Mistrzostwa Europy w Koszykówce Kobiet 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w Koszykówce Kobiet 2019 (powszechnie nazywane także EuroBasket Women 2019) były 37. edycją kontynentalnego turnieju w koszykówce kobiet, organizowaną przez FIBA Europa . Turniej był rozgrywany w dwóch państwach, na Łotwie i w Serbii w dniach 27 czerwca - 7 lipca 2019 r[1]. Zwyciężczyniami turnieju zostały reprezentantki Hiszpanii które w meczu finałowym pokonały Francuzki 86:66. Trzecie miejsce zajęły Serbki które wygrały z Brytyjkami 81:55.

Hale[edytuj | edytuj kod]

Belgrad Nisz
Štark Arena



Pojemność: 18 386
Centrum Sportowe Čair



Pojemność: 4800
Belgrade Arena, south entrance 1, Feb 2011.jpg Sportska hala Čair.JPG
Zrenjanin Ryga
Kryształowa Hala


Pojemność: 2800

Arēna Rīga


Pojemność: 11 200

Hala sportova Zrenjanin.jpg

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Kraj Zakwalifikowany jako Data kwalifikacji Ostatni występ Najlepszy wynik Miejsce w rankingu
Serbia Serbia Gospodarz 24 czerwca 2017 2017 Mistrzostwo (2015) 8
Łotwa Łotwa Gospodarz 24 czerwca 2017 2017 4 miejsce (2007) 24
Turcja Turcja Zwycięzca kwalifikacji w grupie B 17 listopada 2018 2017 II miejsce (2011) 6
Rosja Rosja Zwycięzca kwalifikacji w grupie C 17 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (2003, 2007, 2011) 11
Słowenia Słowenia 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 17 listopada 2018 2017 14 miejsce (2007) 63
Hiszpania Hiszpania Zwycięzca kwalifikacji w grupie F 17 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (1993, 2013, 2017) 2
Czechy Czechy Zwycięzca kwalifikacji w grupie G 17 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (2005) 12
Białoruś Białoruś 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 21 listopada 2018 2017 III miejsce (2007) 13
Czarnogóra Czarnogóra Zwycięzca kwalifikacji w grupie A 21 listopada 2018 2017 6 miejsce (2011) 26
Wielka Brytania Wielka Brytania Zwycięzca kwalifikacji w grupie D 21 listopada 2018 2015 9 miejsce (2013, 2015) 25
Belgia Belgia 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 21 listopada 2018 2017 III miejsce (2017) 16
Włochy Włochy Zwycięzca kwalifikacji w grupie H 21 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (1938) 31
Francja Francja Zwycięzca kwalifikacji w grupie E 21 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (2001, 2009) 4
Węgry Węgry 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 21 listopada 2018 2017 II miejsce (1950, 1956) 50
Ukraina Ukraina 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 21 listopada 2018 2017 Mistrzostwo (1995) 38
Szwecja Szwecja 6 najlepszych zespołów z drugich miejsc w kwalifikacjach 21 listopada 2018 2015 7 miejsce (1987, 2013) 41

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Finałowe losowanie odbyło się 12 grudnia 2018 r. w Belgradzie w Serbii . Maskotki Pick and Roll pojawiły się po raz pierwszy w losowaniu[2].

Koszyki[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne zasady losowania koszyków zostały ustanowione 10 grudnia 2018 r.[3]

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4
Francja Francja

Hiszpania Hiszpania

Rosja Rosja

Turcja Turcja

Belgia Belgia

Łotwa Łotwa

Włochy Włochy

Czechy Czechy

Serbia Serbia

Ukraina Ukraina

Węgry Węgry

Czarnogóra Czarnogóra

Słowenia Słowenia

Białoruś Białoruś

Wielka Brytania Wielka Brytania

Szwecja Szwecja

Składy[edytuj | edytuj kod]

W składach wszystkich zespołów znajduje się po 12 graczy[4]

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Harmonogram potwierdzono 13 lutego 2019 r.[5]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Mecze W P Punkty zdobyte Punkty stracone +/- Punkty Kwalifikacja
1 Hiszpania Hiszpania 3 3 0 221 192 +29 6 Ćwierćfinały
2 Wielka Brytania Wielka Brytania 3 2 1 201 181 +20 5 Kwalifikacje do ćwierćfinałów
3 Łotwa Łotwa (G) 3 1 2 198 207 − 9 4
4 Ukraina Ukraina 3 0 3 205 245 -40 3
Źródło: FIBA



Zasady klasyfikacji: 1) Punkty; 2) Wyniki meczów bezpośrednich; 3) Różnica punktów; 4) Zdobyte punkty.



(G) - Gospodarz
27 czerwca 2019 r
Wielka Brytania 74-60 Łotwa
Ukraina 77-95 Hiszpania
28 czerwca 2019 r
Łotwa 82-74 Ukraina
Hiszpania 67-59 Wielka Brytania
30 czerwca 2019 r
Ukraina 54-68 Wielka Brytania
Łotwa 56-59 Hiszpania

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Mecze W P Punkty zdobyte Punkty stracone +/- Punkty Kwalifikacja
1 Francja Francja 3 3 0 233 179 +54 6 Ćwierćfinały
2 Szwecja Szwecja 3 1 2 196 193 +3 4[lower-alpha 1] Kwalifikacje do ćwierćfinałów
3 Czarnogóra Czarnogóra 3 1 2 174 212 -38 4[lower-alpha 1]
4 Czechy Czechy 3 1 2 189 208 -19 4[lower-alpha 1]
Źródło: FIBA



Zasady klasyfikacji: 1) Punkty; 2) Wyniki meczów bezpośrednich; 3) Różnica punktów; 4) Zdobyte punkty.



27 czerwca 2019 r
Szwecja 67-51 Czarnogóra
Francja 74-61 Czechy
28 czerwca 2019 r
Czechy 71-64 Szwecja
Czarnogóra 53-88 Francja
30 czerwca 2019 r
Czechy 57-70 Czarnogóra
Szwecja 65-71 Francja

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół Mecze W P Punkty zdobyte Punkty stracone +/- Punkty Kwalifikacja
1 Węgry Węgry 3 2 1 205 194 +11 5[lower-alpha 2] Ćwierćfinały
2 Włochy Włochy 3 2 1 183 170 +13 5[lower-alpha 2] Kwalifikacje do ćwierćfinałów
3 Słowenia Słowenia 3 1 2 203 218 -15 4[lower-alpha 3]
4 Turcja Turcja 3 1 2 168 177 − 9 4[lower-alpha 3]
Źródło: FIBA



Zasady klasyfikacji: 1) Punkty; 2) Wyniki meczów bezpośrednich; 3) Różnica punktów; 4) Zdobyte punkty.



27 czerwca 2019 r
Węgry 88-84 Słowenia
Turcja 54-57 Włochy
28 czerwca 2019 r
Słowenia 62-55 Turcja
Włochy 51-59 Węgry
30 czerwca 2019 r
Węgry 58-59 Turcja
Włochy 75-57 Słowenia

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Poz Zespół M W P Punkty zdobyte Punkty stracone +/- Punkty Kwalifikacja
1 Serbia Serbia (G) 3 3 0 202 182 +20 6 Ćwierćfinały
2 Belgia Belgia 3 1 2 194 193 +1 4[lower-alpha 4] Kwalifikacje do ćwierćfinałów
3 Rosja Rosja 3 1 2 193 206 -13 4[lower-alpha 4]
4 Białoruś Białoruś 3 1 2 184 192 − 8 4[lower-alpha 4]
Źródło: FIBA



Zasady klasyfikacji: 1) Punkty; 2) Wyniki meczów bezpośrednich; 3) Różnica punktów; 4) Zdobyte punkty.



(G) - Gospodarz



27 czerwca 2019 r
Rosja 54-67 Belgia
Białoruś 53-55 Serbia
28 czerwca 2019 r
Belgia 61-69 Białoruś
Serbia 77-63 Rosja
30 czerwca 2019 r
Białoruś 62-76 Rosja
Belgia 66-70 Serbia

Runda finałowa[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do ćwierćfinałów

Włochy 54
Rosja 63


Szwecja 77
Łotwa 62
Belgia 72
Słowenia 67
Wielka Brytania 92
Czarnogóra 71
Ćwierćfinały
Hiszpania 78
Rosja 54
Serbia 87
Szwecja 49
Francja dogr. 84
Belgia 80
Węgry 59
Wielka Brytania 62

Mecze o miejsca 5-8

Belgia 72
Węgry 56
Rosja 52
Szwecja 57

Półfinały

Francja 63
Wielka Brytania 56
Hiszpania 71
Serbia 66

Mecz o trzecie miejsce

Serbia 81
Wielka Brytania 55

Finał

Hiszpania 86
Francja 66

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Serbia and Latvia to co-host FIBA Women's EuroBasket 2019, FIBA.basketball [dostęp 2019-07-04] (ang.).
  2. FIBA Women's EuroBasket 2019 Draw completed, FIBA.basketball [dostęp 2019-07-04] (ang.).
  3. FIBA Women's EuroBasket 2019 Draw seedings announced, FIBA.basketball [dostęp 2019-07-04] (ang.).
  4. Stage set for FIBA Women's EuroBasket 2019 as rosters confirmed, FIBA.basketball [dostęp 2019-07-04] (ang.).
  5. Schedule confirmed for FIBA Women's EuroBasket 2019, FIBA.basketball [dostęp 2019-07-04] (ang.).
  1. a b c Szwecja 3 Pkt, +9 PD; Czarnogóra 3 Pkt, −3 PD; Czechy 3 Pkt, −6 PD
  2. a b Włochy 51–59 Węgry
  3. a b Słowenia 62–55 Turcja
  4. a b c Belgia 3 Pkt, +5 PD; Rosja 3 Pkt, +1 PD; Białoruś 3 Pkt, −6 PD