Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym rozegrane zostały po raz pierwszy w 1933 roku. Mistrzostwa rozgrywane są corocznie, a organizatorem jest Polski Związek Tenisa Stołowego.

Dotychczas najwięcej tytułów mistrzowskich wśród kobiet zdobyła Danuta Szmidt-Calińska (45), natomiast wśród mężczyzn Lucjan Błaszczyk (33).

Multimedaliści[edytuj | edytuj kod]

Zdobywcy min. 30 medali
złote - srebrne - brązowe
67 Danuta Szmidt-Calińska 1952 - 1977 45 - 14 - 8
47 Lucjan Błaszczyk 1991 - 2011 33 - 7 - 7
46 Czesława Noworyta 1960 - 1976 24 - 15 - 7
39 Janusz Kusiński 1954 - 1974 31 - 2 - 6
36 Leszek Kucharski 1976 - 1998 11 - 13 - 12
34 Andrzej Grubba 1977 - 1992 26 - 6 - 2
31 Jolanta Szatko-Nowak 1975 - 1996 15 - 6 - 10

Wielokrotne mistrzynie Polski w grze pojedynczej[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczki, które zdobyły min. 4 tytuły
11 Danuta Szmidt-Calińska 1953 - 1975
7 Czesława Noworyta 1961 - 1974
5 Xu Jie 2005 - 2010
5 Li Qian 2009 - 2017
4 Jolanta Szatko-Nowak 1977 - 1987

Wielokrotni mistrzowie Polski w grze pojedynczej[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy zdobyli min. 5 tytułów
12 Andrzej Grubba 1979 - 1992
11 Lucjan Błaszczyk 1993 - 2008
6 Witold Woźnica 1967 - 1973
5 Emil Schiff
Janusz Kusiński
Daniel Górak
1934 - 1939
1957 - 1966
2010 - 2017

Edycje zawodów[edytuj | edytuj kod]

lp rok miasto
1. MP 1933 Lwów
2. MP 1934 Kraków
3. MP 1935 Poznań
4. MP 1936 Warszawa
5. MP 1937 Tarnów
6. MP 1938 Częstochowa
7. MP 1939 Lwów
8. 1940 [1]
9. 1941 [1]
10. 1942 [1]
11. 1943 [1]
12. 1944 [1]
13. 1945 [1]
14. MP 1946 Kraków
15. MP 1947 Katowice
16. MP 1948 Radom
17. MP 1949 Lublin
18. MP 1950 Częstochowa
19. MP 1951 Lublin
20. MP 1952 Lublin
lp rok miejsce
21. MP 1953 Kraków
22. MP 1954 Rzeszów
23. MP 1955 Łódź
24. MP 1956 Wrocław
25. MP 1957 Warszawa
26. MP 1958 Katowice
27. MP 1959 Poznań
28. MP 1960 Lublin
29. MP 1961 Toruń
30. MP 1962 Poznań
31. MP 1963 Białystok
32. MP 1964 Kraków
33. MP 1965 Gdynia
34. MP 1966 Łódź
35. MP 1967 Wrocław
36. MP 1968 Lublin
37. MP 1969 Siemianowice
38. MP 1970 Gniezno
39. MP 1971 Warszawa
40. MP 1972 Pabianice
lp rok miejsce
41. MP 1973 Rzeszów
42. MP 1974 Lublin
43. MP 1975 Gliwice
44. MP 1976 Lublin
45. MP 1977 Krosno
46. MP 1978 Stalowa Wola
47. MP 1979 Wrocław
48. MP 1980 Gdańsk
49. MP 1981 Zawiercie
50. MP 1982 Rzeszów
51. MP 1983 Kraków
52. MP 1984 Łódź
53. MP 1985 Gorzów Wielkopolski
54. MP 1986 Warszawa
55. MP 1987 Zawiercie
56. MP 1988 Gdańsk
57. MP 1989 Częstochowa
58. MP 1990 Jastrzębie-Zdrój
59. MP 1991 Olkusz
60. MP 1992 Jastrzębie
lp rok miejsce
61. MP 1993 Libiąż
62. MP 1994 Brzeg Dolny
63. MP 1995 Katowice
64. MP 1996 Brzeg Dolny
65. MP 1997 Kraków
66. MP 1998 Ostróda
67. MP 1999 Jastrzębie-Zdrój
68. MP 2000 Konin
69. MP 2001 Gdańsk
70. MP 2002 Gdańsk
71. MP 2003 Brzeg Dolny
72. MP 2004 Kraków
73. MP 2005 Gdańsk
74. MP 2006 Zawiercie
75. MP 2007 Rzeszów
76. MP 2008 Białystok
77. MP 2009 Ostróda
78. MP 2010 Sosnowiec
79. MP 2011 Białystok
80. MP 2012 Wieliczka
lp rok miejsce
81. MP 2013 Ostróda
82. MP 2014 Raszków
83. MP 2015 Wałbrzych
84. MP 2016 Wałbrzych
85. MP 2017 Częstochowa
86. MP 2018 Raszków
87. MP 2019 Gliwice

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Rok Gra pojedyncza mężczyzn Gra pojedyncza kobiet Gra podwójna mężczyzn Gra podwójna kobiet Gra mieszana
1933 Alojzy Ehrlich (Lwów)
1934 Emil Schiff (Tarnów)
1935
1936
1937 Stefan Finkelstein (Warszawa) Zofia Smętek (Warszawa)
1938 Emil Schiff (Tarnów) Sztokfisz (Warszawa)
1939
1946 Władysław Gaj (Warszawa)
1947 Szymon Blonder (Kraków)
1948 Witold Kawczyk (Siemianowice) Maria Glasner (Wrocław)
1949 Władysław Gaj (Warszawa) Irena Bojanowska (Poznań, Gdańsk) Herbert Widera
Bernard Furman
1950 Tadeusz Patyński (Lublin) Tadeusz Pęczkowski
Władysław Gaj
Amelia Klisz
Maria Depta
Władysław Gaj
H. Orłowska
1951 Urszula Darówna (Otmuchów) Sławomir Dębkowski
Zdzisław Zawisza
Irena Heinrich-Kwiatkowska
H. Ciach
Jerzy Krzysik
Irena Heinrich-Kwiatkowska
1952 Władysław Gaj (Warszawa) Amalia Klisz (Świętochłowice) Franciszek Dobosz
Jan Zięba
Danuta Szmidt-Calińska
Barbara Guzik
Władysław Gaj
Barbara Guzik
1953 Antoni Arbach (Wrocław) Danuta Szmidt-Calińska (Radom)
1954 Stanisław Krygier (Łódź) Kazimierz Rogowicz
Janusz Kusiński
Irena Heinrich-Kwiatkowska
Barbara Guzik
L Filipek
Danuta Szmidt-Calińska
1955 Augustyn Otremba (Kędzierzyn) Magdalena Skuratowicz (Gdańsk) Kazimierz Rogowicz
Zbigniew Caliński
Stanisław Korus
Barbara Ratzko
1956 Waldemar Roslan (Warszawa) Danuta Szmidt-Calińska (Radom) Janusz Kusiński
Zbigniew Caliński
Danuta Szmidt-Calińska
Sylwia Racięcka
Stanisław Krygier
Irena Heinrich-Kwiatkowska
1957 Janusz Kusiński (Warszawa) Barbara Ratzko (Kraków) Eliza Lida
Barbara Ratzko
Janusz Kusiński
Danuta Szmidt-Calińska
1958 Zbigniew Caliński (Warszawa) Magdalena Kucharska (Gdańsk)
1959 K. Adamczak
Bogdan Szumski
Waldemar Roslan
Magdalena Skuratowicz-Kucharska
1960 Janusz Kusiński (Warszawa) Danuta Szmidt-Calińska (Radom) Janusz Kusiński
Zbigniew Caliński
Danuta Szmidt-Calińska
Czesława Noworyta
Janusz Kusiński
Danuta Szmidt-Calińska
1961 Zbigniew Caliński (Warszawa) Czesława Noworyta (Kraków)
1962 Janusz Kusiński (Warszawa) Danuta Szmidt-Calińska (Warszawa)
1963 Marek Grzanka (Pabianice) Czesława Noworyta (Kraków, Gliwice)
1964 Janusz Kusiński (Warszawa)
1965 Roman Kowalski (Warszawa) Roman Kowalski
Zbigniew Caliński
Roman Kowalski
Danuta Szmidt-Calińska
1966 Janusz Kusiński (Warszawa) Danuta Szmidt-Calińska (Warszawa) Janusz Kusiński
Zbigniew Caliński
Janusz Kusiński
Danuta Szmidt-Calińska
1967 Witold Woźnica (Siemianowice)
1968 Andrzej Domicz (Łódź) Andrzej Domicz
Witold Woźnica
1969 Witold Woźnica (Siemianowice, Tarnobrzeg) Janusz Kusiński
Andrzej Baranowski
1970
1971 Mirosława Butrym (Łódź) Andrzej Domicz
Witold Woźnica
Jerzy Skublicki
Czesława Noworyta
1972 Czesława Noworyta (Gliwice) Ryszard Czochański
Andrzej Baranowski
Andrzej Baranowski
Ewa Olek-Poźniak
1973 Witold Woźnica
Andrzej Baranowski
Janusz Kusiński
Danuta Szmidt-Calińska
1974 Zbigniew Frączyk (Łódź) Ryszard Czochański
Andrzej Baranowski
Andrzej Baranowski
Ewa Olek-Poźniak
1975 Stanisław Frączyk (Łódź) Danuta Szmidt-Calińska (Warszawa) Zygmunt Zwierzyk
Witold Janusz
Ryszard Czochański
Ewa Olek-Poźniak
1976 Ewa Olek-Poźniak (Tarnobrzeg) Stanisław Frączyk
Witold Woźnica
Ewa Olek-Poźniak
Anna Nowacka
1977 Jolanta Szatko-Nowak (Gliwice) Stanisław Frączyk
Marek Skibiński
Jolanta Szatko-Nowak
Weronika Sikora-Stelmach
Stanisław Frączyk
Danuta Szmidt-Calińska
1978 Andrzej Baranowski (Jastrzębie) Leszek Kucharski
Stefan Dryszel
Leszek Kucharski
Jolanta Szatko-Nowak
1979 Andrzej Grubba (AZS Gdańsk) Anna Nowacka (Motor Lublin) Leszek Kucharski
Andrzej Grubba
Jolanta Szatko-Nowak
Małgorzata Urbańska-Turalska
1980 Leszek Kucharski (AZS Gdańsk) Weronika Sikora (Jastrzębie) Stefan Dryszel
Małgorzata Urbańska-Turalska
1981 Andrzej Grubba (AZS Gdańsk, Grenzau) Ewa Olek-Poźniak
Weronika Sikora-Stelmach
1982 Ewa Olek-Poźniak (Tarnobrzeg) Stefan Dryszel
Andrzej Jakubowicz
Ewa Olek-Poźniak
Małgorzata Urbańska-Turalska
Andrzej Grubba
Ewa Olek-Poźniak
1983 Małgorzata Urbańska Andrzej Grubba
Tadeusz Klimkowski
Ewa Brzezińska-Janik
Elżbieta Gracek
Stefan Dryszel
Jolanta Szatko-Nowak
1984 Katarzyna Calińska (Warszawa) Andrzej Grubba
Leszek Kucharski
Piotr Molenda
Ewa Olek-Poźniak
1985 Jolanta Szatko-Nowak (Kraków) Stefan Dryszel
Piotr Molenda
Katarzyna Calińska-Tomaszewska
Weronika Sikora-Stelmach
Andrzej Grubba
Jolanta Szatko-Nowak
1986 Jadwiga Kawałek (Łódź) Andrzej Grubba
Andrzej Jakubowicz
Katarzyna Calińska-Tomaszewska
Dorota Djaczyńska-Nowacka
1987 Leszek Kucharski (AZS Gdańsk) Jolanta Szatko-Nowak (Kraków) Norbert Mnich
Mirosław Pierończyk
Katarzyna Calińska-Tomaszewska
Ewa Brzezińska-Janik
1988 Andrzej Grubba (Grenzau) Katarzyna Calińska-Tomaszewska (Łódź) Andrzej Grubba
Leszek Kucharski
Dorota Djaczyńska-Nowacka
Jadwiga Kawałek-Szymanelis
Andrzej Grubba
Jadwiga Kawałek-Szymanelis
1989 Elżbieta Gracek (Wrocław) Andrzej Grubba
Zbigniew Mojski
Ewa Brzezińska-Janik
Jadwiga Kawałek-Szymanelis
Leszek Kucharski
Dorota Bilska-Borkowska
1990 Dorota Bilska-Borkowska
Elżbieta Gracek
Piotr Skierski
Dorota Djaczyńska-Nowacka
1991 Agnieszka Gieraga (Łódź) Piotr Skierski
Leszek Błaszczyk
Alina Bogdaniuk
Edyta Bednarska-Walawender
Piotr Szafranek
Anna Januszyk
1992 Dorota Djaczyńska-Nowacka (Zawadzkie) Piotr Napiórkowski
Zbigniew Mojski
Anna Januszyk
Alina Mikijaniec
Piotr Skierski
Dorota Djaczyńska-Nowacka
1993 Lucjan Błaszczyk (Zielona Góra) Anna Januszyk (Włocławek) Piotr Skierski
Leszek Błaszczyk
Jolanta Szatko-Nowak
Agnieszka Gieraga-Barczuk
Lucjan Błaszczyk
Jolanta Langosz-Pękała
1994 Marcin Kusiński (Radom) Anna Januszyk
Alina Mikijaniec
Piotr Szafranek
Anna Januszyk
1995 Lucjan Błaszczyk (Katowice, Limburg) Alina Mikijaniec (Bielsko-Biała) Lucjan Błaszczyk
Jolanta Langosz-Pękała
1996 Piotr Skierski
Piotr Szafranek
1997 Tomasz Krzeszewski (Ostróda) Wanda Lityńska-Sydorenko (Kraków) Tomasz Krzeszewski
Piotr Szafranek
Dorota Djaczyńska-Nowacka
Jolanta Langosz-Pękała
Piotr Skierski
Dorota Djaczyńska-Nowacka
1998 Lucjan Błaszczyk (Grenzau) Joanna Narkiewicz (AZS Częstochowa) Tomasz Krzeszewski
Lucjan Błaszczyk
Paulina Narkiewicz
Jolanta Langosz-Pękała
Lucjan Błaszczyk
Jolanta Langosz-Pękała
1999 Wanda Lityńska-Sydorenko (Kraków) Wioletta Matus
Agnieszka Gieraga-Barczuk
Michał Dziubański
Kinga Stefańska
2000 Kinga Stefańska (ASTS Tarnobrzeg) Alina Mikijaniec
Anna Januszyk
Lucjan Błaszczyk
Jolanta Langosz-Pękała
2001 Anna Januszyk (AZS Wrocław) Wioletta Matus
Anna Januszyk
Lucjan Błaszczyk
Patrycja Molik
2002 Marcin Kusiński (Ostróda) Kinga Stefańska (ASTS Tarnobrzeg) Marta Piłka
Magdalena Górowska
Michał Dziubański
Wioletta Matus
2003 Lucjan Błaszczyk (Grenzau) Patrycja Molik (Górnik Mysłowice) Katarzyna Gieryń
Monika Pietkiewicz
Daniel Górak
Magdalena Cichocka
2004 Tomasz Krzeszewski (SIG Julich/Hoengen) Joanna Narkiewicz (AZS Częstochowa) Marta Piłka
Magdalena Górowska
Lucjan Błaszczyk
Anna Janta-Lipińska
2005 Lucjan Błaszczyk (Grenzau) Xu Jie (AZS Częstochowa, Montpelier TT,
TTV Busenbach, Nadarzyn)
Wang Zengyi
Lucjan Błaszczyk
Daria Łuczakowska
Anna Smykowska
Wang Zengyi
Xu Jie
2006 Jakub Kosowski (Post SV Hagen) Szymon Malicki
Lucjan Błaszczyk
Xu Jie
Kinga Stefańska
Jakub Kosowski
Xu Jie
2007 Lucjan Błaszczyk (Grenzau) Marcin Kusiński
Bartosz Such
Xu Jie
Monika Pietkiewicz
Daniel Górak
Magdalena Cichocka
2008 Wang Zengyi
Lucjan Błaszczyk
Natalia Partyka
Katarzyna Grzybowska
Daniel Górak
Xu Jie
2009 Artur Daniel (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Li Qian (Forbet Tarnobrzeg) Natalia Partyka
Xu Jie
Filip Szymański
Monika Pietkiewicz
2010 Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Xu Jie (GLKS Nadarzyn) Szymon Malicki
Filip Szymański
Agata Pastor
Anna Janta-Lipińska
Daniel Górak
Xu Jie
2011 Bartosz Such (Olimpia-Unia Grudziądz) Li Qian (KTS Tarnobrzeg) Jarosław Tomicki
Tomasz Lewandowski
Robert Floras
Magdalena Szczerkowska
2012 Wang Zengyi (Bogoria Grodzisk Maz.) Katarzyna Grzybowska
Natalia Partyka
Jakub Kosowski
Daria Łuczakowska
2013 Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Antonina Szymańska (GLKS Nadarzyn) Daniel Górak
Robert Floras
Magdalena Szczerkowska
Klaudia Kusińska
Robert Floras
Magdalena Szczerkowska
2014 Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice) Jakub Dyjas
Konrad Kulpa
Katarzyna Grzybowska
Natalia Partyka
Jakub Perek
Magdalena Sikorska
2015 Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Katarzyna Grzybowska (SKTS Sochaczew) Michał Dąbrowski
Szymon Malicki
Kinga Stefańska
Roksana Załomska
Paweł Fertikowski
Katarzyna Grzybowska
2016 Tomasz Lewandowski (KU AZS Politechniki Rzeszowskiej Rzeszów) Li Qian (KTS Tarnobrzeg) Daniel Górak
Jakub Dyjas
Natalia Partyka
Katarzyna Grzybowska
Konrad Kulpa
Natalia Bajor
2017 Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) Patryk Zatówka
Julia Ślązak
2018 Jakub Dyjas (Energa KTS Toruń) Natalia Bajor (KU AZS UE Wrocław) Tomasz Lewandowski
Jakub Perek
Natalia Partyka
Katarzyna Grzybowska-Franc
Patryk Zatówka
Julia Ślązak
2019 Patryk Chojnowski (KS AZS AWFiS Gdańsk) Natalia Bajor (KU AZS UE Wrocław) Konrad Kulpa
Tomasz Kotowski
Natalia Partyka
Natalia Bajor
Samuel Kulczycki
Katarzyna Węgrzyn

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f w latach 1940-45 mistrzostwa nie odbyły się (II wojna światowa)