Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2019
2017 2021
Data 4–8 grudnia 2019
Miejscowość Wielka Brytania Glasgow, Wielka Brytania
Organizator Europejska Federacja Pływacka (LEN)
Liczba konkurencji 40
Strona internetowa

24. Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie odbywały się w dniach 4–8 grudnia 2019 roku w Tollcross International Swimming Centre w Glasgow[1].

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodnik Czas Zawodnik Czas Zawodnik Czas
Styl dowolny
50 metrów[2] Władimir Morozow
 Rosja
20,40 Florent Manaudou
 Francja
20,66 Maxim Lobanovskij
 Węgry
20,76 NR
100 metrów[3] Władimir Morozow
 Rosja
45,53 Alessandro Miressi
 Włochy
45,90 NR Władisław Griniew
 Rosja
46,35
200 metrów[4] Danas Rapšys
 Litwa
1:41,12 Duncan Scott
 Wielka Brytania
1:41,42 Michaił Wiekowiszczew
 Rosja
1:41,52
400 metrów[5] Danas Rapšys
 Litwa
3:33,20 CR Thomas Dean
 Wielka Brytania
3:37,95 Gabriele Detti
 Włochy
3:38,06
1500 metrów[6] Gregorio Paltrinieri
 Włochy
14:17,14 Henrik Christiansen
 Norwegia
14:18,15 NR David Aubry
 Francja
14:25,66
Styl grzbietowy
50 metrów[7] Klimient Kolesnikow
 Rosja
22,75 Christian Diener
 Niemcy
23,07 Shane Ryan
 Irlandia
23,12
100 metrów[8] Klimient Kolesnikow
 Rosja
49,09 Christian Diener
 Niemcy
49,94 = NR Robert Glință
 Rumunia
50,30
200 metrów[9] Radosław Kawęcki
 Polska
1:49,26 Christian Diener
 Niemcy
1:50,05 Luke Greenbank
 Wielka Brytania
1:50,09
Styl klasyczny
50 metrów[10] Władimir Morozow
 Rosja
25,51 ER, CR Emre Sakçı
 Turcja
25,82 NR Arno Kamminga
 Holandia
Fabio Scozzoli
 Włochy
25,84 NR
25,84
100 metrów[11] Arno Kamminga
 Holandia
56,06 NR Ilja Szymanowicz
 Białoruś
56,42 Fabio Scozzoli
 Włochy
56,55
200 metrów[12] Arno Kamminga
 Holandia
2:02,36 NR Erik Persson
 Szwecja
2:02,80 NR Marco Koch
 Niemcy
2:02,87
Styl motylkowy
50 metrów[13] Oleg Kostin
 Rosja
22,23 Szebasztián Szabó
 Węgry
22,35 Ümit Can Güreş
 Turcja
22,38 NR
100 metrów[14] Marius Kusch
 Niemcy
49,06 NR Michaił Wiekowiszczew
 Rosja
49,53 Marcin Cieślak
 Polska
49,75
200 metrów[15] Andreas Wazeos
 Grecja
1:50,23 NR Ramon Klenz
 Niemcy
1:51,51 James Guy
 Wielka Brytania
1:51,73
Styl zmienny
100 metrów[16] Klimient Kolesnikow
 Rosja
51,15 Siergiej Fiesikow
 Rosja
51,59 Andreas Wazeos
 Grecja
51,62 NR
200 metrów[17] Andreas Wazeos
 Grecja
1:50,85 ER Tomoe Zenimoto Hvas
 Norwegia
1:51,74 NR Philip Heintz
 Niemcy
1:52,55
400 metrów[18] Max Litchfield
 Wielka Brytania
4:01,36 Ilja Borodin
 Rosja
4:03,65 EJ, NR Daniił Pasynkow
 Rosja
4:04,98
Sztafety
Sztafeta 4 × 50 metrów
stylem dowolnym[19]
 Rosja
Władisław Griniew (21,23)
Michaił Wiekowiszczew (20,60)
Klimient Kolesnikow (20,84)
Władimir Morozow (20,25)
Siergiej Fiesikow[a]
Daniił Markow[a]
Aleksandr Popkow[a]
1:22,92  Polska
Paweł Juraszek (21,19)
Marcin Cieślak (20,98)
Karol Ostrowski (20,79)
Jakub Kraska (20,78)
1:23,74 NR  Włochy
Federico Bocchia (21,41)
Marco Orsi (21,13)
Giovanni Izzo (21,32)
Alessandro Miressi (20,64)
Leonardo Deplano[a]
Thomas Ceccon[a]
1:24,50
Sztafeta 4 × 50 metrów
stylem zmiennym[20]
 Rosja
Klimient Kolesnikow (22,64) CR
Władimir Morozow (25,53)
Oleg Kostin (21,61)
Władisław Griniew (20,85)
Siergiej Fiesikow[a]
Aleksandr Popkow[a]
Michaił Wiekowiszczew[a]
1:30,63  Węgry
Richárd Bohus (23,42) NR
Dávid Horváth (26,64)
Szebasztián Szabó (21,77)
Maxim Lobanovskij (20,27)
1:32,10 NR  Białoruś
Wiktar Staselowicz (23,38)
Ilja Szymanowicz (25,46)
Jauhien Curkin (22,48)
Artiom Maczekin (20,97)
1:32,29

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas Zawodniczka Czas
Styl dowolny
50 metrów[21] Marija Kamieniewa
 Rosja
23,56 Mélanie Henique
 Francja
23,66 NR Pernille Blume
 Dania
23,73
100 metrów[22] Freya Anderson
 Wielka Brytania
51,49 Béryl Gastaldello
 Francja
51,85 Femke Heemskerk
 Holandia
51,88
200 metrów[23] Freya Anderson
 Wielka Brytania
1:52,77 NR Federica Pellegrini
 Włochy
1:52,88 Femke Heemskerk
 Holandia
1:53,35
400 metrów[24] Simona Quadarella
 Włochy
3:59,75 Isabel Gose
 Niemcy
3:59,94 Ajna Késely
 Węgry
4:00,04
800 metrów[25] Simona Quadarella
 Włochy
8:10,30 Ajna Késely
 Węgry
8:11,77 Martina Caramignoli
 Włochy
8:12,36
Styl grzbietowy
50 metrów[26] Kira Toussaint
 Holandia
25,84 Béryl Gastaldello
 Francja
26,03 NR Alicja Tchórz
 Polska
26,16
100 metrów[27] Kira Toussaint
 Holandia
55,71 Marija Kamieniewa
 Rosja
56,10 NR Georgia Davies
 Wielka Brytania
56,73
200 metrów[28] Margherita Panziera
 Włochy
2:01,45 NR Daryna Zewina
 Ukraina
2:02,25 Kira Toussaint
 Holandia
2:03,04
Styl klasyczny
50 metrów[29] Benedetta Pilato
 Włochy
29,32 WJ, NR Martina Carraro
 Włochy
29,60 Mona McSharry
 Irlandia
29,87 NR
100 metrów[30] Martina Carraro
 Włochy
1:04,51 Arianna Castiglioni
 Włochy
1:05,01 Jenna Laukkanen
 Finlandia
1:05,12
200 metrów[31] Marija Temnikowa
 Rosja
2:18,35 Molly Renshaw
 Wielka Brytania
2:19,66 Martina Carraro
 Włochy
2:19,68 NR
Styl motylkowy
50 metrów[32] Mélanie Henique
 Francja
24,56 CR, NR Béryl Gastaldello
 Francja
24,78 Emilie Beckmann
 Dania
Jeanette Ottesen
 Dania
25,15
100 metrów[33] Anastasija Szkurdaj
 Białoruś
56,21 EJ, NR Elena Di Liddo
 Włochy
56,37 Anna Ntountounaki
 Grecja
56,44 NR
200 metrów[34] Katinka Hosszú
 Węgry
2:03,21 Ilaria Bianchi
 Włochy
2:04,20 NR Zsuzsanna Jakabos
 Węgry
2:05,00
Styl zmienny
100 metrów[35] Katinka Hosszú
 Węgry
57,36 Marija Kamieniewa
 Rosja
57,59 NR Jenna Laukkanen
 Finlandia
58,62
200 metrów[36] Katinka Hosszú
 Węgry
2:04,68 Maria Ugolkova
 Szwajcaria
2:06,59 NR Siobhan-Marie O’Connor
 Wielka Brytania
2:06,74
400 metrów[37] Katinka Hosszú
 Węgry
4:25,10 Zsuzsanna Jakabos
 Węgry
4:28,76 Ilaria Cusinato
 Włochy
4:29,13
Sztafety
Sztafeta 4 × 50 metrów
stylem dowolnym[38]
 Francja
Béryl Gastaldello (23,85)
Mélanie Henique (23,30)
Léna Bousquin (24,40)
Anna Santamans (23,66)
Anouchka Martin[b]
 Holandia
Tamara van Vliet (24,19)
Kira Toussaint (23,90)
Femke Heemskerk (23,50)
Valerie van Roon (23,62)
1:35,21 NR
1:35,21
[c]  Dania
Julie Kepp Jensen (24,44)
Jeanette Ottesen (23,61)
Emilie Beckmann (23,99)
Pernille Blume (23,20)
Emily Gantriis[b]
1:35,24 NR
Sztafeta 4 × 50 metrów
stylem zmiennym[39]
 Polska
Alicja Tchórz (26,29)
Dominika Sztandera (29,55)
Kornelia Fiedkiewicz (25,75)
Katarzyna Wasick (23,26)
1:44,85 NR  Włochy
Silvia Scalia (26,60)
Benedetta Pilato (29,18)
Elena Di Liddo (25,02)
Silvia Di Pietro (24,12)
Arianna Castiglioni[b]
Federica Pellegrini[b]
1:44,92 NR  Rosja
Marija Kamieniewa (26,22)
Nika Godun (30,11)
Arina Surkowa (24,70)
Darja S. Ustinowa (23,93)
1:44,96 NR

Sztafety mieszane[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Reprezentacja Czas Reprezentacja Czas Reprezentacja Czas
Sztafeta mieszana
4 × 50 metrów
stylem dowolnym[40]
 Rosja
Władimir Morozow (20,65)
Władisław Griniew (20,65)
Arina Surkowa (23,87)
Marija Kamieniewa (23,14)
Michaił Wiekowiszczew[a]
Darja S. Ustinowa[b]
Jelizawieta Klewanowicz[b]
1:28,31 ER  Wielka Brytania
Duncan Scott (21,28)
Scott McLay (20,79)
Anna Hopkin (23,13)
Freya Anderson (23,44)
James Guy[a]
1:28,64 NR  Francja
Maxime Grousset (21,35)
Florent Manaudou (20,09)
Mélanie Henique (23,36)
Béryl Gastaldello (24,06)
Clément Mignon[a]
Anna Santamans[b]
1:28,86 NR
Sztafeta mieszana
4 × 50 metrów
stylem zmiennym[41]
 Rosja
Klimient Kolesnikow (22,67)
Władimir Morozow (25,40)
Arina Surkowa (24,94)
Marija Kamieniewa (23,21)
Siergiej Fiesikow[a]
Oleg Kostin[a]
Darja S. Ustinowa[b]
1:36,22 WR  Holandia
Kira Toussaint (25,87)
Arno Kamminga (25,53)
Joeri Verlinden (22,48)
Femke Heemskerk (23,24)
Jesse Puts[a]
1:37,12  Dania
Mathias Rysgaard (23,98)
Tobias Bjerg (25,51)
Jeanette Ottesen (25,04)
Pernille Blume (23,49)
Emilie Beckmann[b]
Emily Gantriis[b]
1:38,02 NR

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Rosja 13 5 4 22
2.  Włochy 6 7 7 20
3.  Holandia 5 1 4 10
4.  Węgry 4 4 3 11
5.  Wielka Brytania 3 4 4 11
6.  Francja 2 5 2 9
7.  Polska 2 1 2 5
8.  Grecja 2 0 2 4
9.  Litwa 2 0 0 2
10.  Niemcy 1 5 2 8
11.  Białoruś 1 1 1 3
12.  Norwegia 0 2 0 2
13.  Turcja 0 1 1 2
14.  Szwajcaria 0 1 0 1
 Szwecja 0 1 0 1
 Ukraina 0 1 0 1
17.  Dania 0 0 5 5
18.  Finlandia 0 0 2 2
 Irlandia 0 0 2 2
20.  Rumunia 0 0 1 1
Razem 41 39 42 122

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Podczas zawodów ustanowiono następujące rekordy świata, Europy, mistrzostw.

Rekordy świata[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Czas Zawodnik / Zawodniczka Reprezentacja Źr.
5 grudnia Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem zmiennym – finał 1:36,22 Klimient Kolesnikow (22,67)
Władimir Morozow (25,40)
Arina Surkowa (24,94)
Marija Kamieniewa (23,21)
 Rosja [41]

Rekordy Europy[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Czas Zawodnik / Zawodniczka Reprezentacja Źr.
4 grudnia 50 m stylem klasycznym mężczyzn – finał 25,51 Władimir Morozow  Rosja [10]
6 grudnia 100 m stylem klasycznym mężczyzn – półfinał 2 55,89 Ilja Szymanowicz  Białoruś [42]
200 m stylem zmiennym mężczyzn – finał 1:50,85 Andreas Wazeos  Grecja [17]
7 grudnia Sztafeta mieszana 4 × 50 metrów stylem dowolnym – finał 1:28,31 Władimir Morozow (20,65)
Władisław Griniew (20,65)
Arina Surkowa (23,87)
Marija Kamieniewa (23,14)
 Rosja [40]

Rekordy mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Data Konkurencja Ustanowiony dla Czas Zawodnik / Zawodniczka Reprezentacja Źr.
4 grudnia 100 m stylem grzbietowym kobiet – eliminacje (tej samej konkurencji) 55,26 Kira Toussaint  Holandia [43]
400 m stylem dowolnym mężczyzn – finał (tej samej konkurencji) 3:33,20 Danas Rapšys  Litwa [5]
100 m stylem grzbietowym kobiet – półfinał 1 (tej samej konkurencji) 55,17 Kira Toussaint  Holandia [44]
5 grudnia 50 m stylem motylkowym kobiet – finał (tej samej konkurencji) 24,56 Mélanie Henique  Francja [32]
8 grudnia 4 × 50 metrów stylem zmiennym mężczyzn – finał 50 m stylem grzbietowym 22,64 Klimient Kolesnikow  Rosja [20]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n Zawodnik płynął tylko w eliminacjach i otrzymał medal.
  2. a b c d e f g h i j Zawodniczka płynęła tylko w eliminacjach i otrzymała medal.
  3. Nie przyznano.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bulletin 1 – LEN European Short Course Swimming Championships 2019 (ang.). LEN. [dostęp 2019-12-01].
  2. 50 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  3. 100 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  4. 200 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  5. a b 400 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  6. 1500 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  7. 50 m stylem grzbietowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  8. 100 m stylem grzbietowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  9. 200 m stylem grzbietowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  10. a b 50 m stylem klasycznym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  11. 100 m stylem klasycznym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  12. 200 m stylem klasycznym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  13. 50 m stylem motylkowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  14. 100 m stylem motylkowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  15. 200 m stylem motylkowym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  16. 100 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  17. a b 200 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  18. 400 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  19. 4 × 50 m stylem dowolnym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  20. a b 4 × 50 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  21. 50 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  22. 100 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  23. 200 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  24. 400 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  25. 800 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  26. 50 m stylem grzbietowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  27. 100 m stylem grzbietowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  28. 200 m stylem grzbietowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  29. 50 m stylem klasycznym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  30. 100 m stylem klasycznym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  31. 200 m stylem klasycznym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  32. a b 50 m stylem motylkowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  33. 100 m stylem motylkowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  34. 200 m stylem motylkowym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  35. 100 m stylem zmiennym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  36. 200 m stylem zmiennym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  37. 400 m stylem zmiennym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  38. 4 × 50 m stylem dowolnym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  39. 4 × 50 m stylem zmiennym kobiet – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-08].
  40. a b Sztafeta mieszana 4 × 50 m stylem dowolnym – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-07].
  41. a b Sztafeta mieszana 4 × 50 m stylem zmiennym – wyniki (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-05].
  42. 100 m stylem klasycznym mężczyzn – wyniki półfinałów (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-06].
  43. 100 m stylem grzbietowym kobiet – wyniki eliminacji (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].
  44. 100 m stylem grzbietowym kobiet – wyniki półfinałów (ang.). Microplus Timing. [dostęp 2019-12-04].