Mistrzostwa Hiszpanii w szachach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Hiszpanii w szachach – turniej szachowy, mający na celu wyłonienie najlepszego szachisty w Hiszpanii. W latach 1902–1927 rozegrano cztery nieoficjalne turnieje, w których zwyciężył Manuel Golmayo Torriente, on też został w 1928 r. pierwszym oficjalnym mistrzem Hiszpanii. Od 1942 r. mistrzostwa odbywają się corocznie. Turniej kobiet rozegrany został po raz pierwszy w 1950 r., przez kolejne 20 lat odbywał się on w odstępie dwuletnim, a od 1971 r. – każdego roku.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Mężczyźni Miasto Kobiety
1928 Madryt Manuel Golmayo Torriente
1929 Barcelona Ramón Rey Ardid
1930 Barcelona Ramón Rey Ardid
1932 Walencja Ramón Rey Ardid
1933 Walencja Ramón Rey Ardid
1935 Saragossa Ramón Rey Ardid
1942 Barcelona Ramón Rey Ardid
1943 Madryt José Sanz Aguado
1944 Madryt Antonio Medina García
1945 Bilbao Antonio Medina García
1946 Santander Arturo Pomar Salamanca
1947 Walencja Antonio Medina García
1948 Murcja Francisco José Pérez Pérez
1949 Albacete Antonio Medina García
1950 San Sebastián Arturo Pomar Salamanca Madryt Gloria Velat
1951 Barcelona Román Torán Albero Walencja Sofía Ruiz
1952 Gijón Antonio Medina García
1953 Galicia Román Torán Albero Barcelona Pilar Cifuentes
1954 Tarragona Francisco José Pérez Pérez
1955 Alcoy Jesús Díez del Corral Walencja Pilar Cifuentes
1956 Barcelona Jaime Lladó Lumbera
1957 Saragossa Arturo Pomar Salamanca Madryt María Luisa Gutierrez
1958 Walencja Arturo Pomar Salamanca
1959 Teneryfa Arturo Pomar Salamanca Barcelona María Luisa Gutierrez
1960 Lugo Francisco José Pérez Pérez
1961 Grenada Jaime Lladó Lumbera Barcelona Pepita Ferrer Lucas
1962 Malaga Arturo Pomar Salamanca
1963 Kadyks Antonio Medina García Madryt Pepita Ferrer Lucas
1964 Las Palmas Antonio Medina García
1965 Sewilla Jesús Díez del Corral Arenys de Mar María Luisa Gutierrez
1966 Almería Arturo Pomar Salamanca
1967 Palma de Mallorca Ángel Fernández García Arenys de Mar María Luisa Gutierrez
1968 Reus Fernando Visier Segovia
1969 Navalmoral Juan Manuel Bellón López Santander Pepita Ferrer Lucas
1970 Llaranes Ernesto Palacios de Prida
1971 Gijón Juan Manuel Bellón López Candás Pepita Ferrer Lucas
1972 Salamanka Fernando Visier Segovia Vigo Pepita Ferrer Lucas
1973 Teneryfa Francisco Javier Sanz Gijón Pepita Ferrer Lucas
1974 Walencja Juan Manuel Bellón López Saragossa Pepita Ferrer Lucas
1975 Benidorm José Miguel Fraguela Gil Sewilla Nieves García Vicente
1976 Ceuta Ángel Martín González Alicante Pepita Ferrer Lucas
1977 Can Picafort Juan Manuel Bellón López Zamora Nieves García Vicente
1978 La Toja Manuel Rivas Pastor La Toja Nieves García Vicente
1979 Torrevieja Manuel Rivas Pastor Vic Julia Gallego
1980 Lleida Juan Mario Gómez Esteban Reus María del Pino García Padrón
1981 Sewilla Manuel Rivas Pastor Nerja Nieves García Vicente
1982 Kartagena Juan Manuel Bellón López Kordoba Nieves García Vicente
1983 Las Palmas José García Padrón Lleida María del Pino García Padrón
1984 Barcelona Ángel Martín González La Roda Nieves García Vicente
1985 Huesca Jesús María de la Villa García Logroño María Luisa Cuevas Rodríguez
1986 La Roda Ángel Martín González Benidorm María Luisa Cuevas Rodríguez
1987 Salou Alfonso Romero Holmes Bilbao María Luisa Cuevas Rodríguez
1988 Alcanar Jesús María de la Villa García Coria del Río María Luisa Cuevas Rodríguez
1989 Almería José Luis Fernández García Alicante María Luisa Cuevas Rodríguez
1990 Linares Jordi Magem Badals Benasque Beatriz Alfonso
1991 Lleida Manuel Rivas Pastor Llanes María Luisa Cuevas Rodríguez
1992 Madryt Juan Mario Gómez Esteban San Fernando Nieves García Vicente
1993 Linares-Bilbao Lluís Comas Fabregó Walencja Nieves García Vicente
1994 Cañete Sergio Cacho Reigadas Sant Feliu de Guixols María Luisa Cuevas Rodríguez
1995 Matalascañas Miguel Illescas Córdoba Vitoria Mónica Vilar
1996 Zamora Sergio Estremera Paños Vitoria Nieves García Vicente
1997 Torrevieja Pablo San Segundo Carrillo Empuria-Brava Mónica Calzetta Ruiz
1998 Linares Miguel Illescas Córdoba Vera Nieves García Vicente
1999 Palencia Miguel Illescas Córdoba Vera Silvia Timón
2000 Manresa Ángel Martín González La Roda Mónica Calzetta Ruiz
2001 Manacor Miguel Illescas Córdoba Vera Yudania Hernández
2002 Ayamonte Aleksiej Szyrow Ayamonte Mónica Calzetta Ruiz
2003 Burgos Óscar de la Riva Aguado Burgos Nieves García Vicente
2004 Sewilla Miguel Illescas Córdoba Sewilla Mónica Calzetta Ruiz
2005 Lorca[1]
  1. Miguel Illescas Córdoba
  2. Josep Manuel López Martínez
  3. Manuel Pérez Candelario
Lorca
  1. Mónica Calzetta Ruiz
  2.  ?
  3.  ?
2006 León[2]
  1. Francisco Vallejo Pons
  2. Salvador Gabriel Del Río Angelis
  3. Juan Mario Gómez
Salou[3]
  1. Patricia Llaneza Vega
  2. Paloma Gutierrez Castillo
  3. Dafnae Trujillo Delgado
2007 Ayamonte[4]
  1. Miguel Illescas Córdoba
  2. Josep Manuel López Martínez
  3. Ibragim Chamrakułow
Socuéllamos[5]
  1. Mónica Calzetta Ruiz
  2. Nieves García Vicente
  3. Iria Ares Campo
2008 Ceuta[6]
  1. David Lariño Nieto
  2. Julen Luís Arizmendi Martínez
  3. Jose Carlos Ibarra Jerez
Novetlé[7]
  1. Sabrina Vega Gutiérrez
  2. Natalia Pares Vives
  3. Graciela Redondo Arguelles
2009 Palma de Mallorca[8]
  1. Francisco Vallejo Pons
  2. Josep Manuel López Martínez
  3. Salvador Gabriel Del Río Angelis
Almansa[9]
  1. Mónica Calzetta Ruiz
  2. Paloma Gutierrez Castillo
  3. Belinda Vega Gutierrez
2010 Teneryfa[10]
  1. Miguel Illescas Córdoba
  2. Francisco Vallejo Pons
  3. Javier Moreno Luis
Huelva[11]
  1. Lucía Pascual Palomo
  2. Verónica Salido Polo
  3. Nieves García Vicente
2011 Minorka[12]
  1. Alvar Alonso Rosell
  2. Miguel Illescas Córdoba
  3. Olga Aleksandrowa
Padrón[13]
  1. Yudania Hernández
  2. Sabrina Vega Gutiérrez
  3. Laura Collado Barbas
2012 San Agustín[14]
  1. Julen Luís Arizmendi Martínez
  2. Miguel Muñoz Pantoja
  3. Oleg Korniejew
Salobreña[15]
  1. Sabrina Vega Gutiérrez
  2. Anabel Guadamuro Torrente
  3. Nieves García Vicente
2013 Linares[16]
  1. Iván Salgado López
  2. Miguel Illescas Córdoba
  3. Julen Luís Arizmendi Martínez
Linares[17]
  1. Olga Aleksandrowa
  2. Mónica Calzetta Ruiz
  3. Ana Matnadze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]