Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1966 – bieg na 100 m mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Athletics pictogram.svg
Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1966

Bieg na 100 metrów mężczyzn
Złoty medal Polska Wiesław Maniak
Srebrny medal Francja Roger Bambuck
Brązowy medal Francja Claude Piquemal
Wiesław Maniak
Roger Bambuck

Bieg na dystansie 100 metrów mężczyzn był jedną z konkurencji rozgrywanych podczas VIII Mistrzostw Europy w Budapeszcie. Biegi eliminacyjne zostały rozegrane 30 sierpnia, a biegi półfinałowe i bieg finałowy 31 sierpnia 1966 roku. Zwycięzcą tej konkurencji został Wiesław Maniak. W rywalizacji wzięło udział trzydziestu sześciu zawodników z osiemnastu reprezentacji.

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekord świata Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Armin Hary (FRG) 10,0 Zurych, Szwajcaria 21.06.1960[1]
Rekord Europy Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Armin Hary (FRG) 10,0 Zurych, Szwajcaria 21.06.1960
Rekord mistrzostw Niemcy Armin Hary (DEU) 10,35 Sztokholm, Szwecja 20.08.1958

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Bieg 1

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Polska Wiesław Maniak 10,7 Q
2 Włochy Ippolito Giani 10,7 Q
3 Wielka Brytania Menzies Campbell 10,7 Q
4 Niemiecka Republika Demokratyczna Harald Eggers 10,7 Q
5 Czechosłowacja Juraj Demeč 10,8
6 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Huba Rozsnyai 11,0

Bieg 2

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Knickenberg 10,6 Q
2 Polska Zbysław Anielak 10,8 Q
3 Belgia Jacques Vanhee 10,8 Q
4 Wielka Brytania Ron Jones 10,9 Q
Czechosłowacja Herbert Bende DQ

Bieg 3

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Francja Roger Bambuck 10,4 Q
2 Niemiecka Republika Demokratyczna Heinz Erbstößer 10,6 Q
3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gert Metz 10,6 Q
4 Rumunia w epoce komunizmu Gheorghe Zamfirescu 10,7 Q
5 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Lajos Hajdú 10,8
6 Czechosłowacja Petr Utěkal 10,9
7 Gibraltar Joseph Cassaglia 12,4

Bieg 4

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Wielka Brytania Barrie Kelly 10,7 Q
2 Francja Marc Berger 10,7 Q
3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Jürgen Felsen 10,8 Q
4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Edwin Ozolin 10,8 Q
5 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) József Istóczky 10,8
6 Polska Tadeusz Jaworski 10,9

Bieg 5

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Francja Claude Piquemal 10,7 Q
2 Włochy Angelo Squazzero 10,8 Q
3 Szwajcaria Hans Hönger 10,8 Q
4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Lebiediew 10,8 Q
5 Państwo Hiszpańskie José Luis Sánchez 10,9
6 Albania Tomi Stefanllari 11,3

Bieg 6

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Włochy Pasquale Giannattasio 10,5 Q
2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Iwanow 10,6 Q
3 Grecja Panajotos Nikolaidis 10,7 Q
4 Szwajcaria Max Barandun 10,8 Q
5 Holandia Rob Heemskerk 10,8
6 Turcja Sonar Coşan 11,0

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinał 1

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Francja Roger Bambuck 10,62 Q
2 Włochy Ippolito Giani 10,74 Q
3 Wielka Brytania Barrie Kelly 10,81 q
4 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Jürgen Felsen 10,82
5 Rumunia w epoce komunizmu Gheorghe Zamfirescu 10,86
6 Polska Zbysław Anielak 10,91
7 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Edwin Ozolin 10,94
8 Niemiecka Republika Demokratyczna Heinz Erbstößer 10,95

Półfinał 2

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Włochy Pasquale Giannattasio 10,7 Q
2 Francja Claude Piquemal 10,7 Q
3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gert Metz 10,8
4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Lebiediew 10,9
5 Wielka Brytania Ron Jones 10,9
6 Grecja Panajotos Nikolaidis 11,0
7 Szwajcaria Hans Hönger 11,2
Niemiecka Republika Demokratyczna Harald Eggers DQ

Półfinał 3

Miejsce Zawodnik Czas Uwagi
1 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Knickenberg 10,6 Q
2 Polska Wiesław Maniak 10,6 Q
3 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Iwanow 10,7 q
4 Wielka Brytania Menzies Campbell 10,8
5 Francja Marc Berger 10,8
6 Belgia Jacques Vanhee 10,9
7 Szwajcaria Max Barandun 11,0
Włochy Angelo Squazzero DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Czas
1 Polska Wiesław Maniak 10,60
2 Francja Roger Bambuck 10,61
3 Francja Claude Piquemal 10,62
4 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Knickenberg 10,62
5 Włochy Ippolito Giani 10,71
6 Wielka Brytania Barrie Kelly 10,76
7 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Iwanow 10,82
8 Włochy Pasquale Giannattasio 20,1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Progression of IAAF World Records. 2015 Edition, IAAF, s. 28 [dostęp 2018-10-22] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]