Mistrzostwa Europy w skeletonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luge pictogram.svg

Mistrzostwa Europy w skeletonie są rozgrywane corocznie od 1981 roku. Początkowo w zawodach startowali jedynie mężczyźni. Kobiety dołączyły do rywalizacji w 2003 roku, gdy przywrócono rozgrywanie mistrzostw po kilkunastoletniej przerwie (w latach 1989-2002).

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
2003 Szwajcaria Sankt Moritz Niemcy Monique Riekewald Niemcy Diana Sartor Szwajcaria Tanja Morel
2004 Niemcy Altenberg Niemcy Diana Sartor Niemcy Kerstin Jürgens Niemcy Steffi Jacob
2005 Niemcy Altenberg Niemcy Kerstin Jürgens Szwajcaria Maya Pedersen Niemcy Diana Sartor
2006 Szwajcaria Sankt Moritz Szwajcaria Maya Pedersen Wielka Brytania Shelley Rudman Szwajcaria Tanja Morel
2007 Niemcy Königssee Niemcy Anja Huber Szwajcaria Maya Pedersen Niemcy Julia Eichhorn
2008 Włochy Cesana Niemcy Anja Huber Rosja Swietłana Trunowa Niemcy Kerstin Jürgens
2009 Szwajcaria Sankt Moritz Wielka Brytania Shelley Rudman Niemcy Marion Trott Szwajcaria Maya Pedersen
2010 Austria Igls Niemcy Anja Huber Niemcy Kerstin Szymkowiak Wielka Brytania Shelley Rudman
2011 Niemcy Winterberg Wielka Brytania Shelley Rudman Niemcy Anja Huber Wielka Brytania Amy Williams
2012 Niemcy Altenberg Niemcy Anja Huber Niemcy Katharina Heinz Wielka Brytania Shelley Rudman
2013 Austria Igls Rosja Jelena Nikitina Austria Janine Flock Niemcy Anja Huber
Rosja Olga Potylicyna
2014 Niemcy Königssee Austria Janine Flock Wielka Brytania Shelley Rudman Niemcy Sophia Griebel
Niemcy Anja Huber
2015 Austria Igls Wielka Brytania Elizabeth Yarnold Austria Janine Flock Wielka Brytania Rose McGrandle
2016 Szwajcaria Sankt Moritz Austria Janine Flock Niemcy Tina Hermann Szwajcaria Marina Gilardoni
2017 Niemcy Winterberg Niemcy Jacqueline Lölling Austria Janine Flock Niemcy Tina Hermann
2018 Austria Igls Rosja Jelena Nikitina Niemcy Jacqueline Lölling Austria Janine Flock

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1981 Austria Igls Austria Gert Elsässer Austria Christian Mark Włochy Antonio Morelli
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee Austria Gert Elsässer Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Frank Kleber Włochy Maurizio David
1983 Austria Igls Szwajcaria Alain Wicki Austria Gert Elsässer Szwajcaria Nico Baracchi
1984 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Szwajcaria Nico Baracchi Austria Andi Schmid Austria Fred Martini
1985 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Szwajcaria Nico Baracchi Austria Andi Schmid Szwajcaria Urs Vescoli
1986 Szwajcaria Sankt Moritz Szwajcaria Nico Baracchi Austria Andi Schmid Szwajcaria Erich Graf
1987 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Austria Andi Schmid Austria Christian Auer Szwajcaria Alain Wicki
1988 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Szwajcaria Alain Wicki Austria Andi Schmid Austria Franz Plangger
2003 Szwajcaria Sankt Moritz Szwajcaria Walter Stern Szwajcaria Gregor Stähli Niemcy Florian Grassl
2004 Niemcy Altenberg Wielka Brytania Kristan Bromley Szwajcaria Gregor Stähli Niemcy Frank Kleber
2005 Niemcy Altenberg Wielka Brytania Kristan Bromley Niemcy Frank Kleber Niemcy Matthias Biedermann
2006 Szwajcaria Sankt Moritz Szwajcaria Gregor Stähli Niemcy Frank Rommel Austria Markus Penz
2007 Niemcy Königssee Rosja Aleksandr Trietjakow Austria Markus Penz Łotwa Tomass Dukurs
2008 Włochy Cesana Wielka Brytania Kristan Bromley Niemcy Sebastian Haupt Wielka Brytania Adam Pengilly
2009 Szwajcaria Sankt Moritz Niemcy Frank Rommel Wielka Brytania Kristan Bromley Szwajcaria Gregor Stähli
2010 Austria Igls Łotwa Martins Dukurs Niemcy Frank Rommel Rosja Aleksandr Trietjakow
2011 Niemcy Winterberg Łotwa Martins Dukurs Rosja Siergiej Czudinow Rosja Aleksandr Trietjakow
2012 Niemcy Altenberg Łotwa Martins Dukurs Łotwa Tomass Dukurs Niemcy Alexander Kröckel
2013 Austria Igls Łotwa Martins Dukurs Rosja Aleksandr Trietjakow Łotwa Tomass Dukurs
2014 Niemcy Königssee Łotwa Martins Dukurs Łotwa Tomass Dukurs Niemcy Frank Rommel
2015 Francja La Plagne Łotwa Martins Dukurs Rosja Aleksandr Trietjakow Łotwa Tomass Dukurs
2016 Szwajcaria Sankt Moritz Łotwa Martins Dukurs
Łotwa Tomass Dukurs
- Rosja Nikita Triegubow
2017 Niemcy Winterberg Łotwa Martins Dukurs Łotwa Tomass Dukurs Rosja Aleksandr Trietjakow
2018 Austria Igls Łotwa Martins Dukurs Rosja Nikita Triegubow Niemcy Axel Jungk
2019 Austria Igls Łotwa Martins Dukurs Niemcy Axel Jungk Rosja Aleksandr Trietjakow

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po ME 2017.

Klasyfikacja medalowa
Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Niemcy 9 12 13 34
2.  Łotwa 9 3 3 15
3.  Szwajcaria 8 4 9 21
4.  Wielka Brytania 6 3 5 14
5.  Austria 5 11 3 19
6.  Rosja 2 4 5 11
7.  Włochy 0 0 2 2