Mistrzostwa Związku Radzieckiego w łyżwiarstwie figurowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Związku Radzieckiego (ZSRR) w łyżwiarstwie figurowym (ros. Чемпионат СССР по фигурному катанию) – krajowe zawody mistrzowskie w ZSRR w łyżwiarstwie figurowym. Po upadku Związku Radzieckiego bezpośrednią kontynuacją mistrzostw zostały mistrzostwa Rosji, które po raz pierwszy odbyły się w sezonie 1992/1993.

Medaliści w kategorii seniorów[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1920 Leningrad Fiedor Datlin Iwan Bogojawlenski NO [1]
Zawody nie odbyły się w latach 1921–1923
1924 Moskwa Jurij Zieldowicz NO NO [2]
Zawody nie odbyły się w latach 1925–1926
1927 NO Jurij Zieldowicz Michaił Stankiewicz NO [3]
1928 NO Jurij Zieldowicz Leonid Szaposznikow Michaił Stankiewicz [4]
Zawody nie odbyły się w latach 1929–1932
1933 Gorki Iwan Bogojawlenski Wadim Dmitrijew Striełkow [5]
1934 Leningrad NO NO NO [6]
1935 Leningrad NO NO NO [7]
1936 Leningrad NO NO NO [8]
1937 Moskwa Pietr Czernyszew Piotr Orłow Siergiej Wasiljew [9]
1938 Leningrad Pietr Czernyszew Piotr Orłow Siergiej Wasiljew [10]
1939 Gorki Pietr Czernyszew Siergiej Wasiljew Piotr Orłow [11]
1940 NO Pietr Czernyszew NO NO [12]
1941 Leningrad Pietr Czernyszew Siergiej Wasiljew Piotr Orłow [13]
Zawody nie odbyły się w latach 1942–1944 (II wojna światowa)
1945 Gorki Siergiej Wasiljew NO NO [14]
1946 Moskwa Piotr Orłow Siergiej Wasiljew Piotr Czernyszew [15]
1947 Gorki Piotr Orłow Siergiej Wasiljew Piotr Czernyszew [16]
1948 Moskwa Siergiej Wasiljew Piotr Orłow Piotr Czernyszew [17]
1949 Gorki Piotr Orłow Siergiej Wasiljew Pietr Czernyszew [18]
1950 Gorki Siergiej Wasiljew Piotr Orłow Boris Podkopajew [19]
1951 Tuła Piotr Orłow Siergiej Wasiljew Boris Podkopajew [20]
1952 Moskwa Iwan Mitruszczenkow Siergiej Wasiljew Walentin Zacharow [21]
1953 Jarosław Walentin Zacharow Piotr Orłow Iwan Mitruszczenkow [22]
1954 Kirow Walentin Zacharow Oleg Simantowski Igor Piersiancew [23]
1955 Moskwa Igor Piersiancew Oleg Simantowski Walentin Zacharow [24]
1956 Archangielsk Lew Michajłow Oleg Simantowski Igor Piersiancew [25]
1957 Moskwa Lew Michajłow Walentin Zacharow Oleg Simantowski [26]
1958 Moskwa Lew Michajłow Igor Piersiancew Walentin Zacharow [27]
1959 Moskwa Lew Michajłow Igor Piersiancew Oleg Simantowski [28]
1960 Moskwa Lew Michajłow Oleg Simantowski Igor Piersiancew [29]
1961 Moskwa Walerij Mieszkow Oleg Simantowski Aleksandr Wiedienin [30]
1962 Leningrad Walerij Mieszkow Aleksandr Wiedienin Oleg Simantowski [31]
1963 Moskwa Aleksandr Wiedienin Władimir Kurienbin Walerij Mieszkow [32]
1964 Kirow Walerij Mieszkow Siergiej Czetwieruchin Aleksiej Miszyn [33]
1965 Kijów Aleksandr Wiedienin Walerij Mieszkow Siergiej Czetwieruchin [34]
1966 Ryga Walerij Mieszkow Siergiej Czetwieruchin Władimir Kurienbin [35]
1967 Kujbyszew Siergiej Czetwieruchin Władimir Kurienbin Aleksandr Wiedienin [36]
1968 Woskriesiensk Siergiej Czetwieruchin Walerij Mieszkow Władimir Kurienbin [37]
1969 Leningrad Siergiej Czetwieruchin Władimir Kurienbin Siergiej Wołkow [38]
1970 Kijów Siergiej Czetwieruchin Siergiej Wołkow Jurij Owczynnikow [39]
1971 Ryga Siergiej Czetwieruchin Siergiej Wołkow Jurij Owczynnikow [40]
1972 Mińsk Władimir Kowalow Siergiej Wołkow Igor Bobrin [41]
1973 Rostów nad Donem Siergiej Czetwieruchin Jurij Owczynnikow Siergiej Wołkow [42]
1974 Swierdłowsk Siergiej Wołkow Jurij Owczynnikow Władimir Kowalow
1975 Kijów Jurij Owczynnikow Siergiej Wołkow Władimir Kowalow [43]
1976 Wołgograd Siergiej Wołkow Jurij Owczynnikow Igor Bobrin [44]
1977 Wilno Władimir Kowalow Jurij Owczynnikow Siergiej Wołkow [45]
1978 Swierdłowsk Igor Bobrin Władimir Kowalow Konstantin Kokora
1979 Zaporoże Konstantin Kokora Igor Bobrin Władimir Kotin [46]
1980 Charków Igor Bobrin Władimir Kotin Konstantin Kokora [47]
1981 Odessa Igor Bobrin Aleksandr Fadiejew Władimir Kotin [48]
1982 Ryga Igor Bobrin Władimir Kotin Aleksandr Fadiejew [49]
1983 Czelabińsk Aleksandr Fadiejew Igor Bobrin Witalij Jegorow [50]
1984 Taszkent Witalij Jegorow Leonid Kaznakow Wiktor Pietrienko [51]
1985 Dniepropietrowsk Władimir Kotin Witalij Jegorow Leonid Kaznakow [52]
1986 Leningrad Aleksandr Fadiejew Wiktor Pietrienko Witalij Jegorow [53]
1987 Wilno Aleksandr Fadiejew Wiktor Pietrienko Witalij Jegorow
1988 Erywań Aleksandr Fadiejew Wiktor Pietrienko Władimir Kotin [54]
1989 Kijów Aleksandr Fadiejew Dmitrij Gromow Jurij Cymbaluk [55]
1990 Leningrad Aleksandr Fadiejew Wiktor Pietrienko Dmitrij Gromow [56]
1991 Mińsk Wiktor Pietrienko Wiaczesław Zagorodniuk Aleksiej Urmanow [57]
1992 Kijów Aleksiej Urmanow Wiaczesław Zagorodniuk Wiktor Pietrienko [58]

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1928 NO M. Pietrowa M. Macelis NO [4]
Zawody nie odbyły się w latach 1929–1932
1933 Gorki Tatjana Tołmaczowa Tatjana Mołczanowa NO [5]
1934 Leningrad Jewgienija Aleksiejewa NO NO [6]
1935 Leningrad Jewgienija Aleksiejewa NO NO [7]
1936 Leningrad Tatjana Tołmaczowa NO NO [8]
1937 Moskwa Tatjana Tołmaczowa Jewgienija Aleksiejewa NO [9]
1938 Leningrad Jewgienija Aleksiejewa NO NO [10]
1939 Gorki Jewgienija Aleksiejewa Nina Leplinska Julija Katchanowa [11]
1940 NO Jewgienija Aleksiejewa NO NO [12]
1941 Leningrad Jewgienija Aleksiejewa Ajno-Wajnie Paduri Julija Katchanowa [13]
Zawody nie odbyły się w latach 1942–1944 (II wojna światowa)
1945 Gorki Ajno-Wajnie Paduri NO NO [14]
1946 Moskwa Jewgienija Aleksiejewa Ajno-Wajnie Paduri NO [15]
1947 Gorki Julija Katchanowa Ajno-Wajnie Paduri NO [16]
1948 Moskwa Julija Katchanowa Ajno-Wajnie Paduri NO [17]
1949 Gorki Julija Katchanowa Nonna Kartawienko Jewgienija Aleksiejewa [18]
1950 Gorki Julija Katchanowa Nonna Kartawienko Maja Bieleńka [19]
1951 Tuła Julija Katchanowa Nonna Kartawienko NO [20]
1952 Moskwa Julija Katchanowa Nonna Kartawienko Maja Bieleńka [21]
1953 Jarosław Nonna Kartawienko Maja Bieleńka NO [22]
1954 Kirow Tatjana Danilenko Jewgienija Bogdanowa NO [23]
1955 Moskwa Tatjana Danilenko Jewgienija Bogdanowa Jelena Ósipowa [24]
1956 Archangielsk Jewgienija Bogdanowa Tatjana Danilenko Tatjana Miedwiediewa [25]
1957 Moskwa Jelena Ósipowa Jewgienija Bogdanowa Tatjana Danilenko [26]
1958 Moskwa Jewgienija Bogdanowa Jelena Ósipowa Tatjana Danilenko [27]
1959 Moskwa Tatjana Danilenko Jewgienija Bogdanowa Irina Jerszowa [28]
1960 Moskwa Tatjana Niemcowa Tamara Bratuś Tatjana Danilenko [29]
1961 Moskwa Tatjana Niemcowa Tamara Bratuś Irina Griszkowa [30]
1962 Leningrad Tamara Bratuś Irina Lulakowa Swietłana Tarasowa [31]
1963 Moskwa Tamara Bratuś Tatjana Żuk Tatjana Niemcowa [32]
1964 Kirow Tamara Bratuś Tatjana Niemcowa Tatjana Łoginowa [33]
1965 Kijów Tamara Moskwina Jelena Slepowa Jelena Szczegłowa [34]
1966 Ryga Tamara Moskwina Galina Grzybowska Tatjana Moskowska [35]
1967 Kujbyszew Jelena Szczegłowa Galina Grzybowska Jelena Kotowa [36]
1968 Woskriesiensk Galina Grzybowska Jelena Szczegłowa Jelena Aleksandrowa [37]
1969 Leningrad Jelena Szczegłowa Galina Grzybowska Jelena Aleksandrowa [38]
1970 Kijów Jelena Aleksandrowa Jelena Szczegłowa Ałła Korniewa [39]
1971 Ryga Marina Titowa Jelena Aleksandrowa Jelena Kotowa [40]
1972 Mińsk Marina Titowa Tatjana Oleniewa Jelena Kotowa [41]
1973 Rostów nad Donem Tatjana Oleniewa Marina Sanaja Ludmiła Miniejewa [42]
1974 Swierdłowsk Ludmiła Miniejewa Tatjana Oleniewa Jelena Łytkina
1975 Kijów Ludmiła Miniejewa Tatjana Rakomsa Jelena Łytkina [43]
1976 Wołgograd Jelena Wodoriezowa Natalja Striełkowa Ludmiła Miniejewa [44]
1977 Wilno Jelena Wodoriezowa Ludmiła Miniejewa Marina Kulbicka [45]
1978 Swierdłowsk Ludmiła Miniejewa Marina Ignatowa Żanna Ilijna
1979 Zaporoże Kira Iwanowa Natalja Striełkowa Marina Ignatowa [46]
1980 Charków Jelena Wodoriezowa Natalja Striełkowa Ałła Fomiczowa [47]
1981 Odessa Kira Iwanowa Ałła Fomiczowa Marina Sierowa [48]
1982 Ryga Jelena Wodoriezowa Anna Antonowa Anna Kondraszowa [49]
1983 Czelabińsk Jelena Wodoriezowa Anna Kondraszowa Anna Antonowa [50]
1984 Taszkent Natalja Lebiediewa Marina Sierowa Anna Antonowa [51]
1985 Dniepropietrowsk Anna Kondraszowa Kira Iwanowa Natalja Lebiediewa [52]
1986 Leningrad Anna Kondraszowa Kira Iwanowa Natalja Lebiediewa [53]
1987 Wilno Anna Kondraszowa Kira Iwanowa Natalja Skrabniewska
1988 Erywań Anna Kondraszowa Kira Iwanowa Natalja Gorbienko [54]
1989 Kijów Natalja Gorbienko Natalja Lebiediewa Anna Łozowik [55]
1990 Leningrad Natalja Lebiediewa Natalja Gorbienko Łarisa Zamotina [56]
1991 Mińsk Julija Worobjowa Natalja Gorbienko Łarisa Zamotina [57]
1992 Kijów Julija Worobjowa Tatjana Raczkowa Marija Butyrska [58]

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1924 Moskwa Aleksandra Bykowska / Jurij Zieldowicz NO NO [2]
Zawody nie odbyły się w latach 1925–1926
1927 NO Tatjana Mołczanowa / Michaił Stankiewicz Frołowa / Aleksiejew M. Macelis / W. Zacharow [3]
1928 NO Marija Łaskiewicz / Igoŕ Wonzblejn Tatjana Mołczanowa / Michaił Stankiewicz Frołowa / Aleksiejew [4]
Zawody nie odbyły się w latach 1929–1932
1933 Gorki Walentina Kryłowa / Iwan Kryłow Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczew Raisa Nowożyłowa / Aleksandr Gandielsman [5]
1934 Leningrad NO NO NO [6]
1935 Leningrad NO NO NO [7]
1936 Leningrad NO NO NO [8]
1937 Moskwa Raisa Nowożyłowa / Aleksandr Gandielsman
Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow
Olga Diedowa / Aleksandr Klimow brak zawodników [9]
1938 Leningrad Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Walentina Kryłowa / Iwan Kryłow I. Kryłowa / Piotr Orłow [10]
1939 Gorki Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman NO NO [11]
1940 NO NO NO NO [12]
1941 Leningrad Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman NO [13]
Zawody nie odbyły się w latach 1942–1944 (II wojna światowa)
1945 Gorki Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow NO NO [14]
1946 Moskwa Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman Łarisa Nowożyłowa / Samson Glazier [15]
1947 Gorki Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman Łarisa Nowożyłowa / Samson Glazier [16]
1948 Moskwa Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman Łarisa Nowożyłowa / Samson Glazier [17]
1949 Gorki Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman Nonna Kartawienko / Boris Podkopajew [18]
1950 Gorki Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Maja Bieleńka / Igor Moskwin Raisa Gandielsman / Aleksandr Gandielsman [19]
1951 Tuła Tatjana Tołmaczowa / Aleksandr Tołmaczow Maja Bieleńka / Igor Moskwin Łarisa Nowożyłowa / Samson Glazier [20]
1952 Moskwa Maja Bieleńka / Igor Moskwin Lidija Gorlinska / Jurij Kisielew NO [21]
1953 Jarosław Maja Bieleńka / Igor Moskwin Margarita Bogojawlenska / Oleg Protopopow NO [22]
1954 Kirow Maja Bieleńka / Igor Moskwin Lidija Gorlinska / Jurij Kisielew Nina Żuk / Stanisław Żuk [23]
1955 Moskwa Lidija Gorlinska / Jurij Kisielew Maja Bieleńka / Igor Moskwin Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow [24]
1956 Archangielsk Lidija Gorlinska / Jurij Kisielew Maja Bieleńka / Igor Moskwin Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow [25]
1957 Moskwa Nina Żuk / Stanisław Żuk Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Maja Bieleńka / Igor Moskwin [26]
1958 Moskwa Nina Żuk / Stanisław Żuk Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Maja Bieleńka / Igor Moskwin [27]
1959 Moskwa Nina Żuk / Stanisław Żuk Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Swietłana Mozier / Jurij Niewski [28]
1960 Moskwa Tatjana Żuk / Aleksandr Gawriłow NO NO [29]
1961 Moskwa Nina Żuk / Stanisław Żuk Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Żuk / Aleksandr Gawriłow [30]
1962 Leningrad Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Żuk / Aleksandr Gawriłow Tatjana Szaranowa / Aleksandr Gorielik [31]
1963 Moskwa Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Żuk / Aleksandr Gawriłow Galina Orłowa / Gieorgij Proskurin [32]
1964 Kirow Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Szaranowa / Aleksandr Gorielik Tatjana Tarasowa / Gieorgij Proskurin [33]
1965 Kijów Tamara Moskwina / Aleksandr Gawriłow Tatjana Tarasowa / Gieorgij Proskurin Ludmiła Suslina / Aleksandr Tichomirow [34]
1966 Ryga Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Żuk / Aleksandr Gorielik Tamara Moskwina / Aleksiej Miszyn [35]
1967 Kujbyszew Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tatjana Szaranowa / Anatolij Jewdokimow Tamara Moskwina / Aleksiej Miszyn [36]
1968 Woskriesiensk Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Tamara Moskwina / Aleksiej Miszyn Ludmiła Suslina / Aleksandr Tichomirow [37]
1969 Leningrad Tamara Moskwina / Aleksiej Miszyn Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow Irina Rodnina / Aleksiej Ułanow [38]
1970 Kijów Irina Rodnina / Aleksiej Ułanow Ludmiła Smirnowa / Andriej Surajkin Galina Karielina / Gieorgij Proskurin [39]
1971 Ryga Irina Rodnina / Aleksiej Ułanow Ludmiła Smirnowa / Andriej Surajkin Galina Karielina / Gieorgij Proskurin [40]
1972 Mińsk Irina Anisina / Wasilij Błagow Irina Worobjewa / Aleksandr Własow Ludmiła Biełousowa / Oleg Protopopow [41]
1973 Rostów nad Donem Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew Irina Anisina / Wasilij Błagow Ludmiła Smirnowa / Aleksiej Ułanow [42]
1974 Swierdłowsk Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew Nadieżda Gorszkowa / Jewgienij Szewałowski Irina Worobjewa / Aleksandr Własow
1975 Kijów Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew Nadieżda Gorszkowa / Jewgienij Szewałowski Marina Leonidowa / Władimir Bogolubow [43]
1976 Wołgograd Irina Worobjewa / Aleksandr Własow Nadieżda Gorszkowa / Jewgienij Szewałowski Marina Leonidowa / Władimir Bogolubow [44]
1977 Wilno Irina Rodnina / Aleksandr Zajcew Irina Worobjewa / Aleksandr Własow Marina Czerkasowa / Siergiej Szachraj [45]
1978 Swierdłowsk Marina Czerkasowa / Siergiej Szachraj Marina Piestowa / Stanisław Leonowicz Julja Riennik / Ardo Riennik
1979 Zaporoże Marina Czerkasowa / Siergiej Szachraj Marina Piestowa / Stanisław Leonowicz Irina Worobjewa / Igor Lisowski [46]
1980 Charków Marina Piestowa / Stanisław Leonowicz Irina Worobjewa / Igor Lisowski Inna Wolanska / Walerij Spiridonow [47]
1981 Odessa Wieronika Pierszyna / Marat Akbarow Irina Worobjewa / Igor Lisowski Marina Czerkasowa / Siergiej Szachraj [48]
1982 Ryga Marina Piestowa / Stanisław Leonowicz Wieronika Pierszyna / Marat Akbarow Jelena Wałowa / Oleg Wasiljew [49]
1983 Czelabińsk Marina Piestowa / Stanisław Leonowicz Wieronika Pierszyna / Marat Akbarow Marina Awstrijska / Jurij Kwasznin [50]
1984 Taszkent Łarisa Sielezniowa / Oleg Makarow Marina Awstrijska / Jurij Kwasznin Jelena Bieczkie / Walerij Kornijenko [51]
1985 Dniepropietrowsk Łarisa Sielezniowa / Oleg Makarow Jelena Wałowa / Oleg Wasiljew Wieronika Pierszyna / Marat Akbarow [52]
1986 Leningrad Jelena Wałowa / Oleg Wasiljew Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow Wieronika Pierszyna / Marat Akbarow [53]
1987 Wilno Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow Jelena Wałowa / Oleg Wasiljew Jelena Kwitczenko / Raszyd Kadyrkajew
1988 Erywań Łarisa Sielezniowa / Oleg Makarow Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew Jelena Kwitczenko / Raszyd Kadyrkajew [54]
1989 Kijów Łarisa Sielezniowa / Oleg Makarow Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew Jelena Kwitczenko / Raszyd Kadyrkajew [55]
1990 Leningrad Łarisa Sielezniowa / Oleg Makarow Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew Jelena Leonowa / Giennadij Wanisian [56]
1991 Mińsk Jewgienija Szyszkowa / Wadim Naumow Natalja Miszkutionok / Artur Dmitrijew Jelena Bieczkie / Dienis Pietrow [57]
1992 Kijów Jelena Bieczkie / Dienis Pietrow Jewgienija Szyszkowa / Wadim Naumow Marina Jelcowa / Andriej Buszkow [58]

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1958 Moskwa NO NO NO
1959 Moskwa NO NO NO
1960 Moskwa NO NO NO
1961 Moskwa NO NO NO
1962 Leningrad NO NO NO
1963 Moskwa Nadieżda Szyrokowa / Aleksandr Trieszczew Walentina Lekomcewa / Igor Czykiszew NO [32]
1964 Kirow Ludmiła Pachomowa / Wiktor Ryżkin Nadieżda Szyrokowa / Aleksandr Trieszczew NO [33]
1965 Kijów Ludmiła Pachomowa / Wiktor Ryżkin Irina Griszkowa / Aleksandr Trieszczew Natalja Bach / Władimir Pawlichin [34]
1966 Ryga Ludmiła Pachomowa / Wiktor Ryżkin Irina Griszkowa / Aleksandr Trieszczew Nadieżda Szyrokowa / Siergiej Szyrokow [35]
1967 Kujbyszew Irina Griszkowa / Wiktor Ryżkin Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Nadieżda Szyrokowa / Siergiej Szyrokow [36]
1968 Woskriesiensk Irina Griszkowa / Wiktor Ryżkin Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow NO [37]
1969 Leningrad Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Tatjana Wojtiuk / Wiaczesław Żygalin Jelena Żarkowa / Giennadij Karponosow [38]
1970 Kijów Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Tatjana Wojtiuk / Wiaczesław Żygalin Jelena Żarkowa / Giennadij Karponosow [39]
1971 Ryga Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Tatjana Wojtiuk / Wiaczesław Żygalin Jelena Żarkowa / Giennadij Karponosow [40]
1972 Mińsk Tatjana Wojtiuk / Wiaczesław Żygalin Jelena Żarkowa / Giennadij Karponosow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow [41]
1973 Rostów nad Donem Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Tatjana Wojtiuk / Wiaczesław Żygalin Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow [42]
1974 Swierdłowsk Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Swietłana Aleksiejewa / Aleksandr Bojczuk
1975 Kijów Ludmiła Pachomowa / Aleksandr Gorszkow Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow [43]
1976 Wołgograd Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Marina Zujewa / Andriej Witman [44]
1977 Wilno Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow Marina Zujewa / Andriej Witman [45]
1978 Swierdłowsk Natalja Karamyszewa / Rostisław Sinicyn Jelena Garanina / Igor Zawozin Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin
1979 Zaporoże Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Natalja Karamyszewa / Rostisław Sinicyn [46]
1980 Charków Natalja Karamyszewa / Rostisław Sinicyn Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin Olga Wołożynska / Aleksandr Swinin [47]
1981 Odessa Natalja Liniczuk / Giennadij Karponosow Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin [48]
1982 Ryga Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin Irina Moisiejewa / Andriej Minienkow Olga Wołożynska / Aleksandr Swinin [49]
1983 Czelabińsk Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin Olga Wołożynska / Aleksandr Swinin Natalja Karamyszewa / Rostisław Sinicyn [50]
1984 Taszkent Jelena Batanowa / Aleksiej Sołowjow Majia Usowa / Aleksandr Żulin Natalja Annienko / Gienrich Srietienski [51]
1985 Dniepropietrowsk Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin Natalja Annienko / Gienrich Srietienski [52]
1986 Leningrad Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko Natalja Annienko / Gienrich Srietienski Majia Usowa / Aleksandr Żulin [53]
1987 Wilno Natalja Biestiemjanowa / Andriej Bukin Natalja Annienko / Gienrich Srietienski Majia Usowa / Aleksandr Żulin
1988 Erywań Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko Natalja Annienko / Gienrich Srietienski Majia Usowa / Aleksandr Żulin [54]
1989 Kijów Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko Natalja Annienko / Gienrich Srietienski Majia Usowa / Aleksandr Żulin [55]
1990 Leningrad Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko Majia Usowa / Aleksandr Żulin Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow [56]
1991 Mińsk Majia Usowa / Aleksandr Żulin Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow Iłona Mielniczenko / Giennadij Kaskow [57]
1992 Kijów Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow Anżelika Kryłowa / Władimir Fiedorow Irina Jaroszenko / Igor Jaroszenko [58]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Первое первенство СССР 1920 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  2. a b Первое первенство СССР 1924 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-07)].
  3. a b Первое первенство СССР 1927 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-07)].
  4. a b c Первое первенство СССР 1928 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-07)].
  5. a b c Первое первенство СССР 1933 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-20)].
  6. a b c Первое первенство СССР 1934 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  7. a b c Первое первенство СССР 1935 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)].
  8. a b c Первое первенство СССР 1936 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
  9. a b c Первое первенство СССР 1937 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-20)].
  10. a b c Первое первенство СССР 1938 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  11. a b c Первое первенство СССР 1939 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)].
  12. a b c Первое первенство СССР 1940 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
  13. a b c Первое первенство СССР 1941 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-07)].
  14. a b c Первое первенство СССР 1945 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-06)].
  15. a b c Первое первенство СССР 1946 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-06)].
  16. a b c Первое первенство СССР 1947 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-06)].
  17. a b c Первое первенство СССР 1948 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
  18. a b c Первое первенство СССР 1949 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)].
  19. a b c Первое первенство СССР 1950 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
  20. a b c Первое первенство СССР 1951 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)].
  21. a b c Первое первенство СССР 1952 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
  22. a b c Первое первенство СССР 1953 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-14)].
  23. a b c Первое первенство СССР 1954 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
  24. a b c Первое первенство СССР 1955 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
  25. a b c Первое первенство СССР 1956 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
  26. a b c Первое первенство СССР 1957 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
  27. a b c Первое первенство СССР 1958 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-08)].
  28. a b c Первое первенство СССР 1959 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  29. a b c Всесоюзные соревнования 1960 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
  30. a b c Первое первенство СССР 1961 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].
  31. a b c Первое первенство СССР 1962 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-03)].
  32. a b c d Чемпионат СССР 1963 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  33. a b c d Чемпионат СССР 1964 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  34. a b c d Чемпионат СССР 1965 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  35. a b c d Чемпионат СССР 1966 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  36. a b c d Чемпионат СССР 1967 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  37. a b c d Чемпионат СССР 1968 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  38. a b c d Чемпионат СССР 1969 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-07)].
  39. a b c d Чемпионат СССР 1970 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-10)].
  40. a b c d Чемпионат СССР 1971 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-10)].
  41. a b c d Чемпионат СССР 1972 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-18)].
  42. a b c d Чемпионат СССР 1973 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-27)].
  43. a b c d Чемпионат СССР 1975 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-15)].
  44. a b c d Чемпионат СССР 1976 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-11)].
  45. a b c d Чемпионат СССР 1977 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-11)].
  46. a b c d Чемпионат СССР 1979 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-22)].
  47. a b c d Чемпионат СССР 1980 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
  48. a b c d Чемпионат СССР 1981 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-16)].
  49. a b c d Чемпионат СССР 1982 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-05)].
  50. a b c d Чемпионат СССР 1983 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-05)].
  51. a b c d Чемпионат СССР 1984 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-22)].
  52. a b c d Чемпионат СССР 1985 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-23)].
  53. a b c d Чемпионат СССР 1986 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-29)].
  54. a b c d Чемпионат СССР 1988 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-27)].
  55. a b c d Чемпионат СССР 1989 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-29)].
  56. a b c d Чемпионат СССР 1990 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-29)].
  57. a b c d Чемпионат СССР 1991 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-29)].
  58. a b c d Чемпионат СССР 1992 (ros.). FSkate. [dostęp 2019-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)].