:10  Francja

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 5:9  Walia
 Holandia 1:7  Anglia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 8:1  Walia
 RFN 12:5  Anglia
 Dania 6:9  Austria

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 4:7  RFN
 Szkocja 6:7  Francja
 Szwecja 12:2  Finlandia
 Szwajcaria 9:2  Austria
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 RFN 12:4  Francja
 Szwecja 7:5  Szwajcaria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 8:4  Szkocja
 Finlandia 6:5  Austria
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 5:9  Norwegia
 Francja 8:2  Finlandia

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-13.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 9:5  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 1:10  Anglia
 Dania 10:5  Włochy
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 4:9  Dania

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 2:10  Holandia
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 10:4  Włochy

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 3:6  Austria
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 8:4  Finlandia

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 RFN 7:6  Norwegia
 Szwecja 8:3  Francja

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 9:4  Francja

Finał[edytuj | edytuj kod]

 RFN 7:6  Szwecja

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  RFN 6 2 65 39
2  Szwecja 6 1 59 27
3  Norwegia 6 2 67 36
4  Francja 5 4 60 56
5  Szwajcaria 4 3 43 33
6  Finlandia 3 5 42 55
7  Austria 3 4 30 52
8  Szkocja 3 4 51 37
9  Dania 3 3 45 41
10  Anglia 2 4 33 43
11  Holandia 2 4 32 42
12  Włochy 2 5 34 57
13  Walia 1 5 16 59

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarty Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Anglia John Deakin Gordon Vickers Martyn Deakin Peter Bowyer
 Austria Alois Kreidl Günther Mochny Dieter Küchenmeister Stefan Salinger
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Sören Bang Henrik Jakobsen Lasse Lavrsen Ulrik Schmidt Michael Harry
 Finlandia Jussi Uusipaavalniemi Jarmo Jokivalli Jari Laukkanen Petri Tsutsunen Juhani Heinonen
 Francja Christophe Boan Gerard Ravello Alain Brangi Thierry Mercier
 Holandia Wim Neeleman Otto Veening Sytze van Dam Cock Sonneveld
 Luksemburg Denis Boulianne Nico Schweich Norbert Busch William Bannerman
 RFN Schwenningen
Schwenningen Curling Club
Keith Wendorf Uwe Saile Sven Saile Hans Dieter Kiesel
 Norwegia Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke
 Szkocja Douglas Dryburgh Philip Wilson Lindsay Clark Billy Andrew
 Szwajcaria Dieter Wüest Jens Piesbergen Nick Gartermann Simon Roth
 Szwecja Timrå
Timrå Curlingklubb
Thomas Norgren Jan Strandlund Lars Strandqvist Lars Engblom Olle Håkansson
 Walia John Hunt John Stone John Guyan Michael Hunt
 Włochy Fabio Alvera Adriano Lorenzi Stefano Morona Stefano Zardini

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szwajcarzy i Szwedzi rozpoczęli grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9.-14.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Francja 2:11  Austria
 Włochy 8:2  Holandia
 Szkocja 12:4  Walia
 Dania 7:8  Anglia
 Norwegia 12:4  Luksemburg
 RFN 7:0  Finlandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 10:3  Austria
 Włochy 1:3  Szkocja
 Szwecja 8:5  Anglia
 Norwegia 6:4  RFN
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 5:6  Szkocja
 Szwecja 6:4  Norwegia

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 8:2  Walia
 Luksemburg 3:8  Finlandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Austria 6:7  Włochy
 Anglia 7:8  RFN
 Francja 2:7  Holandia
 Dania 8:2  Finlandia
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 9:2  Dania
 Włochy 5:7  RFN
 Norwegia 5:4  Holandia

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 3:8  Walia
 Francja 4:5  Finlandia
 Austria 8:7  Luksemburg
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Dania 7:1  Walia
 Włochy 3:6  Finlandia
 Holandia 7:6  Austria

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 8:3  Finlandia
 Szwajcaria 6:7  Norwegia
 Szwecja 6:7  Dania
 RFN 6:3  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 5:6  Norwegia
 Dania 5:6  RFN

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 2:7  Szwajcaria
 Szwecja 8:1  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Dania 3:4  Szwajcaria
 Szkocja 3:4  Szwecja

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-14.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 8:7  Luksemburg
 Anglia 5:7  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 2:7  Włochy
 Austria 4:3  Francja
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 5:6  Austria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 4:6  Anglia
 Francja 8:2  Luksemburg
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 5:2  Francja

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 13. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Walia 7:5  Luksemburg

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 7:4  Holandia
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Dania 6:5  Szkocja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 8:3  Szwajcaria
 RFN 2:9  Szwecja

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 5:4  RFN

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 4:5  Szwecja

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 5 1 42 23
2  Norwegia 6 2 52 37
3  Szwajcaria 5 3 49 35
4  RFN 5 3 44 40
5  Dania 4 4 45 41
6  Szkocja 4 2 39 25
7  Finlandia 5 4 40 48
8  Holandia 3 6 40 51
9  Austria 4 3 44 41
10  Włochy 3 4 36 32
11  Anglia 3 4 39 44
12  Francja 2 5 28 39
13  Walia 3 5 36 55
14  Luksemburg 0 6 28 51

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]