Mistrzostwa Europy w Curlingu 1990

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1990 odbyły się między 4 a 8 grudnia 1990 w norweskim Lillehammer, w ristins Hall.

W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich). Z uczestnictwa wycofała się męska reprezentacja Belgii, zadebiutowali zaś Czechosłowacy. Był to ostatni turniej mistrzostw europy rozegrany metodą Tripple-Double-Single knock-out.

Tytułów mistrzowskich z 1989 broniły Niemki i Szkoci.

Pierwszy raz w historii po złote medale sięgnęły Norweżki (Dordi Nordby). Gospodynie w całym turnieju nie przegrały żadnego spotkania, w finale pokonały 6:4 Szkotki (Hazel Erskine). Brązowe medale przypadły Szwajcarkom (Cristina Lestander), które wygrały 5:3 mecz przeciwko Niemkom (Andrea Schöpp). Tytuły mistrzów kontynentu wśród panów przypadły Szwedom (Mikael Hasselborg). Finał przeciwko Szkotom (Robin Gray) zakończył się wynikiem 9:7. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Norwegowie (Eigil Ramsfjell) pokonując w małym finale Anglików (John Deakin) 6:5.

Spis treści
  KobietyReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-13.Mecze o miejsca 5.-8.
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  MężczyźniReprezentacje
  Faza pierwsza
  1. eliminacja2. eliminacja3. eliminacja
  Faza druga
  1. eliminacja2. eliminacja
  Faza trzecia
  Mecze o miejsca 9.-14.Mecze o miejsca 5.-8.
  PółfinałyMecz o 3. miejsceFinał
  Klasyfikacja końcowa
  Bibliografia

1989 1990 1991

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarta Trzecia Druga Otwierająca Rezerwowa
 Anglia Moira Davison Margaret Martin Venetia Scott Joan Reed Margaret Cadzow
 Austria Edeltraud Koudelka Margit Holzer Anna Egger Veronika Huber Lilly Hummelt
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Helena Blach Malene Krause Lone Kristoffersen Gitte Larsen
 Finlandia Jaana Jokela Terhi Aro Nina Ahvenainen Heidi Koskiheimo Marita Ripatti
 Francja Karine Caux Laurence Bibollet Géraldine Girod Chrystelle Fournier
 Holandia Jenny Bovenschen Netty Born Kniertje van Kuyk Teuna Jongert Elke Schütz
 Niemcy Garmisch-Partenkirchen
SC Riessersee
Andrea Schöpp Monika Wagner Christina Haller Heike Wieländer
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Dordi Nordby Hanne Pettersen Mette Halvorsen Anne Jøtun
 Szkocja Hazel Erskine Edith Loudon Katie Loudon Fiona Bayne
 Szwajcaria Cristina Lestander Christine Krieg Nicole Oetliker Christina Gartenmann
 Szwecja Östersund
Frösö-Oden Curlingklubb
Annika Lööf Lotta Giesenfeld Helena Svensson Elisabeth Hansson Lena Mårdberg
 Walia Hilary Davis Jackie Jones Madzia Williams Jenny MacMillan
 Włochy Ann Lacedelli Maria Carla Lorenzi Daniela Zandegiacomo Loredana Siorpaes

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

13 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 13 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Trzy najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Niemki, Szwajcarki i Szwedki rozpoczęły grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 11 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 8 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

5 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 3:10  Finlandia
 Dania 8:1  Anglia
 Norwegia 9:3  Austria
 Francja 9:3  Walia
 Szkocja 11:1  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Niemcy 13:1  Finlandia
 Dania 3:9  Norwegia
 Szwajcaria 8:5  Francja
 Szwecja 8:7  Szkocja
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Niemcy 4:5  Norwegia
 Szwajcaria 5:1  Szwecja

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 7:8  Austria
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 5:4  Dania
 Francja 4:7  Szkocja
 Włochy 3:10  Austria
 Walia 12:5  Holandia
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Niemcy 11:0  Walia
 Finlandia 2:8  Szkocja
 Szwecja 6:2  Austria

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Francja 6:5  Anglia
 Włochy 4:11  Holandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 1:6  Francja
 Finlandia 11:2  Holandia
 Austria 2:8  Dania

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 5:4  Finlandia
 Niemcy 7:3  Szwecja
 Szwajcaria 7:5  Francja
 Szkocja 5:4  Dania
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Norwegia 9:4  Niemcy
 Szwajcaria 4:7  Szkocja

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 2:9  Szwecja
 Francja 1:10  Dania
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 5:4  Szwecja
 Niemcy 5:4  Dania

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-13.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Anglia 5:8  Włochy
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 10:6  Holandia
 Austria 8:6  Włochy
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Walia 3:13  Austria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 8:3  Anglia
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 5:10  Włochy

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 4:2  Francja
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 2:3  Dania

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 7:5  Szwajcaria
 Szkocja 6:5  Niemcy

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 5:3  Niemcy

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 6:4  Szkocja

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Norwegia 7 0 50 27
2  Szkocja 6 2 55 34
3  Szwajcaria 5 2 39 32
4  Niemcy 4 4 52 33
5  Dania 4 4 44 30
6  Szwecja 3 4 33 31
7  Finlandia 4 4 39 46
8  Francja 3 5 38 45
9  Austria 4 3 46 42
10  Walia 2 4 29 50
11  Włochy 2 4 34 49
12  Holandia 2 5 38 61
13  Anglia 0 5 21 38

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarty Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Anglia Martyn Deakin John Deakin Alistair Burns Stephen Watt
 Austria Kitzbühel
Kitzbühl Curling Club
Alois Kreidl Günther Mochny Dieter Küchenmeister Stefan Salinger
 Czechosłowacja Radek Klima Tomas Klima Martin Binder Karel Havlicek
 Dania Tommy Stjerne Per Berg Ivan Frederiksen Anders Søderblom Peter Andersen
 Finlandia Hyvinkää
Hyvinkää Curling Club
Jussi Uusipaavalniemi Jari Laukkanen Jori Aro Marko Poikolainen Juhani Heinonen
 Francja Thierry Mercier Daniel Cosetto Lionel Tournier Laurent Flenghi Joel Indergand
 Holandia Jerom van Dillegis Jan Henderson Rob Joosen Hans van Dijk Gerard Köppers
 Niemcy Rodger Gustaf Schmidt Philip Seitz Johnny Jahr Andreas Feldenkirchen Dirk Hornung
Joackim Fendske
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Skaug Niclas Järund
 Szkocja Robin Gray Kenneth Knox Kerr Graham William Hogg
 Szwajcaria Markus Känzig Silvano Flückiger Cristoph Richter Mario Flückiger
 Szwecja Sollefteå
Sollefteå Curlingklubb
Mikael Hasselborg Hans Nordin Lars Vågberg Stefan Hasselborg
 Walia John Hunt John Stone Scott Lyon David Stevenson
 Włochy Vittorino Boschet Alessandro Fummi Livio Zanardo Giovanni Zadra

Faza pierwsza[edytuj | edytuj kod]

14 drużyn rywalizowało potrójnym systemem pucharowym o 8 miejsc w fazie drugiej.

  • 1. eliminacja – z 14 zespołów dwa kwalifikują się do fazy drugiej. Dwie najlepsze reprezentacje poprzednich mistrzostw – Szkoci, Norwegowie rozpoczęli grę od 2. rundy 1. eliminacji.
  • 2. eliminacja – z 12 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.
  • 3. eliminacja – z 9 zespołów trzy kwalifikują się do fazy drugiej.

6 drużyn, które nie zdołały awansować do drugiej fazy rywalizacji, grało dalej o miejsca 9-14.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 13:2  Włochy
 Francja 6:5  Holandia
 Szwecja 6:5  Anglia
 Austria 3:2  Dania
 Niemcy 14:1  Czechosłowacja
 Szwajcaria 7:2  Finlandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 8:2  Walia
 Francja 4:3  Szwecja
 Norwegia 9:2  Austria
 Niemcy 9:5  Szwajcaria
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 8:7  Francja
 Norwegia 6:3  Niemcy

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 2:10  Anglia
 Czechosłowacja 2:14  Finlandia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Walia 1:6  Szwecja
 Austria 2:5  Szwajcaria
 Włochy 8:10  Anglia
 Dania 4:5  Finlandia
Runda 3.[edytuj | edytuj kod]
 Francja 6:7  Finlandia
 Szwecja 6:7  Szwajcaria
 Niemcy 3:10  Anglia

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Austria 4:6  Holandia
 Włochy 3:10  Dania
 Walia 11:2  Czechosłowacja
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Francja 8:3  Holandia
 Szwecja 6:3  Dania
 Niemcy 7:8  Walia

Faza druga[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn rywalizowało podwójnym systemem pucharowym o 4 miejsca w półfinałach.

  • 1. eliminacja – z 8 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.
  • 2. eliminacja – z 6 zespołów dwa kwalifikowały się do półfinałów.

4 drużyny, które nie zdołały awansować do półfinałów rywalizowały o miejsca 5-8.

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 6:7  Szwecja
 Finlandia 0:7  Anglia
 Norwegia 10:3  Francja
 Szwajcaria 6:2  Walia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwecja 1:4  Anglia
 Norwegia 8:7  Szwajcaria

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Szkocja 6:3  Finlandia
 Francja 6:3  Walia
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 3:6  Szkocja
 Szwecja 6:3  Francja

Faza trzecia[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 9.-14.[edytuj | edytuj kod]

1. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 14:2  Czechosłowacja
 Austria 8:6  Włochy
Runda 2.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 2:11  Dania
 Niemcy 7:2  Austria
Mecz o 9. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Dania 6:4  Niemcy

2. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Runda 1.[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 7:2  Włochy
 Austria 13:3  Czechosłowacja
Mecz o 11. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Holandia 7:3  Austria

3. eliminacja[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 13. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Włochy 11:3  Czechosłowacja

Mecze o miejsca 5.-8.[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Finlandia 6:3  Walia
Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]
 Szwajcaria 6:1  Francja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Anglia 4:5  Szkocja
 Norwegia 4:6  Szwecja

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

 Anglia 5:6  Norwegia

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 7:9  Szwecja

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szwecja 7 3 56 44
2  Szkocja 5 2 46 35
3  Norwegia 5 1 43 23
4  Anglia 5 3 55 31
5  Szwajcaria 5 3 43 36
6  Francja 4 5 44 51
7  Finlandia 4 3 37 35
8  Walia 3 5 43 43
9  Dania 3 3 36 23
10  Niemcy 3 4 47 38
11  Holandia 4 4 46 46
12  Austria 3 5 37 45
13  Włochy 1 5 32 51
14  Czechosłowacja 0 6 13 77

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]