Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w szachach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w szachach – rozgrywki szachowe organizowane oficjalnie od 1889 r. i mające na celu wyłonienie najlepszych szachistów w Stanach Zjednoczonych. Do 1936 r. rozgrywane w formie meczów, a następnie – turniejów pod patronatem Federacji Szachowej Stanów Zjednoczonych.

Lista zwycięzców w meczach[edytuj | edytuj kod]

Lata Mężczyźni
1889–1890 Samuel Lipschütz
1890–1890 Jackson Showalter
1890–1892 Max Judd
1892–1892 Jackson Showalter
1892–1893 Samuel Lipschütz
1893–1894 Jackson Showalter
1894–1895 Albert Hodges
1895–1896 Jackson Showalter
1897–1906 Harry Pillsbury
1906–1909 Jackson Showalter
1909–1935 Frank Marshall

Lista zwycięzców w turniejach[edytuj | edytuj kod]

Rok Mężczyźni Kobiety
1936 Samuel Reshevsky
1937 Adele Rivero
1938 Samuel Reshevsky Mona Karff
1940 Samuel Reshevsky Adele Rivero
1941 Mona Karff
1942 Samuel Reshevsky Mona Karff
1944 Arnold Denker Gisela Gresser
1946 Samuel Reshevsky Mona Karff
1948 Herman Steiner Gisela Gresser, Mona Karff
1951 Larry Evans Mary Bain
1953 Mona Karff
1954 Arthur Bisguier
1955 Gisela Gresser, Nancy Roos
1957 Gisela Gresser, Sonja Graf
1958 Bobby Fischer
1959 Bobby Fischer Lisa Lane
1960 Bobby Fischer
1961 Bobby Fischer
1962 Larry Evans Gisela Gresser
1963 Bobby Fischer
1964 Bobby Fischer Sonja Graf
1965 Gisela Gresser
1966 Bobby Fischer Gisela Gresser, Lisa Lane
1967 Bobby Fischer Gisela Gresser
1968 Larry Evans
1969 Samuel Reshevsky Gisela Gresser
1970 Samuel Reshevsky
1972 Robert Byrne Eva Aronson, Marilyn Koput
1973 Lubomir Kavalek, John Grefe
1974 Walter Browne Mona Karff
1975 Walter Browne Diane Savereide
1976 Diane Savereide
1977 Walter Browne
1978 Lubomir Kavalek Diane Savereide, Rachel Crotto
1979 Rachel Crotto
1980 Walter Browne, Larry Christiansen, Larry Evans
1981 Walter Browne, Yasser Seirawan Diane Savereide
1983 Walter Browne, Larry Christiansen, Roman Dżindżichaszwili
1984 Lew Alburt Diane Savereide
1985 Lew Alburt
1986 Yasser Seirawan Inna Izraiłow
1987 Joel Benjamin, Nick de Firmian Anna Achszarumowa
1988 Michael Wilder
1989 Roman Dżindżichaszwili, Stuart Rachels, Yasser Seirawan Alexey Root
1990 Lew Alburt Jelena Donaldson-Achmyłowska
1991 Gata Kamski Esther Epstein, Irina Lewitina
1992 Patrick Wolff Irina Lewitina
1993 Aleksander Szabałow, Aleksiej Jermoliński Jelena Donaldson-Achmyłowska, Irina Lewitina
1994 Borys Gulko Jelena Donaldson-Achmyłowska
1995 Nick de Firmian, Patrick Wolff, Aleksander Iwanow Andżelina Biełakowska, Sharon Burtman
1996 Aleksiej Jermoliński Andżelina Biełakowska
1997 Joel Benjamin Esther Epstein
1998 Nick de Firmian Irina Krush
1999 Borys Gulko Andżelina Biełakowska
2000 Joel Benjamin, Aleksander Szabałow, Yasser Seirawan Elina Groberman, Camilla Baginskaite
2002
  1. Larry Christiansen
  2. Nick de Firmian
  3. Boris Kreiman
  1. Jennifer Shahade
  2. Camilla Baginskaite
  3. Jelena Donaldson-Achmyłowska
2003[1][2]
  1. Aleksander Szabałow
  2. Grigorij Kajdanow
  3. Aleksander Goldin
  1. Anna Hahn
  2. Irina Krush
  3. Jennifer Shahade
2004
  1. Jennifer Shahade
  2. Irina Krush
  3. Anna Zatonskih
2005[3]
  1. Hikaru Nakamura
  2. Aleksander Stripunski
  3. Grigorij Kajdanow
  1. Rusudan Goletiani
  2. Tatev Abrahamyan
  3. Irina Krush
2006[4]
  1. Aleksander Oniszczuk
  2. Jurij Szulman
  1. Anna Zatonskih
  2. Rusudan Goletiani
2007[5][6]
  1. Aleksander Szabałow
  2. Aleksander Oniszczuk
  3. Grigorij Kajdanow
  1. Irina Krush
  2. Katerina Rohonyan
  3. Anna Zatonskih
2008[7]
  1. Jurij Szulman
  2. Aleksander Oniszczuk
  3. Siergiej Kudrin
  1. Anna Zatonskih
  2. Irina Krush
  3. Katerina Rohonyan
2009[8][9]
  1. Hikaru Nakamura
  2. Robert Hess
  3. Aleksander Oniszczuk
  1. Anna Zatonskih
  2. Camilla Baginskaite
  3. Irina Krush
2010[10][11]
  1. Gata Kamski
  2. Jurij Szulman
  3. Aleksander Oniszczuk, Hikaru Nakamura
  1. Irina Krush
  2. Anna Zatonskih
  3. Tatev Abrahamyan
2011[12]
  1. Gata Kamski
  2. Jurij Szulman
  3. Samuel Shankland
  1. Anna Zatonskih
  2. Tatev Abrahamyan
  3. Irina Krush
2012[13][14]
  1. Hikaru Nakamura
  2. Gata Kamski
  3. Aleksander Oniszczuk
  1. Irina Krush
  2. Anna Zatonskih
  3. Rusudan Goletiani
2013[15][16]
  1. Gata Kamski
  2. Alejandro Ramírez
  3. Aleksander Oniszczuk
  1. Irina Krush
  2. Anna Zatonskih
  3. Tatev Abrahamyan
2014[17]
  1. Gata Kamski
  2. Warużan Hakopian
  3. Aleksandr Lenderman
  1. Irina Krush
  2. Tatev Abrahamyan
  3. Anna Zatonskih
2015[18]
  1. Hikaru Nakamura
  2. Ray Robson
  3. Wesley So
  1. Irina Krush
  2. Nazi Paikidze
  3. Kateřina Němcová

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]