Mistrzostwa Polski juniorek w koszykówce kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski juniorek w koszykówce kobiet – turniej koszykarski o klubowe mistrzostwo Polski do lat 18. w koszykówce kobiet, rozgrywany cyklicznie, organizowany przez Polski Związek Koszykówki.

Z upływem lat zaczęto wybierać też najlepsze zawodniczki, obrońców, rozgrywające oraz składy turnieju. Wyborów dokonywali trenerzy, sędziowie oraz dziennikarze w dowolnej konfiguracji. Odbywały się one jednak nieregularnie.

Medalistki[edytuj | edytuj kod]

(do uzupełnienia)

Sezon Gold medal icon.svg Wynik Silver medal icon.svg Bronze medal icon.svg MVP turnieju
1956 Lech Poznań
1957 Lech Poznań
1958 Górnik Wieliczka
1959 Spójnia Gdańsk
1961 Wisła Kraków MKS Sopot
1962 KKS Lech Poznań WKS Wawel Kraków MKS Sopot
1963 Wawel Kraków KKS Lech Poznań AZS AWF Warszawa
1964 Korona Kraków
1965 Olimpia Poznań ŁKS Łódź
1966 AZS Poznań AZS Lublin AZS Toruń
1967 ŁKS Łódź
1968 ŁKS Łódź
1973 Hutnik Kraków
1976 Włókniarz Pabianice
1977 Włókniarz Pabianice
1979 Spójnia Gdańsk Znicz Pruszków
1980 Wisła Kraków
1981 Wisła Kraków
1982 ROW Rybnik
1983 ŁKS Łódź
1985 Spójnia Gdańsk
1986 Spójnia Gdańsk
1988 SKK Polonia Warszawa
1989 MKS MOS Wrocław
1993 Stilon - Gobit Gorzów Wlkp.
1996 Korona Kraków MKS MOS Wrocław
1997 Stilon - Gobit Gorzów Wlkp. MKS MOS Wrocław
1998 Stilon - Gobit Gorzów Wlkp. MKS MOS Wrocław GTK VBW Gdynia
1999 MKS MOS Wrocław
2000 MKS MOS Wrocław Korona Kraków
2001 Korona Kraków Huragan Wołomin
2002 Olimpia Poznań AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski
2003 AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski
2004 MKS MOS Wrocław
2005 VBW Clima GTK Gdynia TS Olimpia AZS-Maczki Poznań MKS Osa Zgorzelec
2006 MUKS Poznań MKS Kusy Szczecin
2007 MUKS Poznań AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski Korona Kraków
2008 MUKS Poznań Korona Kraków Lider Pruszków
2009 MUKS Poznań AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski Korona Kraków Róża Ratajczak (Korona)
2010 JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań 89:36 MKS Polkowice UKS Huragan Wołomin
2011 KS Basket 25 Bydgoszcz 84:78 GTK Gdynia SKS 12 Warszawa
2012[1] INEA AZS Poznań 72:64 GTK VBW Gdynia MUKS Poznań Daria Marciniak (INEA)
2013 UKS Huragan Wołomin 85:81 VBW Gdynia UKS Trójka OSiR Żyrardów
2014 VBW Gdynia 50:33 UKS Trójka OSiR Żyrardów MUKS Poznań
2015 MUKS WSG Supravis Bydgoszcz 73:51 MUKS Poznań UKS Trójka OSiR Żyrardów
2016[2] MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 66:64 MUKS WSG Supravis Bydgoszcz UKS Trójka OSiR Żyrardów Anna Makurat (MKK)
2017[3] Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 58:49 Enea AZS Poznań PTK Lumi Pabianice Olga Trzeciak (Enea AZS AJP)
2018[4] Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 87:47 UKS Trójka Żyrardów PTK CIS Multis Multum Pabianice Wiktoria Kuczyńska (Enea AZS AJP)
2019[5] GTK Arka Gdynia 67:58 Szkoła Gortata Politechnika Gdańska Enea AZS Szkoła Gortata Poznań Magdalena Szymkiewicz (GTK)

Klasyfikacja końcowa mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

2012[1]

1. INEA AZS Poznań
2. GTK VBW Gdynia
3. MUKS Poznań
4. AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski
5. UKS Huragan Wołomin
6. UKS Gimbasket Białystok
7. MKS Polkowice
8. KKS Olsztyn

2016[2]

1. MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski
2. MUKS WSG Supravis Sisu Bydgoszcz
3. UKS Trójka OSiR Żyrardów
4. Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski
5. TS Wisła Can-Pack Kraków
6. Bryza Politechnika Gdańska
7. VBW GTK Gdynia
8. SMS Aleksandrów Łódzki

2017[1]

1. Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski
2. Enea AZS Poznań
3. PTK Lumi Pabianice
4. KS One Team ostrów Wlkp.
5. Bryza Politechnika Gdańska
6. MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski
7. KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec
8. MUKS WSG Supravis Sisu Bydgoszcz

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Składy najlepszych zawodniczek turnieju[edytuj | edytuj kod]

2012[1]
2016[2]
  • Weronika Papiernik (MUKS WSG)
  • Julia Niełacna (MUKS WSG)
  • Barbara Zieniewska (MKK Sokołów)
  • Olga Trzeciak (Enea AZS PWSZ)
  • Weronika Nowakowska (UKS Trójka)
2017[3]
  • Karolina Stefańczyk (AZS Enea Poznań)
  • Wiktoria Keller (AZS Enea AJP Gorzów)
  • Aleksandra Dul (AZS Enea AJP Gorzów)
  • Kaja Wróblewska (KS One Team Ostrów)
  • Daria Kowalczyk (PTK Lumi Pabianice)
2019[5]
  • Alicja Rogozińska (Enea AZS Szkoła Gortata Poznań)
  • Aleksandra Ustowska (GTK Arka Gdynia)
  • Weronika Piechowiak (Enea AZS Szkoła Gortata Poznań)
  • Zuzanna Krupa (Szkoła Gortata Politechnika Gdańska)
  • Weronika Dudek (Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d INEA AZS Poznań Mistrzem Polski! (pol.). mpu18.profisoft.pl. [dostęp 8 września 2017].
  2. a b c MKK Sokołów mistrzem Polski do lat 18 kobiet 2016 (pol.). pzkosz.pl. [dostęp 8 września 2017].
  3. a b Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski mistrzem Polski U18 2017 (pol.). pzkosz.pl. [dostęp 8 września 2017].
  4. Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski mistrzem Polski juniorek 2018 (pol.). pzkosz.pl. [dostęp 2018-05-13].
  5. a b GTK Arka Gdynia mistrzem Polski juniorek 2019! (pol.). pzkosz.pl. [dostęp 2019-05-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]