Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim – najważniejsze, coroczne zawody w narciarstwie alpejskim w Polsce, organizowane przez Polski Związek Narciarski.

Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1920 roku. Odbyła się tylko jedna konkurencja – slalom specjalny mężczyzn, a zwycięstwo odniósł reprezentujący SNPTT Zakopane Józef Bujak. Trudności w odpowiednim przygotowaniu tras, brak odpowiednich warunków pogodowych podczas zawodów, zainteresowanie tą dyscypliną w Polsce oraz brak odpowiedniego szkolenia i sukcesów sprawiają iż mistrzostwa odbywają się nieregularnie. W 2007 roku mistrzostwa Polski odbyły się poza granicami kraju we włoskim Passo San Pelegrino-Falcade.

Najwięcej tytułów mistrzowskich – po 25 – wywalczyło troje zawodników: Barbara Grocholska, Jan Gąsienica Ciaptak i Maciej Gąsienica Ciaptak.

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Slalom Zjazd Gigant Supergigant Kombinacja Slalom Równoległy
1920 Józef Bujak
(SNPTT Zakopane)
1921 Aleksander Schiele
(SNPTT Zakopane)
1923 Andrzej Krzeptowski I
(SNPTT Zakopane)
1929 Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
1930 Władysław Suleja
(SNPTT Zakopane)
1931 Stanisław Marusarz
(SNPTT Zakopane)
1932 Władysław Suleja
(SNPTT Zakopane)
1933 Jan Schindler
(Wisła Zakopane)
Stanisław Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Stanisław Marusarz
(SNPTT Zakopane)
1934 Michał Jabłoński
(SNPTT Zakopane)
Fedor Weinschenck
(WSC Bielsko)
Michał Jabłoński
(SNPTT Zakopane)
1935 Michał Jabłoński
(SNPTT Zakopane)
Fedor Weinschenck
(WSC Bielsko)
Fedor Weinschenck
(WSC Bielsko)
1936 Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
Stanisław Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
1937 Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
Bronisław Czech
(SNPTT Zakopane)
1938 Marian Zając
(HKN Zakopane)
Karol Zając
(Wisła Zakopane)
Marian Zając
(HKN Zakopane)
1939 Marian Zając
(HKN Zakopane)
Stanisław Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Marian Zając
(HKN Zakopane)
1946 Jan Pawlica
(SNPTT Zakopane)
Jan Radkiewicz
(SNPTT Zakopane)
Jan Radkiewicz
(SNPTT Zakopane)
1947 Józef Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Józef Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Józef Marusarz
(SNPTT Zakopane)
1948 Józef Marusarz
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1949 Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1950 Jan Płonka
(SNPTT Bielsko)
Stefan Dziedzic
(AZS Kraków)
Stefan Dziedzic
(AZS Kraków)
1951 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Józef Marusarz
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1952 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Płonka
(Ogniwo Bielsko-Biała)
1953 Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
1954 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1955 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1956 Stanisław Gogólski
(WKS Zakopane)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1957 Jan Zarycki
(WKS Zakopane)
Stefan Dziedzic
(AZS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
1958 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Zarycki
(WKS Zakopane)
Włodzimierz Czarniak
(Start Zakopane)
Jan Zarycki
(WKS Zakopane)
1959 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Jan Gąsienica Ciaptak
(SNPTT Zakopane)
1960 Włodzimierz Czarniak
(Start Zakopane)
Andrzej Pawłowicz
(WKN Warszawa)
Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Włodzimierz Czarniak
(Start Zakopane)
1961 Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
Stanisław Wawrytko II
(WKS Zakopane)

Tadeusz Baranowski
(WKN Warszawa)
Andrzej Gąsienica Roj
(AZS Zakopane)
1962 Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Roman Sobański
(Start Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1963 Jan Gąsienica Ciaptak
(WKS Zakopane)
Roman Sobański
(Start Zakopane)
Roman Sobański
(Start Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1964 Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
Roman Sobański
(Start Zakopane)

Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
1965 Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
1966 Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
1967 Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
1968 Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
1969 Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Woyna
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
Ryszard Ćwikła
(WKS Zakopane)
1970 Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
Bronisław Trzebunia
(Start Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
1971 Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)
1972 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Kazimierz Burzykowski
(WKS Zakopane)
Kazimierz Burzykowski
(WKS Zakopane)
1973 Andrzej Bachleda-Curuś
(Start Zakopane)

Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
1974 Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
1975 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Kazimierz Burzykowski
(WKS Zakopane)
1976 Bogumił Paluszek
(WKS Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1977 Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Krzysztof Trześniak
(AZS Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
1978 Szczyrk, Zakopane Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1979 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Jan Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1980 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1981 Jerzy Mikołajek
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Artur Romanowski
(Śnieżka Karpacz)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1982 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Bogumił Paluszek
(WKS Zakopane)
Jan Walkosz
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1983 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Henryk Wieczorek
(MKS Bielsko-Biała)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1984 Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Henryk Wieczorek
(MKS Bielsko-Biała)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Artur Romanowski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
1985 Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maciej Gąsienica Ciaptak
(AZS Zakopane)
Jan Walkosz
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Artur Romanowski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1986 Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Andrzej Bielawa
(WKS Zakopane)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Andrzej Bielawa
(WKS Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1987 Marek Rogalski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Artur Romanowski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Piotr Stalmach
(AZS Zakopane)
Marek Rogalski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1988 Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Artur Romanowski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Marek Rogalski
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1989 Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Andrzej Bielawa
(WKS Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Artur Romanowski
(Wisła-Gwardia Zakopane)

Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Janusz Wróbel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1990 Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Marcin Szafrański
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
1991 Sławomir Homa
(MKN Bielsko-Biała)
Janusz Wróbel
(Wisła Zakopane)
Marcin Szafrański
(BBTS Włókniarz Bielsko)
1992 Jakub Malczewski
(WKS Zakopane)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Maciej Kolasa
(WKS Zakopane)
1993 Szymon Kraciuk
(WKS Zakopane)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
1994 Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Bartłomiej Całka
(Podhale Nowy Targ)
1995 Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Grzegorz Majcher
(WKS Zakopane)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
Mirosław Żyrek
(WKS Zakopane)
1996 Stéphane Exartier
(KKN Kraków)
Grzegorz Majcher
(WKS Zakopane)
Ryszard Ćwikła
(WKS Zakopane)
Marcin Szafrański
(AS Bielsko-Biała)
1997 Stéphane Exartier
(KKN Kraków)
1998 Szczyrk Wojciech Dobrowolski
(SNPTT Zakopane)
Filip Gocman
(KKN Kraków)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
Tomasz Wydra
(WKS Zakopane)
1999 Andrzej Bachleda-Curuś III
(AZS Zakopane)
Andrzej Bachleda-Curuś III
(AZS Zakopane)
2000 Krynica Andrzej Bachleda-Curuś III
(AZS Zakopane)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
2001 Szczyrk Michał Kałwa
(Kembud Jelenia Góra)
Wojciech Podgórny
(KKN Kraków)
Tomasz Wydra
(AZS Zakopane)
Artur Haber
(WKS Zakopane)
2002 Zakopane - Artur Haber -
2003 Szczyrk Michał Burzyński
(Śnieżka Karpacz)
- Michał Kałwa
(Kembud Jelenia Góra)
Michał Kałwa
(Kembud Jelenia Góra)
Wojciech Zagórski
(Zryw Bielsko-Biała)
2004 Szczyrk Michał Kałwa - Michał Kałwa - -
2005 Szczyrk/Zakopane Maciej Bydliński - - Michał Kałwa Michał Kałwa
2006 Szczyrk Michał Kałwa
(AZS AWF Katowice)
- Michał Kałwa
(Kembud Jelenia Góra)
Wojciech Zagórski Michał Kałwa
2007 Włochy Passo San Pelegrino-Falcade Michał Kałwa
(AZS AWF Katowice)
- Michał Kałwa
(AZS AWF Katowice)
- -
2008 Zakopane Maciej Bydliński
(Sokół Szczyrk)
- Maciej Bydliński
(Sokół Szczyrk)
- -
2009 Szczyrk Michał Kałwa
(AZS AWF Katowice)
- Maciej Bydliński
(Sokół Szczyrk)
- -
2010 Krynica Maciej Bydliński
(Sokół Szczyrk)
- Maciej Bydliński
(Sokół Szczyrk)
- -
2011 Krynica
2012 Krynica Michał Jasiczek Jakub Ilewicz Michał Kłusak Michał Kałwa
2013 Szczyrk Jakub Ilewicz Maciej Bydliński Maciej Bydliński Maciej Bydliński
2014 SłowacjaJasná Michał Jasiczek Jakub Kłusak Maciej Bydliński[1]
2015 Szczyrk Michał Jasiczek Jakub Kłusak Michał Kałwa Michał Kałwa
2016 CzechySzpindlerowy Młyn Adam Chrapek Adam Chrapek
2017 CzechySzpindlerowy Młyn Maciej Bydliński - Piotr Habdas
2018 Szczyrk Paweł Pyjas Maciej Bydliński Maciej Bydliński Maciej Bydliński
2019 Szczawnica Piotr Habdas Piotr Habdas Michał Michalik

kobiety[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Slalom Zjazd[2] Gigant Supergigant Kombinacja
1933 Bronisława Staszel-Polankowa
(Sokół Zakopane)
1934 Bronisława Staszel-Polankowa
(Sokół Zakopane)
1935 Karolina Bednarz
(SNPTT Zakopane)
Bronisława Staszel-Polankowa
(Sokół Zakopane)
Zofia Stopka
(SNPTT Zakopane)
1936 Bronisława Staszel-Polankowa
(Sokół Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
1937 Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Bronisława Staszel-Polankowa
(Sokół Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
1938 Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
1939 Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
Helena Marusarzówna
(SNPTT Zakopane)
1946 Maria Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
Anna Bujak
(SNPTT Zakopane)
Maria Bachleda-Curuś
(SNPTT Zakopane)
1947 Danuta Schiele
(SNPTT Zakopane)
Danuta Schiele
(SNPTT Zakopane)
Danuta Schiele
(SNPTT Zakopane)
1948 Teresa Kodelska
(AZS Warszawa)
Anna Bujak
(SNPTT Zakopane)
Anna Bujak
(SNPTT Zakopane)
1949 Anna Bujak
(SNPTT Zakopane)
Zofia Wawrytko
(SNPTT Zakopane)
Zofia Wawrytko
(SNPTT Zakopane)
1950 Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Anna Bujak
(SNPTT Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1951 Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
1952 Teresa Kodelska
(AZS Warszawa)
Anna Krupińska-Schindler
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Teresa Kodelska
(AZS Warszawa)
1953 Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Anna Bujak
(AZS Zakopane)
Anna Bujak
(AZS Zakopane)
1954 Anna Bujak
(AZS Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Anna Bujak
(AZS Zakopane)
1955 Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1956 Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
1957 Maria Gąsienica-Daniel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
1958 Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Maria Gąsienica-Daniel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska
(WKS Zakopane)
Maria Kowalska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1959 Halina Jarek
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Maria Gąsienica-Daniel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Anna Herczak
(AZS Kraków)
1960 Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Zofia Brodkiewicz
(Start Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Zofia Brodkiewicz
(Start Zakopane)
1961 Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Maria Gąsienica-Daniel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
1962 Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Maria Gąsienica-Daniel
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maria Kowalska-Wania
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1963 Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
1964 Maria Kowalska-Wania
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Anna Pustówka
(Kuźnia Ustroń)
Anna Pustówka
(Kuźnia Ustroń)
Anna Pustówka
(Kuźnia Ustroń)
1965 Maria Kowalska-Wania
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
Anna Pustówka
(Kuźnia Ustroń)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(WKS Zakopane)
1966 Halina Bugajska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Halina Bugajska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1967 Halina Bugajska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Małgorzata Sulek
(WKS Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1968 Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Barbara Grocholska-Kurkowiak
(Start Zakopane)
Halina Skupień
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1969 Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Zofia Brodkiewicz-Spławińska
(AZS Zakopane)
Zofia Brodkiewicz-Spławińska
(AZS Zakopane)
Ewa Trzebunia
(Start Zakopane)
1970 Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Anna Skupień
(SNPTT Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Majerczyk
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1971 Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Marczułajtis
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Marczułajtis
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1972 Elżbieta Glabisz
(MKS Zakopane)
Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Marczułajtis
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ludwika Marczułajtis
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1973 Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Elżbieta Glabisz
(SNPTT Zakopane)
Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Elżbieta Glabisz
(SNPTT Zakopane)
1974 Jolanta Szczerba
(WKS Zakopane)
Elżbieta Glabisz
(SNPTT Zakopane)
Jolanta Szczerba
(WKS Zakopane)
1975 Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Marta Grzegrzółka
(AZS Zakopane)
Maria Król
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
1976 Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
1977 Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
1978 Szczyrk, Zakopane Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
Marta Piętoń
(AZS Zakopane)
Mariola Michalska
(ROW Rybnik)
Jolanta Szczerba
(WKS Zakopane)
1979 Alicja Pawlus
(MKS Bielsko-Biała)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1980 Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Dorota Tlałka
(WKS Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1981 Dorota Tlałka
(WKS Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
1982 Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Anna Holocher
(AZS Zakopane)
Dorota Tlałka
(WKS Zakopane)
Dorota Tlałka
(WKS Zakopane)
1983 Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Jolanta Szczerba-Kobiałka
(WKS Zakopane)
Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
1984 Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Aleksandra Dzięcielak
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Aleksandra Dzięcielak
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
1985 Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
Małgorzata Tlałka
(WKS Zakopane)
1986 Monika Lechowska
(AZS Zakopane)
Aleksandra Dzięcielak
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Krystyna Bortko
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Monika Lechowska
(AZS Zakopane)
1987 Ewa Grabowska
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Małgorzata Bachleda-Szeliga
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
1988 Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Małgorzata Bachleda-Szeliga
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Bożena Trzebunia-Niebies
(Start Zakopane)
1989 Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Małgorzata Bachleda-Szeliga
(Wisła-Gwardia Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Krystyna Bortko-Ramatowska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
1990 Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
1991 Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Bożena Trzebunia-Niebies
(Start Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
1992 Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko-Biała)
Katarzyna Szafrańska
(BBTS Włókniarz Bielsko)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
1993 Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
1994 Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Monika Plata
(WKS Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Ewa Zagata
(SNPTT Zakopane)
1995 Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
Magdalena Stoch
(Start Zakopane)
1996 Katarzyna Strama
(Tytan Zakopane)
Izabela Matyszczak
(Start Zakopane)
Wioletta Dobrowolska
(SNPTT Zakopane)
Wioletta Dobrowolska
(SNPTT Zakopane)
1997 Katarzyna Strama
(Tytan Zakopane)
1998 Szczyrk Katarzyna Strama
(Tytan Zakopane)
Krystyna Opioła
(AZS Zakopane)
Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
Krystyna Opioła
(AZS Zakopane)
1999 Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
Ewa Tańczak
(Tytan Zakopane)
Józefina Gocman
(KKN Kraków)
2000 Krynica Ewa Tańczak
(Tytan Zakopane)
Ewa Tańczak
(Tytan Zakopane)

Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
Magdalena Kozik
(Śnieżka Karpacz)
Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
2001 Szczyrk Katarzyna Karasińska
(Eskulap Jelenia Góra)
Dagmara Krzyżyńska
(Gile Jelenia Góra)
Patrycja Polak
(BBTS Bielsko-Biała)
Patrycja Polak
(BBTS Bielsko-Biała)
2002
2003 Szczyrk Dagmara Krzyżyńska
(AZS AWF Kraków-Zakopane)
Dagmara Krzyżyńska
(AZS AWF Kraków-Zakopane)
Dagmara Krzyżyńska
(AZS AWF Kraków-Zakopane)
Dagmara Krzyżyńska
(AZS AWF Kraków-Zakopane)
2004 Szczyrk Katarzyna Karasińska - Dagmara Krzyżyńska - -
2005 Szczyrk/Zakopane Dagmara Krzyżyńska - Anna Buczek Katarzyna Leszczyńska[3]
2006 Szczyrk Katarzyna Karasińska
(Eskulap Jelenia Góra)
- Agnieszka Gąsienica-Daniel
(SNPTT Zakopane)
- -
2007 Włochy Passo San Pelegrino-Falcade Aleksandra Kluś
(SNPTT Zakopane)
- Katarzyna Karasińska
(Eskulap Jelenia Góra)
- -
2008 Zakopane Katarzyna Karasińska
(Eskulap Jelenia Góra)
- Agnieszka Gąsienica-Daniel
(SNPTT Zakopane)
- -
2009 Szczyrk Agnieszka Gąsienica-Daniel
(AZS AWF Katowice)
- Agnieszka Gąsienica-Daniel
(AZS AWF Katowice)
- -
2010 Krynica Katarzyna Karasińska
(Eskulap Jelenia Góra)
- Agnieszka Gąsienica-Daniel
(AZS AWF Katowice)
- -
2011 Krynica[4]
2012 Krynica Katarzyna Karasińska Aleksandra Kluś Aleksandra Kluś Aleksandra Kluś
2013 Szczyrk Aleksandra Kluś Agnieszka Gąsienica-Daniel Agnieszka Gąsienica-Daniel Agnieszka Gąsienica-Daniel
2014 SłowacjaJasná[5] Agnieszka Gąsienica-Gładczan Agnieszka Gąsienica-Gładczan Agnieszka Gąsienica-Gładczan[6]
2015 Szczyrk Karolina Chrapek Maryna Gąsienica-Daniel Karolina Chrapek Karolina Chrapek
2016 CzechySzpindlerowy Młyn Sabina Majerczyk Sabina Majerczyk
2017 CzechySzpindlerowy Młyn Maryna Gąsienica-Daniel Maryna Gąsienica-Daniel
2018 Szczyrk Magdalena Łuczak Katarzyna Wąsek Daria Krajewska Katarzyna Wąsek
2019 Szczawnica Sabina Majerczyk Magdalena Łuczak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. l, PZN – Polski Związek Narciarski – www.pzn.pl / Alpejskie / Aktualności, pzn.pl [dostęp 2017-04-01] (pol.).
  2. w latach 1968, 1972, 1973, 1975 zamiast zjazdu rozegrano slalom gigant II
  3. Złota slalomistka z serca Żoliborza (wersja do druku), www.zw.com.pl [dostęp 2017-04-16].
  4. l, PZN – Polski Związek Narciarski – www.pzn.pl / Alpejskie / Aktualności, pzn.pl [dostęp 2017-04-16] (pol.).
  5. l, PZN – Polski Związek Narciarski – www.pzn.pl / Alpejskie / Aktualności, pzn.pl [dostęp 2017-04-16] (pol.).
  6. l, PZN – Polski Związek Narciarski – www.pzn.pl / Alpejskie / Aktualności, pzn.pl [dostęp 2017-04-16] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]