Mistrzostwa Europy w Curlingu 1991

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1991 odbyły się między 8 a 14 grudnia 1991 we francuskim Chamonix, w Patinoire de Chamonix.

W rywalizacji udział wzięło 30 drużyn (13 kobiecych i 17 męskich). Z uczestnictwa wycofały się Holenderki i Walijki. Zadebiutowały ekipy bułgarskie oraz Czechosłowaczki. Po 4 latach przerwy powrócili Luksemburczycy a po 3 Belgowie.

W 1991 powrócono do rozgrywania Round Robin i fazy play-off. Po raz pierwszy zespoły podzielono na grupy A i B. Reprezentacje, które zajęły w 1990 miejsca 1-7 znalazły się w grupie A. Możliwa była wymiana dwóch zespołów między dywizjami. Do słabszej została zdegradowana najsłabsza drużyna grupy A. Awansowała zaś najlepsza, otrzymała również kwalifikację na mistrzostwa świata w 1992. Zespoły zajmujące 6. miejsce w grupie A i 2. miejsce w grupie B rozegrały mecz, który decydował zarówno o dywizji ME i awansie na MŚ.

Tytułów mistrzowskich z 1990 broniły Norweżki i Szwedzi.

Po złote medale sięgnęły Niemki (Andrea Schöpp), które w finale zwyciężyły 5:2 nad Norweżkami (Trine Trulsen). Szwedki (Anette Norberg) pokonując 9:3 Dunki (Helena Blach) zdobyły brązowe medale. Rozgrywki grupy B wygrały Finki (Jaana Jokela).

Także Niemcy (Roland Jentsch) zdobyli tytuły mistrzów świata, finał przeciwko Szkotom (David Smith zakończył się wynikiem 4:3. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Szwajcarzy (Daniel Model) wygrywając ze Szwecją (Per Hedén) 9:8. Fiński zespół Jussi Uusipaavalniemiego bez porażki triumfował w dywizji B. Swój pierwszy mecz w mistrzostwach Europy wygrali Czechosłowacy.

Spis treści
  Grupa A
  KobietyReprezentacje
  Round Robin1234567
  Play-offTie-breakerPółfinałMały finałFinał
  Baraż do MŚ 1992
  Klasyfikacja końcowa
  MężczyźniReprezentacje
  Round Robin1234567
  Play-offTie-breakerPółfinałMały finałFinał
  Baraż do MŚ 1992
  Klasyfikacja końcowa
  Grupa B
  Bibliografia

1990 1991 1992

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarta Trzecia Druga Otwierająca Rezerwowa
 Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Helena Blach Lene Bidstrup Malene Krause Susanne Slotsager Dorthe Holm
 Francja Annick Mercier Brigitte Lamy Claire Niatel Brigitte Collard Géraldine Girod
 Niemcy Garmisch-Partenkirchen
SC Riessersee
Andrea Schöpp Stephanie Mayer Monika Wagner Sabine Huth
 Norwegia Snarøya
Snarøen Curling Club
Trine Trulsen Ellen Githmark Ingvill Githmark Billie Sørum
 Szkocja Hazel Erskine Edith Loudon Katie Loudon Fiona Bayne
 Szwajcaria Brigitte Leutenegger Gisela Peter Karin Leutenegger Helga Greiner Susanne Geissbühler
 Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Anette Norberg Anna Rindeskog Cathrine Norberg Helene Granqvist Ann-Catrin Kjerr

Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Norwegia 4 2 39 29
2  Dania 4 2 37 39
3  Niemcy 3 3 37 34
 Szkocja 3 3 36 34
 Szwecja 3 3 35 31
6  Francja 2 4 32 47
 Szwajcaria 2 4 35 37

     Awans do półfinałów

     Tie-breaker o awans do półfinałów

     Tie-breaker o 6. miejsce

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 7:6  Szkocja
 Norwegia 8:6  Szwecja
 Niemcy 6:5  Szwajcaria

Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 10:3  Szkocja
 Dania 8:7  Szwajcaria
 Francja 7:6  Szwecja

Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Niemcy 6:2  Norwegia
 Dania 8:5  Francja
 Szwecja 6:4  Szkocja

Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 7:6  Niemcy
 Norwegia 8:2  Francja
 Szkocja 8:4  Szwajcaria

Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 8:3  Dania
 Szkocja 6:5  Niemcy
 Szwajcaria 8:7  Francja

Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 9:2  Francja
 Niemcy 6:5  Szwecja
 Szwajcaria 8:7  Norwegia

Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Francja 9:8  Niemcy
 Szwecja 4:3  Szwajcaria
 Norwegia 7:4  Dania

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Tie-breaker[edytuj | edytuj kod]

Mecze barażowe o miejsca 3. i 4.

 Niemcy 6:5  Szkocja
 Szwecja 5:4  Szkocja

Mecz barażowy o miejsce 6.

 Szwajcaria 13:5  Francja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Norwegia 10:8  Szwecja
 Niemcy 8:6  Dania

Mały finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 9:3  Dania

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Niemcy 5:2  Norwegia

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Niemcy 6 3 56 47
2  Norwegia 4 2 51 42
3  Szwecja 5 4 57 48
4  Dania 4 2 46 56
5  Szkocja 3 5 45 45
6  Szwajcaria 4 4 55 46
7  Francja 2 5 37 60
Uwzględnia mecz barażowy Szwajcaria-Austria

     spadek do grupy B

Baraż do MŚ 1992[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 7:4  Austria

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Miasto Czwarty Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
 Dania Gert Larsen Oluf Olsen Michael Harry Henrik Jakobsen Ulrik Schmidt
 Francja Dominique Dupont-Roc Claude Feige Patrick Philippe Daniel Moratelli Thierry Mercier
 Niemcy Roland Jentsch Uli Sutor Charlie Kapp Alexander Huchel Ulrich Kapp
 Norwegia Tormod Andreassen Stig-Arne Gunnestad Flemming Davanger Kjell Berg
 Szkocja David Smith Graeme Connal Peter Smith David Hay
 Szwajcaria Daniel Model Mario Flückiger Michael Lips Thomas Lips Marc Brügger
 Szwecja Falun
Falun Curlingklubb
Per Hedén Jan Strandlund Kenneth Rydén Jan Lundblad Lars-Åke Nordström

Round Robin[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Szkocja 5 1 42 21
2  Niemcy 4 2 32 37
3  Szwajcaria 4 2 39 30
4  Szwecja 4 2 40 37
5  Dania 2 4 35 36
 Francja 2 4 30 37
7  Norwegia 0 6 21 41

     Awans do półfinałów

     Tie-breaker o 5. miejsce

Sesja 1.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 5:4  Dania
 Niemcy 6:5  Szwajcaria
 Szwecja 5:4  Francja

Sesja 2.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 8:6  Szwajcaria
 Szkocja 8:3  Francja
 Niemcy 6:4  Norwegia

Sesja 3.[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 12:4  Szwecja
 Szkocja 7:4  Norwegia
 Niemcy 8:5  Dania

Sesja 4.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 9:2  Szwecja
 Szwajcaria 4:3  Norwegia
 Francja 7:5  Dania

Sesja 5.[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 9:3  Niemcy
 Szwecja 10:1  Dania
 Francja 7:3  Norwegia

Sesja 6.[edytuj | edytuj kod]

 Dania 8:0  Norwegia
 Szwecja 10:0  Niemcy
 Szwajcaria 7:5  Francja

Sesja 7.[edytuj | edytuj kod]

 Szwecja 9:7  Norwegia
 Niemcy 9:4  Francja
 Szwajcaria 5:4  Szkocja

Play-off[edytuj | edytuj kod]

Tie-breaker[edytuj | edytuj kod]

 Francja 8:5  Dania

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

 Szkocja 6:4  Szwecja
 Niemcy 8:6  Szwajcaria

Mały finał[edytuj | edytuj kod]

 Szwajcaria 9:8  Szwecja

Finał[edytuj | edytuj kod]

 Niemcy 4:3  Szkocja

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1  Niemcy 4 2 44 46
2  Szkocja 5 1 51 29
3  Szwajcaria 4 2 54 46
4  Szwecja 4 2 52 52
5  Francja 2 4 38 42
6  Dania 2 4 47 52
7  Norwegia 0 6 21 41
Uwzględnia mecz barażowy Anglia-Dania

     spadek do grupy B

Baraż do MŚ 1992[edytuj | edytuj kod]

 Anglia 8:7  Dania

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]