Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1966

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

11. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Utrechcie w Holandii w dniach 20–27 sierpnia 1966 roku, pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Oprócz zawodów pływackich na basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali także w skokach do wody.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Bob McGregor  Wielka Brytania 53,7
Silver medal with cup.svg Leonid Iljiczew  ZSRR 54,3
Bronze medal with cup.svg Udo Poser  NRD 54,8

400 m stylem dowolnym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Frank Wiegand  NRD 4:11,1
Silver medal with cup.svg Siemion Belitz-Geyman  ZSRR 4:13,2
Bronze medal with cup.svg Alain Mosconi  Włochy 4:13,6

1500 m stylem dowolnym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Siemion Belitz-Geyman  ZSRR 16:58,5
Silver medal with cup.svg Alan Kimber  Wielka Brytania 17:13,2
Bronze medal with cup.svg Aleksandr Płetniew  ZSRR 17:17,9

200 m stylem grzbietowym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Jurij Gromak  ZSRR 2:12,9
Silver medal with cup.svg Jaime Monzó  Hiszpania 2:15,7
Bronze medal with cup.svg Joachim Rother  NRD 2:16,7

200 m stylem klasycznym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Heorhij Prokopenko  ZSRR 2:30,0
Silver medal with cup.svg Aleksandr Tutakajew  ZSRR 2:30,3
Bronze medal with cup.svg Egon Henninger  NRD 2:30,5

200 m stylem motylkowym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Walentin Kuzmin  ZSRR 2:10,2
Silver medal with cup.svg Horst–Günter Gregor  NRD 2:10,6
Bronze medal with cup.svg Anatolij Skawronski  ZSRR 2:11,2

400 m stylem zmiennym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Frank Wiegand  NRD 4:47,9
Silver medal with cup.svg Andriej Dunajew  ZSRR 4:48,7
Bronze medal with cup.svg Klaus Katzur  NRD 4:55,7

4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Frank Wiegand
Udo Poser
Horst Gregor
Peter Sommer
 NRD 3:36,8
Silver medal with cup.svg Leonid Iljiczew
Wiktor Mazanow
Georgij Kulikow
Władimir Szuwałow
 ZSRR 3:37,5
Bronze medal with cup.svg Lester Eriksson
Goran Jansson
Ingvar Eriksson
Jan Lundin
 Szwecja 3:39,0

4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Leonid Iljiczew
Siemion Belitz-Geyman
Aleksandr Płetujew
Jewgienij Nowikow
 ZSRR 8:00,2
Silver medal with cup.svg Horst Gregor
Alfred Muller
Udo Poser
Frank Wiegand
 NRD 8:01,6
Bronze medal with cup.svg Lester Eriksson
Olle Ferm
Ingvar Eriksson
Jan Lundin
 Szwecja 8:04,3

4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg


 ZSRR 4:02,4
Silver medal with cup.svg


 NRD 4:02,9
Bronze medal with cup.svg


 Węgry 4:05,9

Skoki do wody[edytuj | edytuj kod]

Skoki z trampoliny 3-metrowej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Narodowość Punkty
Gold medal with cup.svg Michaił Safonow  ZSRR 155,27
Silver medal with cup.svg Tord Andersson  Szwecja 146,30
Bronze medal with cup.svg Giorgio Cagnotto  Włochy 146,21

Skoki z wieży 10-metrowej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Punkty
Gold medal with cup.svg Klaus Dibiasi  Włochy 162,92
Silver medal with cup.svg Brian Phelps  Wielka Brytania 152,01
Bronze medal with cup.svg Jerzy Kowalewski  Polska 143,13

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Martina Grunert  NRD 1:01:2
Silver medal with cup.svg Judit Turóczy  Węgry 1:02:1
Bronze medal with cup.svg Pauline Sillett  Wielka Brytania 1:02:5

400 m stylem dowolnym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Claude Mandonnaud  Francja 4:48,2
Silver medal with cup.svg Ada Kok  Holandia 4:48,7
Bronze medal with cup.svg Tamara Sosnowa  ZSRR 4:50,1

100 m stylem grzbietowym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Christin Caron  Francja 1:08,1
Silver medal with cup.svg Linda Ludgrove  Wielka Brytania 1:08,9
Bronze medal with cup.svg Cristina Balaban  Rumunia 1:09,7

200 m stylem klasycznym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Galina Prozumienszikowa  ZSRR 2:40,8
Silver medal with cup.svg Irina Pozdniakowa  ZSRR 2:41,9
Bronze medal with cup.svg Jill Slattery  Wielka Brytania 2:47,9

100 m stylem motylkowym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Ada Kok  Holandia 1:05,6
Silver medal with cup.svg Heike Hustede  RFN 1:06,3
Bronze medal with cup.svg Eila Pyrhönen  Finlandia 1:07,8

400 m stylem zmiennym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Bettie Heukles  Holandia 5:25,0
Silver medal with cup.svg Heidi Pechstein  NRD 5:26,0
Bronze medal with cup.svg Ludmiła Kasijewa  ZSRR 5:28,4

4 × 100 m stylem dowolnym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczki Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg


 ZSRR 4:11,3
Silver medal with cup.svg


 Szwecja 4:12,2
Bronze medal with cup.svg


 Holandia 4:12,8

4 × 100 m stylem zmiennym kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczki Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg


 Holandia 4:36,4
Silver medal with cup.svg


 ZSRR 4:38,2
Bronze medal with cup.svg


 Wielka Brytania 4:38,4

Skoki do wody[edytuj | edytuj kod]

Skoki z trampoliny 3-metrowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Gold medal with cup.svg Wiera Bakłanowa  ZSRR 136,59
Silver medal with cup.svg Delia Reinhard  NRD 136,05
Bronze medal with cup.svg Tamara Fiedosowa  ZSRR 133,23

Skoki z wieży 10-metrowej kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Gold medal with cup.svg Natalia Kuzniecowa  ZSRR 100,93
Silver medal with cup.svg Ingeborg Petrmayr  Austria 94,52
Bronze medal with cup.svg Gabriele Schöpe  NRD 91,22

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Lp. Państwo Z S B R-m
1 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 11 7 5 23
2 Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 4 6 5 15
3 Holandia Holandia 3 1 1 5
4 Francja Francja 2 0 1 3
5 Wielka Brytania Wielka Brytania 1 2 3 6
6 Włochy Włochy 1 0 1 2
7 Szwecja Szwecja 0 2 2 4
8 Węgry Węgry 0 1 1 2
9 Austria Austria 0 1 0 1
9 Państwo Hiszpańskie Hiszpania 0 1 0 1
9 Niemcy RFN 0 1 0 1
12 Finlandia Finlandia 0 0 1 1
12 Polska Polska 0 0 1 1
12 Rumunia Rumunia 0 0 1 1


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]