Mistrzostwa Europy w Curlingu 1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1989 odbyły się między 5 a 9 grudnia 1989 w szwajcarskim Engelbergu, w Sportzentrum Erlen.

W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich). Do uczestnictwa powróciła żeńska reprezentacja Walii. Tak jak wcześniejsze edycje turniej został rozegrany metodą Tripple-Double-Single knock-out.

Tytułów mistrzowskich z 1988 broniły Szwedki i Szkoci.

Złote medale wywalczyły Niemki (Andrea Schöpp), w finale zakończonym wynikiem 4:2 pokonały Szwajcarki (Marianne Flotron). Na najniższym stopniu podium stanęły Szwedki (Anette Norberg), które w meczu o 3. miejsce zwyciężyły 8:5 nad Dunkami (Helena Blach). Tytuły mistrzowskie w innym składzie obroniła drużyna szkocka (Hammy McMillan), w finale Szkoci byli lepsi 5:4 od Norwegii (Eigil Ramsfjell). Brązowe medale wywalczyli Niemcy (Keith Wendorf) pokonując 5:4 ekipę z Francji (Dominique Dupont-Roc). Triumfatorzy - Niemki i Szkoci nie odnieśli w całym turnieju żadnej porażki, wygrali oni odpowiednio 7 i 6 meczów.

Spis treści
  KobietyReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-13.Mecze o miejsca 5.-8.
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  MężczyźniReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-14.Mecze o miejsca 5.-8.
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  Bibliografia

1988 1989 1990

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarta Trzecia Druga Otwierająca
 Anglia Caroline Cumming Aileen Gemmell Alison Arthur Penni Davis
 Austria Lilly Hummelt Eva Nägele Monika Hölzl Margit Dalik
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Helena Blach Malene Krause Hanne Raun Gitte Larsen
 Finlandia Jaana Jokela Terhi Aro Mari Lundén Heidi Koskiheimo
 Francja Paulette Sulpice Brigitte Lamy Jocelyn Lhenry Guylaine Fratucello
 Holandia Jenny Bovenschen Netty Born Kniertje van Kuyk Teuna Jongert
 RFN Garmisch-Partenkirchen
SC Riessersee
Andrea Schöpp Monika Wagner Christina Haller Heike Wieländer
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Trine Trulsen Dordi Nordby Hanne Pettersen Mette Halvorsen
 Szkocja Kirsty Addison Karen Addison Joanna Pegg Laura Scott
 Szwajcaria Marianne Flotron Daniela Sartori Esther Christen Caroline Rück
 Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Anette Norberg Anna Rindeskog Sofie Marmont Louise Marmont
 Walia Helen Lyon Jean Robinson Hilary Davis Jackie Jones
 Włochy Ann Lacedelli Francesca Del Fabbro Daniela Zandegiacomo Loredana Siorpaes

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

13 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 13 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Trzy najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szwedki, Szkotki i Szwajcarki rozpoczęły grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 11 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 8 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

5 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-13.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 3:11  Francja
 Dania 11:4  Walia
 Norwegia 10:5  Finlandia
 Holandia 4:8  Austria
 RFN 10:2  Włochy
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 9:2  Francja
 Dania 8:3  Norwegia
 Szkocja 10:2  Austria
 Szwajcaria 4:6  RFN
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 6:5  Dania
 Szkocja 5:8  RFN

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 1:11  Finlandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Francja 3:10  Norwegia
 Austria 3:11  Szwajcaria
 Anglia 7:8  Finlandia
 Holandia 4:12  Włochy
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Dania 3:7  Włochy
 Norwegia 4:6  Szwajcaria
 Szkocja 8:6  Finlandia

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Austria 6:7  Walia
 Anglia 9:3  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Dania 11:3  Walia
 Norwegia 14:1  Anglia
 Finlandia 6:8  Francja

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 7:5  Norwegia
 Włochy 1:8  Szkocja
 RFN 15:4  Dania
 Szwajcaria 9:6  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 7:5  Szkocja
 RFN 5:4  Szwajcaria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 7:3  Włochy
 Dania 9:7  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 9:7  Norwegia
 Szkocja 4:5  Dania

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-13.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Austria 9:8  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 9:8  Anglia
 Finlandia 9:3  Austria
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Walia 2:9  Finlandia

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 5:11  Holandia
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 12:2  Austria

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 4:7  Francja
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 10:3  Szkocja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 5:8  Szwajcaria
 RFN 6:3  Dania

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:5  Dania

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 2:4  RFN

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  RFN 7 0 54 24
2  Szwajcaria 5 3 53 40
3  Szwecja 5 1 42 30
4  Dania 5 5 64 63
5  Norwegia 5 4 70 45
6  Szkocja 3 4 43 39
7  Francja 3 4 44 50
8  Włochy 2 4 29 39
9  Finlandia 4 3 54 39
10  Walia 2 4 26 56
11  Holandia 2 4 42 45
12  Austria 2 5 33 61
13  Anglia 1 5 33 56

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarty Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Anglia Eric Laidler Jim. Wilson D. Michael Sutherland Neil Harvey
 Austria Kitzbühel
Kitzbühl Curling Club
Alois Kreidl Thomas Wieser Dieter Küchenmeister Stefan Salinger
 Belgia Marcel Marién Pierre Mallants Walter Verbueken Blair Roberts
 Dania Frants Gufler Christian Thune Niels Siggaard Finn Nielsen
 Finlandia Hyvinkää
Hyvinkää Curling Club
Jussi Uusipaavalniemi Jari Laukkanen Jori Aro Marko Poikolainen Juhani Heinonen
 Francja Dominique Dupont-Roc Daniel Cosetto Lionel Tournier Patrick Philippe
 Holandia Otto Veening Rob Joosen Hans van Dijk Fred Melker
 RFN Schwenningen
Schwenningen Curling Club
Keith Wendorf Sven Saile Cristoph Moeckel Uwe Saile
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Eigil Ramsfjell Dagfinn Loen Espen de Lange Thoralf Hognestad Bent Ånund Ramsfjell
 Szkocja Hammy McMillan Norman Brown Hugh Aitken Jim Cannon
 Szwajcaria Markus Känzig Silvano Flückiger Mario Flückiger Michel Evard
 Szwecja Karlstad
Karlstads Curlingklubb
Per Lindeman Bo Andersson Göran Åberg Carl von Wendt
 Walia Adrian Meikle Jamie Meikle Hugh Meikle Nick Leslie
 Włochy Andrea Pavani Fabio Alvera Franco Sovilla Stefano Morona

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szkoci, Norwegowie rozpoczęli grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 7:4  Austria
 Szwecja 10:2  Walia
 Francja 1:7  Finlandia
 RFN 14:4  Anglia
 Szwajcaria 8:5  Belgia
 Dania 9:5  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 8:3  Włochy
 Szwecja 7:4  Finlandia
 Norwegia 3:7  RFN
 Szwajcaria 6:4  Dania
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 6:5  Szwecja
 RFN 5:6  Szwajcaria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 4:6  Francja
 Belgia 5:8  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 4:3  Finlandia
 Norwegia 8:4  Dania
 Austria 2:7  Francja
 Anglia 9:2  Holandia
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 8:1  Anglia
 Włochy 1:6  Norwegia
 RFN 8:4  Walia

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Dania 8:4  Walia
 Austria 8:4  Holandia
 Finlandia 10:0  Belgia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 5:8  Walia
 Włochy 2:7  Austria
 Francja 8:2  Finlandia

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 8:3  Austria
 Szwecja 4:3  RFN
 Szwajcaria 9:1  Walia
 Norwegia 4:2  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 7:3  Szwecja
 Szwajcaria 3:8  Norwegia

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Austria 1:6  RFN
 Walia 4:8  Francja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 4:5  RFN
 Szwecja 3:5  Francja

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-14.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 6:2  Belgia
 Dania 5:4  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 1:9  Włochy
 Finlandia 3:6  Dania
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 6:2  Dania

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 9:3  Holandia
 Finlandia 7:1  Belgia
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 1:11  Finlandia

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 13. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 2:9  Belgia

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Austria 10:3  Walia
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 7:8  Szwecja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 5:4  RFN
 Norwegia 7:3  Francja

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 RFN 6:5  Francja

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 5:4  Norwegia

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 6 0 39 22
2  Norwegia 5 2 40 25
3  RFN 6 3 58 36
4  Francja 5 5 49 47
5  Szwecja 5 3 48 35
6  Szwajcaria 4 3 43 36
7  Austria 3 4 35 37
8  Walia 2 5 28 52
9  Włochy 4 3 32 31
10  Dania 3 4 34 38
11  Finlandia 4 4 47 28
12  Anglia 2 5 36 57
13  Belgia 1 5 22 41
14  Holandia 0 6 28 54

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]