Mistrzostwa Polski juniorów w koszykówce mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski juniorów w koszykówce mężczyzn – turniej koszykarski o klubowe mistrzostwo Polski do lat 18. w koszykówce mężczyzn, rozgrywany cyklicznie, od 1952.

Turniej o tytuł mistrza Polski juniorów nie odbył się w 1953.

Z upływem lat zaczęto wybierać też najlepszych zawodników, obrońców, rozgrywających oraz składy turnieju. Wyborów dokonywali trenerzy, sędziowie oraz dziennikarze w dowolnej konfiguracji. Odbywały się one jednak nieregularnie.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Sezon Gold medal icon.svg Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg MVP turnieju Lider strzelców
1952 Kolejarz Poznań CWKS Warszawa Ogniwo Wrocław
1954 AZS Poznań ŁKS Łódź KS Kolejarz Warszawa
1955 AZS Poznań Gwardia Wrocław Polonia Warszawa
1956 Start Kraków Kolejarz Łódź Gwardia Poznań
1957 Start Kraków ŁKS Łódź AZS Warszawa
1958 Olimpia Grudziądz Cracovia Śląsk Wrocław
1959 Olimpia Grudziądz Warmia Olsztyn Śląsk Wrocław
1960 AZS Warszawa Lech Poznań Baildon Katowice
1961 AZS Wrocław Wisła Kraków MKS Lublin
1962 Wisła Kraków Legia Warszawa MKS Grudziądz Jacek Wójcik (Wisła) Jacek Wójcik
1963 Legia Warszawa Spójnia Gdańsk MKS Chorzów
1964 Korona Kraków Lech Poznań Legia Warszawa
1965 Lublinianka Wisła Kraków AZS Poznań Kazimierz Lenczowski (Wisła) Kazimierz Lenczowski
1966 Lech Poznań MKS Zabrze AZS Warszawa
1967 AZS Warszawa Wisła Kraków AZS Poznań Janusz Cegliński (Wybrzeże)
1968 Wisła Kraków AZS Poznań Legia Warszawa Marek Ładniak (Wisła)
1969
1970 Start Lublin Wybrzeże Gdańsk Wisła Kraków
1971
1972 MKS Gdańsk MKS Lublin Korona Kraków
1973 Śląsk Wrocław Piotrcovia Piotrków Warta Poznań
1974 Warta Poznań Spójnia Gdańsk Lublinianka Lublin Eugeniusz Kijewski (Warta) Eugeniusz Kijewski
1975
1976 WKS Śląsk Wrocław Legia Warszawa Resovia Rzeszów Adam Chłopek (Śląsk)
Krzysztof Ogrodowczyk (Legia)
Adam Chłopek
1977 Zagłębie Sosnowiec Wisła Kraków Start Lublin Justyn Węglorz (Zagłębie) Justyn Węglorz
1978 Turów Zgorzelec Hutnik Kraków Zagłębie Sosnowiec Andrzej Suda (Hutnik) Grzegorz Kosicki (Turów)
1979 Górnik Wałbrzych Spójnia Gdańsk Resovia Rzeszów Jarosław Graczyk (Spójnia) Piotr Sroczyński (Astoria)
1980 Górnik Wałbrzych ŁKS Łódź Zastal Zielona Góra Stanisław Kiełbik (Górnik)
1981 Śląsk Wrocław Stal Stalowa Wola ŁKS Łódź
1982 Polonia Warszawa SZS AZS Koszalin Legia Warszawa Andrzej Lisztwan (Koszalin)
1983 Lech Poznań Start Lublin Resovia Rzeszów Dariusz Garstka (Lech) Piotr Bargieł
1984 Stal Bobrek Bytom Turów Zgorzelec MKS AZS Toruń Mirosław Kabała (Turów) Piotr Pawlak
1985 Stal Bobrek Bytom Śląsk Wrocław ŁKS Łódź
1986 Spójnia Gdańsk WKS Śląsk Wrocław
1987 Astoria Bydgoszcz Hutnik Kraków ROW Rybnik
1988 AZS Lublin Astoria Bydgoszcz Gwardia Wrocław Piotr Karolak (Lublin)
1989 Gwardia Wrocław Zastal Zielona Góra Znicz Pruszków Adam Wójcik (Gwardia) Adam Wójcik
1990 Stal Stalowa Wola Stal Bobrek Bytom MKS MOS Wola Warszawa Henryk Bieleń (Stal)
1991 Lech Poznań Stal Bobrek Bytom Skra Warszawa Tomasz Jankowski (Lech) Piotr Szybilski (Skra)
1992 RKS Skra Warszawa Gwardia Wrocław Polonia Warszawa Piotr Szybilski (Skra) Piotr Szybilski (Skra)
1993 Zastal Zielona Góra Stal Bobrek Bytom Lech Poznań Paweł Szcześniak (Zastal) Daniel Blumczyński (Lech)
1994 Wisła Kraków WKS Śląsk Wrocław AZS Koszalin Adrian Małecki (Lech)
1995 Aspro Wrocław WKS Śląsk Wrocław Pogoń Szczecin Grzegorz Mordzak (Aspro)
1996 Aspro Wrocław Stal Stalowa Wola Wielkopolanin Poznań Piotr Janowicz (Poznań) Piotr Janowicz
1997 Stal Stalowa Wola Start Skarpa Lublin MOSM Bytom
1998 Trefl Sopot MOSM Bytom AZS Toruń
1999 Legia Warszawa Unia Tarnów Instal Białystok
2000 Pogoń Szczecin Basket 2000 Sosnowiec Stal Stalowa Wola
2001 Carbo Gliwice Unia Tarnów Install Białystok
2002 WKS Śląsk Wrocław Install Białystok Spójnia Stargard Szczeciński
2003 MMKS Junak Włocławek ZKS Stal Stalowa Wola WKS Śląsk Wrocław
2004 Polonia Warszawa Zryw Toruń WKK Almares Wejherowo
2005 WKS Śląsk Wrocław WTK Anwil Włocławek Trójka Kosz Szczecin
2006 Prokom Trefl Gdynia Stal Ostrów Wielkopolski WKS Śląsk Wrocław
2007 Prokom Trefl Sopot MCKiS Jaworzno Polonia Warszawa
2008 Prokom Trefl Sopot Wisła Kraków Gimbasket Białystok Cezary Majtyka (Trefl)
2009 Korona Kraków WKS Śląsk Wrocław STK Czarni Słupsk Jakub Parzeński (WKS)
2010 STK Czarni Słupsk Spójnia Stargard Szczeciński MKS Pruszków Kacper Borowski (STK)
2011 WKK Wrocław Trefl Sopot Katarzynka Toruń Piotr Niedźwiedzki (WKK)
2012 GTK Gdynia STK Czarni Słupsk Trefl Sopot Daniel Szymkiewicz (Trefl) Daniel Szymkiewicz
2013 GTK Gdynia Trefl Sopot Biofarm Basket Junior Poznań Przemysław Żołnierewicz (GTK) Przemysław Żołnierewicz
2014 Trefl Sopot WKK Wrocław Novum/Astoria Bydgoszcz Grzegorz Kulka (Trefl) Mariusz Konopatzki (Basket Kwidzyn)
2015 WKK Wrocław Biofarm Basket Junior Poznań MKS Polonia Warszawa Maciej Bender (WKK) Wiktor Sewioł (WKK)
2016 WKK Wrocław Exact Systems Śląsk Wrocław MKS Dąbrowa Górnicza Michał Jędrzejewski (WKK) Mateusz Szczypiński (MKS Dąbrowa Górnicza)
2017 Rosa Radom Exact Systems Śląsk Wrocław Cracovia 1906 Szkoła Gortata Norbert Ziółko (Rosa) Norbert Ziółko (Rosa)
2018 Hensfort Przemyśl Asseco Gdynia Biofarm Basket Junior Poznań Rafał Serwański (Przemyśl) Aleksander Lewandowski (Poznań)
2019 Asseco Arka Gdynia Trefl Sopot Exact Systems Śląsk Wrocław Mateusz Kaszowski (Arka) Mateusz Kaszowski

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Składy najlepszych zawodników turnieju[edytuj | edytuj kod]

pogrubienie – oznacza zawodnika, który został wybrany MVP finału

1977
1978
1981
1982
1984
1988
1989
1991
1993
1994
2008
2009
2010
2011
2012
  • Jakub Derkowski (GTK Gdynia)
  • Bartosz Wróbel (GTK Gdynia)
  • Jakub Garbacz (Rosa Sport Radom),
  • Kacper Borowski (STK Czarni Słupsk)
  • Filip Taisner (PBG Basket Junior Poznań)
2013
2014
2015
  • Patryk Stankowski (Biofarm)
  • Hubert Stopierzyński (Rosa)
  • Dawid Gruszczyński (Biofarm)
  • Jakub Mijakowski (Polonia)
  • Szymon Kiwilsza (WKK)
2016
  • Jakub Musiał (Exact Systems Śląsk Wrocław)
  • Tomasz Żeleźniak (Exact Systems Śląsk Wrocław)
  • Dominik Rutkowski (WKK Wrocław)
  • Mateusz Szczypiński (MKS Dąbrowa Górnicza)
  • Michał Jodłowski (WKK Wrocław)
2017
  • Karol Sasnal (Cracovia)
  • Łukasz Kolenda (Trefl Sopot)
  • Dominik Wilczek (Exact Systems Śląsk Wrocław)
  • Konrad Dawdo (Rosa Radom)
  • Karol Nowakowski (Rosa Radom)
2018
  • Paweł Strzępek (Hensfort Przemyśl)
  • Szymon Janczak (Hensfort Przemyśl)
  • Grzegorz Kamiński (Asseco Gdynia)
  • Mateusz Kaszowski (Asseco Gdynia)
  • Marcin Woroniecki (Biofarm Basket Junior Poznań)
2019
  • Benjamin Didier-Urbaniak (Trefl Sopot)
  • Błażej Kulikowski (Trefl Sopot)
  • Miłosz Korolczuk (Asseco Arka)
  • Kacper Marchewka (Exact Systems Śląsk Wrocław)
  • Błażej Czerniewicz (Szkoła Gortata Politechnika Gdańska)

Najlepszy rozgrywający[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy Obrońca[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]