Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 (eliminacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 mają na celu wyłonienie męskich reprezentacji narodowych w piłce ręcznej, które wystąpią w finałach tego turnieju.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Turniej finałowy organizowanych przez EHF mistrzostw Europy odbędzie się w styczniu 2022 roku na Węgrzech i Słowacji i wezmą w nim udział dwadzieścia cztery drużyny[1].

System kwalifikacji co do zasady pozostał taki, jak w eliminacjach do ME 2020. Maksymalnie cztery reprezentacje miały otrzymać bezpośredni awans, pozostawiono także układ gier w drugiej fazie w ramach ośmiu czterozespołowych grup, do których zespoły zostały przydzielone automatycznie bądź też po awansie z preeliminacji. Jedyna modyfikacja polegała na wprowadzeniu dodatkowej rundy barażowej z udziałem najsłabszych drużyn eliminacji do poprzedniego turnieju mistrzowskiego oraz zespołów zakwalifikowanych z pierwszej fazy[2][3][4].

Faza 1[edytuj | edytuj kod]

Zawody w tej fazie zostały rozegrane w dniach 11–13 stycznia 2019 roku[5] i zwycięsko wyszły z nich reprezentacje Luksemburga i Cypru[6][7][8][9].

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie grup fazy 1 zostało zaplanowane na 28 września 2018 roku w Wiedniu. Osiem zgłoszonych zespołów zostało podzielonych na cztery koszyki według rankingu EHF obejmującego wyniki turniejów z trzech poprzednich lat – ME 2016, MŚ 2017 i ME 2018[10][11].

Koszyk 1
 Luksemburg
 Cypr
Koszyk 2
 Gruzja
 Wielka Brytania
Koszyk 3
 Irlandia
 Azerbejdżan
Koszyk 4
 Bułgaria
 Malta

W wyniku losowania wyłonione zostały dwie czterozespołowe grupy, które będą rywalizować systemem kołowym w turniejach zorganizowanych w dniach 4–6 bądź 11–13 stycznia 2019 roku. W przeciwieństwie do poprzednich eliminacji reprezentacje nie miały prawa wyboru sposobu przeprowadzenia rozgrywek[12][4].

Grupa A
 Luksemburg
 Wielka Brytania
 Irlandia
 Bułgaria
Grupa B
 Cypr
 Gruzja
 Azerbejdżan
 Malta

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Luksemburg 3 3 0 0 100 54 +46 6 Awans do rundy barażowej
2.  Bułgaria 3 2 0 1 76 84 -8 4
3.  Wielka Brytania 3 1 0 2 71 79 -8 2
4.  Irlandia 3 0 0 3 72 102 -30 0
11 stycznia 2019
17:00

Wielka Brytania 

20-24

 Bułgaria

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Norwegia Fremstad, Pedersen
Widzów: 250
(7–10)
raport
11 stycznia 2019
20:00

Luksemburg 

35-18

 Irlandia

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Czarnogóra Ivanović, Vujisić
Widzów: 550
(14–7)
raport
12 stycznia 2019
15:00

Irlandia 

26-32

 Wielka Brytania

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Norwegia Fremstad, Pedersen
Widzów: 200
(14–17)
raport
12 stycznia 2019
18:00

Bułgaria 

17-36

 Luksemburg

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Czarnogóra Ivanović, Vujisić
Widzów: 1 150
(8–15)
raport
13 stycznia 2019
14:00

Irlandia 

28-35

 Bułgaria

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Norwegia Fremstad, Pedersen
Widzów: 200
(13–17)
raport
13 stycznia 2019
17:00

Luksemburg 

29-19

 Wielka Brytania

Centre National Sportif et Culturel, Luksemburg
Sędziowie: Czarnogóra Ivanović, Vujisić
(15–6)
raport

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + - +/-
1.  Cypr 3 3 0 0 88 61 +27 6 Awans do rundy barażowej
2.  Gruzja 3 2 0 1 102 71 +31 4
3.  Azerbejdżan 3 1 0 2 69 79 -10 2
4.  Malta 3 0 0 3 65 113 -48 0
11 stycznia 2019
17:00

Cypr 

25-17

 Azerbejdżan

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Macedonia Północna Bozhinovski, Nachevski
Widzów: 80
(13–10)
raport
11 stycznia 2019
19:30

Gruzja 

48-21

 Malta

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Francja Carmaux, Mursch
Widzów: 350
(29–9)
raport
12 stycznia 2019
16:00

Azerbejdżan 

25-30

 Gruzja

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Macedonia Północna Bozhinovski, Nachevski
Widzów: 100
(15–16)
raport
12 stycznia 2019
18:30

Malta 

20-38

 Cypr

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Francja Carmaux, Mursch
Widzów: 400
(7–17)
raport
13 stycznia 2019
15:00

Cypr 

25-24

 Gruzja

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Francja Carmaux, Mursch
Widzów: 150
(14–12)
raport
13 stycznia 2019
17:30

Azerbejdżan 

27-24

 Malta

Cottonera Sports Complex, Cospicua
Sędziowie: Macedonia Północna Bozhinovski, Nachevski
Widzów: 450
(16–11)
raport

IHF Emerging Nations Championship 2019[edytuj | edytuj kod]

Triumfator IHF Emerging Nations Championship 2019 uzyska prawo gry w rundzie barażowej eliminacji do ME 2022[4].

Runda barażowa[edytuj | edytuj kod]

Do zwycięzców grup I fazy eliminacji oraz triumfatora IHF Emerging Nations Championship 2019 na tym etapie rozgrywek dołączą trzy najsłabsze drużyny spośród tych, które zajęły ostatnie miejsca w grupach w II fazie eliminacji do ME 2020. Ta runda zostanie rozegrana w październiku 2019 lub styczniu 2020 roku w zależności od ewentualnego udziału tychże zespołów w eliminacjach do MŚ 2021[4].

Faza 2[edytuj | edytuj kod]

W drugiej fazie odbędzie się właściwy turniej eliminacyjny z udziałem trzydziestu dwóch reprezentacji podzielonych na osiem czterozespołowych grup. Automatyczny awans do tego etapu zyskało dwadzieścia dziewięć drużyn, które dołączyły do trzech zwycięzców rundy barażowej. Awans do turnieju finałowego Mistrzostw Europy uzyskają dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery najlepsze zespoły spośród tych, które zajęły trzecie miejsce[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EHF Congress final day round-up (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  2. EHF Competitions Commission (Meeting no. 05 of the period 2016 – 2020) (ang.). handball.no. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-28)].
  3. EHF Executive Committee meets in Glasgow ahead of EHF Congress (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-20)].
  4. a b c d e Explained: Pathway to Men’s World Championship 2021 and Men’s EHF EURO 2022 Qualifiers (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-22)].
  5. "EHF EURO 2022 is a must for us" (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2019-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-14)].
  6. Georgia power past hosts Malta, as Luxembourg set up clash against Bulgaria (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2019-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-21)].
  7. Luxembourg claim important win, while Cyprus and Georgia battle for first place (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2019-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-14)].
  8. Luxembourg and Cyprus progress in EHF EURO 2022 Qualifiers (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2019-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-21)].
  9. First stage of EHF EURO 2022 qualification complete (ang.). ihf.info. [dostęp 2019-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-20)].
  10. Phase 1 draw for Men’s EHF EURO 2022 Qualifiers takes place on 28 September (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-02)].
  11. EHF MEN'S NATIONAL TEAM RANKING (ang.). cms.eurohandball.com. [dostęp 2018-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-27)].
  12. Phase 1 qualifiers for Men's EHF EURO 2022 drawn in Vienna (ang.). eurohandball.com. [dostęp 2018-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-28)].