Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sérgio Santos – multimedalista olimpijski w piłce siatkowej halowej
Kerri Walsh Jennings – multimedalistka olimpijska w piłce siatkowej plażowej

Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz stanęli na podium zawodów olimpijskich w piłce siatkowej.

Rywalizacja o medale olimpijskie w piłce siatkowej przeprowadzana jest od XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1964 roku w Tokio. Wówczas, do igrzysk w Barcelonie, medale przyznano jedynie w konkurencji halowej[1]. Od igrzysk w Atancie w 1996 roku o medale olimpijskie zawodnicy i zawodniczki rywalizują również w odmianie plażowej[2].

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów zajmują Stany Zjednoczone z dorobkiem 9 złotych medali, 5 srebrnych i 6 brązowych. Druga w klasyfikacji wszech czasów, a także największą liczbą wszystkich medali jest natomiast Brazylia (23 medale – 8 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych). Trzeci natomiast jest Związek Radziecki. Siatkarze z tego kraju wywalczyli 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Biorąc pod uwagę jedynie istniejące obecnie państwa na trzecim miejscu w klasyfikacji znajduje się Japonia z dorobkiem 9 medali (po 3 z każdego z kruszców)[1][2].

Najbardziej utytułowanymi siatkarkami na igrzyskach olimpijskich są Kubanka Ana Fernández w odmianie halowej oraz Amerykanka Kerri Walsh Jennings w odmianie plażowej. Obie zawodniczki zdobyły po trzy złote i jeden brązowy medal, Fernández w latach 1992–2004, a Walsh Jennings od 2004 do 2016. Oprócz nich zawodniczką, która zdobyła cztery medale, jest reprezentantka ZSRR Inna Ryskal, która w latach 1964–1976 stanęła po dwa razy na drugim i trzecim stopniu podium olimpijskiego. Wśród mężczyzn najbardziej utytułowany jest Brazylijczyk Sérgio Santos, który w latach 2004–2016 zdobył po dwa złote i dwa srebrne medale. Czterokrotnie na podium stawali również Rosjanin Siergiej Tietiuchin (2000–2012) i Włoch Samuele Papi (1996–2012). Jedynym zawodnikiem z trzema złotymi medalami jest Amerykanin Karch Kiraly, który zwyciężał w 1984 i 1988 roku w siatkówce halowej oraz w 1996 roku w plażowej[1][2].

W poniższych statystykach przedstawiono wszystkich medalistów igrzysk olimpijskich w konkurencjach siatkarskich w latach 1964–2018[1][2].

Piłka siatkowa halowa[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkich medalistów igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej w konkurencji halowej mężczyzn w latach 1964–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1964, Tokio Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[3]
Ivans Bugajenkovs
Nikołaj Burobin
Jurij Czesnokow
Waża Kaczarawa
Walerij Kałaczychin
Witalij Kowalienko
Staņislavs Lugailo
Gieorgij Mondzolewski
Jurij Pojarkow
Eduard Sibiriakow
Jurij Wiengierowski
Dmitrij Woskobojnikow
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Czechosłowacja[4]
Milan Čuda
Bohumil Golián
Zdeněk Humhal
Petr Kop
Josef Labuda
Josef Musil
Karel Paulus
Boris Perušič
Pavel Schenk
Václav Šmídl
Josef Šorm
Ladislav Toman
Japonia Japonia[5]
Yutaka Demachi
Tsutomu Koyama
Sadatoshi Sugahara
Naohiro Ikeda
Yasutaka Satō
Toshiaki Kosedo
Tokihiko Higuchi
Masayuki Minami
Takeshi Tokutomi
Teruhisa Moriyama
Yūzō Nakamura
Katsutoshi Nekoda
1968, Meksyk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[6]
Oļegs Antropovs
Ivans Bugajenkovs
Wołodymyr Bieliajew
Wołodymyr Iwanow
Walerij Krawczenko
Jewgienij Łapinski
Vasilijus Matuševas
Wiktor Michalczuk
Gieorgij Mondzolewski
Jurij Pojarkow
Eduard Sibiriakow
Borys Tereszczuk
Japonia Japonia[7]
Naohiro Ikeda
Kenji Kimura
Isao Koizumi
Masayuki Minami
Yasuaki Mitsumori
Jungo Morita
Katsutoshi Nekoda
Seiji Ōko
Tetsuo Satō
Kenji Shimaoka
Mamoru Shiragami
Tadayoshi Yokota
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Czechosłowacja[8]
Bohumil Golián
Zdeněk Groessl
Petr Kop
Drahomír Koudelka
Josef Musil
Vladimír Petlák
Antonín Procházka
Pavel Schenk
Josef Smolka
František Sokol
Jiří Svoboda
Lubomír Zajíček
1972, Monachium Japonia Japonia[9]
Yoshihide Fukao
Kenji Kimura
Masayuki Minami
Jungo Morita
Yūzō Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Tetsuo Nishimoto
Yasuhiro Noguchi
Seiji Ōko
Tetsuo Satō
Kenji Shimaoka
Tadayoshi Yokota
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD[10]
Horst Hagen
Wolfgang Löwe
Wolfgang Maibohm
Jürgen Maune
Horst Peter
Eckehard Pietzsch
Siegfried Schneider
Arnold Schulz
Rudi Schumann
Rainer Tscharke
Wolfgang Webner
Wolfgang Weise
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[11]
Wiktor Borszcz
Jefim Czułak
Wiaczesław Domani
Władimir Kondra
Walerij Krawczenko
Jewgienij Łapinski
Władimir Patkin
Jurij Pojarkow
Władimir Putiatow
Aleksandr Saprykin
Jurij Starunski
Leonid Zajko
1976, Montreal Polska Polska[12]
Bronisław Bebel
Ryszard Bosek
Wiesław Gawłowski
Marek Karbarz
Lech Łasko
Zbigniew Lubiejewski
Mirosław Rybaczewski
Włodzimierz Sadalski
Edward Skorek
Włodzimierz Stefański
Tomasz Wójtowicz
Zbigniew Zarzycki
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[13]
Władimir Czernyszow
Jefim Czułak
Władimir Dorochow
Aleksandr Jermiłow
Władimir Kondra
Oleg Moliboga
Anatolij Poliszczuk
Aleksandr Sawin
Pāvels Seļivanovs
Jurij Starunski
Władimir Ułanow
Wiaczesław Zajcew
Kuba Kuba[14]
Alfredo Figueredo
Víctor García
Diego Lapera
Leonel Marshall
Ernesto Martínez
Lorenzo Martínez
Jorge Pérez Vento
Antonio Rodríguez
Carlos Salas
Victoriano Sarmientos
Jesús Savigne
Raúl Vilches
1980, Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[15]
Władimir Czernyszow
Władimir Dorochow
Aleksandr Jermiłow
Władimir Kondra
Wałerij Krywow
Fedir Laszczonow
Viljar Loor
Oleg Moliboga
Jurij Panczenko
Aleksandr Sawin
Pāvels Seļivanovs
Wiaczesław Zajcew
Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria[16]
Jordan Angełow
Dimityr Dimitrow
Stefan Dimitrow
Stojan Gunczew
Christo Iliew
Petko Petkow
Kaspar Simeonow
Christo Stojanow
Mitko Todorow
Cano Canow
Emił Wyłczew
Dimityr Złatanow
Rumunia w epoce komunizmu Rumunia[17]
Marius Căta-Chiţiga
Valter Chifu
Laurențiu Dumănoiu
Günther Enescu
Dan Gîrleanu
Sorin Macavei
Viorel Manole
Florin Mina
Corneliu Oros
Nicolae Pop
Constantin Sterea
Nicu Stoian
1984, Los Angeles Stany Zjednoczone USA[18]
Douglas Dvorak
Dave Saunders
Steven Salmons
Paul Sunderland
Rich Duwelius
Steve Timmons
Craig Buck
Marc Waldie
Chris Marlowe
Aldis Bērziņš
Patrick Powers
Karch Kiraly
Brazylia Brazylia[19]
Amauri Ribeiro
Antônio Carlos Gueiros Ribeiro
Bernard Rajzman
Bernardo Rezende
Domingos Lampariello
Fernando Ávila
Marcus Vinícius Freire
José Montanaro
Renan Dal Zotto
Rui Nascimento
William Silva
Mário Xandó de Oliveira Neto
Włochy Włochy[20]
Franco Bertoli
Francesco Dall'Olio
Giancarlo Dametto
Guido De Luigi
Giovanni Errichiello
Giovanni Lanfranco
Andrea Lucchetta
Pier Paolo Lucchetta
Marco Negri
Piero Rebaudengo
Paolo Vecchi
Fabio Vullo
1988, Seul Stany Zjednoczone USA[21]
Craig Buck
Bob Ctvrtlik
Scott Fortune
Karch Kiraly
Ricci Luyties
Douglas Partie
Jon Root
Eric Sato
Dave Saunders
Jeff Stork
Troy Tanner
Steve Timmons
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[22]
Jarosław Antonow
Jurij Czeriednik
Jewgienij Krasilnikow
Andriej Kuzniecow
Walerij Losiew
Jurij Panczenko
Igor Runow
Juryj Sapieha
Władimir Szkurichin
Ołeksandr Sorokalet
Raimonds Vilde
Wiaczesław Zajcew
Argentyna Argentyna[23]
Daniel Castellani
Daniel Colla
Hugo Conte
Juan Cuminetti
Esteban de Palma
Alejandro Diz
Waldo Kantor
Esteban Martínez
Raúl Quiroga
Jon Uriarte
Javier Weber
Claudio Zulianello
1992, Barcelona Brazylia Brazylia[24]
Amauri Ribeiro
Antônio Gouveia
Douglas Chiarotti
Giovane Gávio
Janelson Carvalho
Jorge Édson
Maurício Lima
Marcelo Negrão
Paulo Silva
André Ferreira
Talmo Oliveira
Alexandre Samuel
Holandia Holandia[25]
Edwin Benne
Peter Blangé
Ron Boudrie
Henk-Jan Held
Martin van der Horst
Marko Klok
Olof van der Meulen
Jan Posthuma
Avital Selinger
Martin Teffer
Ronald Zoodsma
Ron Zwerver
Stany Zjednoczone USA[26]
Nick Becker
Carlos Briceno
Bob Ctvrtlik
Scott Fortune
Dan Greenbaum
Brent Hilliard
Bryan Ivie
Douglas Partie
Bob Samuelson
Eric Sato
Jeff Stork
Steve Timmons
1996, Atlanta Holandia Holandia[27]
Peter Blangé
Guido Görtzen
Rob Grabert
Henk-Jan Held
Misha Latuhihin
Jan Posthuma
Brecht Rodenburg
Richard Schuil
Bas van de Goor
Mike van de Goor
Olof van der Meulen
Ron Zwerver
Włochy Włochy[28]
Lorenzo Bernardi
Vigor Bovolenta
Marco Bracci
Luca Cantagalli
Andrea Gardini
Andrea Giani
Pasquale Gravina
Marco Meoni
Samuele Papi
Andrea Sartoretti
Paolo Tofoli
Andrea Zorzi
Federalna Republika Jugosławii Jugosławia[29]
Vladimir Batez
Dejan Brđović
Đorđe Đurić
Andrija Gerić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Rajko Jokanović
Slobodan Kovač
Đula Mešter
Žarko Petrović
Željko Tanasković
Goran Vujević
2000, Sydney Federalna Republika Jugosławii Jugosławia[30]
Vladimir Batez
Slobodan Kovač
Slobodan Boškan
Đula Mešter
Vasa Mijić
Nikola Grbić
Vladimir Grbić
Andrija Gerić
Goran Vujević
Ivan Miljković
Veljko Petković
Igor Vušurović
Rosja Rosja[31]
Wadim Chamutckich
Rusłan Olichwier
Walerij Goriuszew
Igor Szulepow
Aleksiej Kazakow
Jewgienij Mit´kov
Siergiej Tietiuchin
Roman Jakowlew
Konstantin Uszakow
Aleksandr Gierasimow
Ilja Sawielew
Aleksiej Kuleszow
Włochy Włochy[32]
Andrea Gardini
Marco Meoni
Pasquale Gravina
Luigi Mastrangelo
Paolo Tofoli
Samuele Papi
Andrea Sartoretti
Marco Bracci
Simone Rosalba
Mirko Corsano
Andrea Giani
Alessandro Fei
2004, Ateny Brazylia Brazylia[33]
Giovane Gávio
André Heller
Maurício Lima
Gilberto Godoy Filho
André Nascimento
Sérgio Santos
Anderson Rodrigues
Nalbert Bitencourt
Gustavo Endres
Rodrigo Santana
Ricardo Garcia
Dante Amaral
Włochy Włochy[34]
Luigi Mastrangelo
Valerio Vermiglio
Samuele Papi
Andrea Sartoretti
Alberto Cisolla
Ventzislav Simeonov
Damiano Pippi
Andrea Giani
Alessandro Fei
Paolo Tofoli
Paolo Cozzi
Matej Černič
Rosja Rosja[35]
Stanisław Diniejkin
Siergiej Baranow
Pawieł Abramow
Aleksiej Kazakow
Siergiej Tietiuchin
Wadim Chamutckich
Aleksandr Kosariew
Konstantin Uszakow
Taras Chtiej
Andriej Jegorczew
Aleksiej Wierbow
Aleksiej Kuleszow
2008, Pekin Stany Zjednoczone USA[36]
Lloy Ball
Sean Rooney
David Lee
Richard Lambourne
William Priddy
Ryan Millar
Riley Salmon
Thomas Hoff
Clayton Stanley
Kevin Hansen
Gabriel Gardner
Scott Touzinsky
Brazylia Brazylia[37]
Bruno Rezende
Marcelo Elgarten
André Heller
Samuel Fuchs
Gilberto Godoy Filho
Murilo Endres
André Nascimento
Sérgio Santos
Anderson Rodrigues
Gustavo Endres
Rodrigo Santana
Dante Amaral
Rosja Rosja[38]
Aleksandr Korniejew
Siemion Połtawski
Aleksandr Kosariew
Siergiej Grankin
Siergiej Tietiuchin
Wadim Chamutckich
Jurij Bierieżko
Aleksiej Ostapienko
Aleksandr Wołkow
Aleksiej Wierbow
Maksim Michajłow
Aleksiej Kuleszow
2012, Londyn Rosja Rosja
Nikołaj Apalikow
Taras Chtiej
Siergiej Grankin
Siergiej Tietiuchin
Aleksandr Sokołow
Jurij Bierieżko
Aleksandr But´ko
Dmitrij Muserski
Dmitrij Iljinych
Maksim Michajłow
Aleksandr Wołkow
Aleksiej Obmoczajew
Brazylia Brazylia
Bruno Rezende
Wallace de Souza
Sidnei dos Santos Júnior
Leandro Vissotto
Gilberto Godoy Filho
Murilo Endres
Sérgio Santos
Thiago Soares Alves
Rodrigo Santana
Lucas Saatkamp
Ricardo Garcia
Dante Amaral
Włochy Włochy
Cristian Savani
Luigi Mastrangelo
Simone Parodi
Samuele Papi
Michał Łasko
Ivan Zaytsev
Dante Boninfante
Dragan Travica
Alessandro Fei
Emanuele Birarelli
Andrea Bari
Andrea Giovi
2016, Rio de Janeiro Brazylia Brazylia
William Arjona
Éder Carbonera
Wallace de Souza
Luiz Felipe Fonteles
Evandro Guerra
Ricardo Lucarelli
Bruno Rezende
Lucas Saatkamp
Sérgio Santos
Maurício Silva
Douglas Souza
Maurício Souza
Włochy Włochy
Oleg Antonow
Emanuele Birarelli
Simone Buti
Massimo Colaci
Simone Giannelli
Osmany Juantorena
Filippo Lanza
Matteo Piano
Salvatore Rossini
Daniele Sottile
Luca Vettori
Ivan Zaytsev
Stany Zjednoczone USA
Matthew Anderson
Micah Christenson
Maxwell Holt
Thomas Jaeschke
David Lee
William Priddy
Aaron Russell
Taylor Sander
Erik Shoji
Kawika Shoji
David Smith
Murphy Troy

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkie medalistki igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej w konkurencji halowej kobiet w latach 1964–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1964, Tokio Japonia Japonia[5]
Yūko Fujimoto
Yuriko Handa
Sata Isobe
Masae Kasai
Masako Kondō
Katsumi Matsumura
Yoshiko Matsumura
Emiko Miyamoto
Setsuko Sasaki
Ayano Shibuki
Yōko Shinozaki
Kinuko Tanida
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[3]
Antonina Ryżowa
Astra Biltauere
Ninel Łukanina
Ludmiła Bułdakowa
Nelli Abramowa
Tamara Tichonina
Walentina Kamieniok-Winogradowa
Inna Ryskal
Marita Katuszewa
Tatjana Roszczina
Walentina Miszak
Ludmiła Guriejewa
Polska Polska[39]
Hanna Busz
Krystyna Czajkowska
Maria Golimowska
Barbara Hermel
Krystyna Jakubowska
Danuta Kordaczuk
Krystyna Krupa
Józefa Ledwig
Jadwiga Marko-Książek
Jadwiga Rutkowska
Maria Śliwka
Zofia Szczęśniewska
1968, Meksyk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[6]
Ludmiła Bułdakowa
Ludmiła Michajłowskaja
Tatjana Veinberga
Wiera Łantratowa
Wiera Gałuszka-Dujunowa
Tatjana Saryczewa
Tatjana Poniajewa-Trietjakowa
Nina Smolejewa
Inna Ryskal
Galina Leontjewa
Roza Salichowa
Walentina Kamieniok-Winogradowa
Japonia Japonia[7]
Sachiko Fukunaka
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Setsuko Inoue
Toyoko Iwahara
Yōko Kasahara
Yukiyo Kojima
Sumie Oinuma
Aiko Onozawa
Kunie Shishikura
Suzue Takayama
Setsuko Yoshida
Polska Polska[40]
Halina Aszkiełowicz
Lidia Chmielnicka-Żmuda
Krystyna Czajkowska
Krystyna Jakubowska
Krystyna Krupa
Jadwiga Marko-Książek
Józefa Ledwig
Barbara Niemczyk
Krystyna Ostromęcka
Elżbieta Porzec
Zofia Szczęśniewska
Wanda Wiecha-Wanot
1972, Monachium Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[11]
Ludmiła Borozna
Ludmiła Bułdakowa
Wiera Gałuszka-Dujunowa
Tatjana Gonobobliewa
Natalja Kudriewa
Galina Leontjewa
Tatjana Poniajewa-Trietjakowa
Inna Ryskal
Roza Salichowa
Tatjana Saryczewa
Nina Smolejewa
Lubow Tiurina
Japonia Japonia[9]
Makiko Furukawa
Keiko Hama
Takako Iida
Toyoko Iwahara
Katsumi Matsumura
Sumie Oinuma
Mariko Okamoto
Seiko Shimakage
Michiko Shiokawa
Takako Shirai
Noriko Yamashita
Yaeko Yamazaki
Korea Północna Korea Północna[41]
Hwang He-suk
Jang Ok-rim
Jong Ok-jin
Kang Ok-sun
Kim Zung-bok
Kim Myong-suk
Kim Su-dae
Kim Yeun-ja
Paek Myong-suk
Ri Chun-ok
Ryom Chun-ja
1976, Montreal Japonia Japonia[42]
Yūko Arakida
Takako Iida
Katsuko Kanesaka
Kiyomi Katō
Echiko Maeda
Noriko Matsuda
Mariko Okamoto
Takako Shirai
Shōko Takayanagi
Hiromi Yano
Juri Yokoyama
Mariko Yoshida
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[13]
Łarisa Biergien
Ludmiła Czernyszowa
Olha Kozakowa
Natalja Kusznir
Nina Muradian
Lilija Osadcza
Hanna Rostowa
Lubow Rudowśka
Inna Ryskal
Ludmiła Szczetinina
Nina Smolejewa
Zoja Jusowa
Korea Południowa Korea Południowa[43]
Baek Myeong-seon
Byeon Gyeong-ja
Jang Hye-suk
Jeong Sun-ok
Jo Hye-jeong
Lee Sun-bok
Lee Sun-ok
Ma Geum-ja
Park Mi-geum
Yu Gyeong-hwa
Yu Jeong-hye
Yun Yeong-nae
1980, Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[15]
Ołena Achaminowa
Jelena Andriejuk
Swietłana Badulina
Ludmiła Czernyszowa
Lubow Kozyriewa
Lidija Łoginowa
Irina Makogonowa
Swietłana Nikiszyna
Łarisa Pawłowa
Nadieżda Radziewicz
Natalja Razumowa
Olga Sołowowa
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD[44]
Katharina Bullin
Barbara Czekalla
Brigitte Fetzer
Andrea Heim
Ute Kostrzewa
Heike Lehmann
Christine Mummhardt
Karin Püschel
Karla Roffeis
Martina Schmidt
Annette Schultz
Anke Westendorf
Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria[16][45]
Werka Borisowa
Cwetana Bożurina
Rosica Dimitrowa
Tanja Dimitrowa
Maja Georgiewa
Margarita Gerasimowa
Tanja Gogowa
Walentina Iliewa
Rumjana Kaiszewa
Anka Christołowa
Siłwija Petrunowa
Galina Stanczewa
1984, Los Angeles Chińska Republika Ludowa Chiny[46]
Hou Yuzhu
Jiang Ying
Lang Ping
Li Yanjun
Liang Yan
Su Huijuan
Yang Xiaojun
Yang Xilan
Zhang Rongfang
Zheng Meizhu
Zhou Xiaolan
Zhu Ling
Stany Zjednoczone USA[18]
Jeanne Beauprey
Carolyn Becker
Linda Chisholm
Rita Crockett
Laurie Flachmeier
Debbie Green
Flo Hyman
Rose Magers
Kimberly Ruddins
Julie Vollertsen
Paula Weishoff
Susan Woodstra
Japonia Japonia[47]
Yumi Egami
Norie Hiro
Miyoko Hirose
Kyōko Ishida
Yōko Kagabu
Yūko Mitsuya
Keiko Miyajima
Kimie Morita
Kumi Nakada
Emiko Odaka
Sachiko Ōtani
Kayoko Sugiyama
1988, Seul Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR[22]
Walentina Ogijenko
Jelena Wołkowa
Marina Kumysz
Irina Smirnowa
Tatjana Sidorienko
Irina Parchomczuk
Tatjana Krajnowa
Olha Szkurnowa
Marina Nikulina
Jelena Owczinnikowa
Olga Kriwoszejewa
Swietłana Korytowa
Peru Peru[48]
Luisa Cervera
Alejandra de la Guerra
Denisse Fajardo
Miriam Gallardo
Rosa García
Sonia Heredia
Katherine Horny
Natalia Málaga
Gabriela Pérez del Solar
Cecilia Tait
Gina Torrealva
Cenaida Uribe
Chińska Republika Ludowa Chiny[49]
Li Guojun
Zhao Hong
Hou Yuzhu
Wang Yajun
Yang Xilan
Su Huijuan
Ying Jiang
Cui Yongmei
Yang Xiaojun
Zheng Meizhu
Wu Dan
Li Yueming
1992, Barcelona Kuba Kuba[50]
Regla Bell
Mercedes Calderón
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Norka Latamblet
Mireya Luis
Tania Ortiz
Raisa O'Farrill
Regla Torres
Ana Fernández[a]
Wspólnota Niepodległych Państw WNP[51]
Walentina Ogijenko
Natalja Morozowa
Marina Pankowa
Jelena Batuchtina
Irina Iłczenko
Tatjana Sidorienko
Tatjana Mieńszowa
Jewgienija Artamonowa
Galina Lebiediewa
Swietłana Wasilewskaja
Jelena Czebukina
Swietłana Korytowa
Stany Zjednoczone USA[26]
Liane Sato
Paula Weishoff
Yoko Zetterlund
Elaina Oden
Kimberley Oden
Teee Sanders
Caren Kemner
Ruth Lawanson
Tammy Liley
Janet Cobbs
Tara Cross-Battle
Lori Endicott
1996, Atlanta Kuba Kuba[52]
Taismary Agüero
Regla Bell
Magaly Carvajal
Marlenis Costa
Ana Fernández
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Raisa O'Farrill
Yumilka Ruíz
Regla Torres
Chińska Republika Ludowa Chiny[53]
Cui Yongmei
He Qi
Lai Yawen
Li Yan
Liu Xiaoning
Pan Wenli
Sun Yue
Wang Lina
Wang Yi
Wang Ziling
Wu Yongmei
Zhu Yunying
Brazylia Brazylia[54]
Ana Ida Alvares
Leila Barros
Ericléia Bodziak
Hilma Caldeira
Ana Connelly
Márcia Cunha
Virna Dias
Ana Moser
Ana Sanglard
Hélia Souza
Sandra Suruagy
Fernanda Venturini
2000, Sydney Kuba Kuba[55]
Taismary Agüero
Zoila Barros
Regla Bell
Marlenis Costa
Ana Fernández
Mirka Francia
Idalmis Gato
Lilia Izquierdo
Mireya Luis
Yumilka Ruíz
Martha Sánchez
Regla Torres
Rosja Rosja[31]
Jewgienija Artamonowa
Anastasija Bielikowa
Lubow Kılıç
Jekatierina Gamowa
Jelena Godina
Tatjana Graczowa
Natalja Morozowa
Olga Potaszowa
Inessa Sargsian
Jelizawieta Tiszczenko
Jelena Tiurina
Jelena Wasilewska
Brazylia Brazylia[56]
Leila Barros
Érika Coimbra
Janina Conceição
Virna Dias
Kely Fraga
Ricarda Lima
Kátia Lopes
Elisângela Oliveira
Walewska Oliveira
Karin Rodrigues
Raquel Silva
Hélia Souza
2004, Ateny Chińska Republika Ludowa Chiny[57]
Chen Jing
Feng Kun
Li Shan
Liu Yanan
Song Nina
Wang Lina
Yang Hao
Zhang Na
Zhang Ping
Zhang Yuehong
Zhao Ruirui
Zhou Suhong
Rosja Rosja[35]
Jewgienija Artamonowa
Lubow Kılıç
Olga Czukanowa
Jekatierina Gamowa
Aleksandra Korukowiec
Olga Nikołajewa
Jelena Płotnikowa
Natalja Safronowa
Marina Szeszenina
Irina Tiebienichina
Jelizawieta Tiszczenko
Jelena Tiurina
Kuba Kuba[58]
Zoila Barros
Rosir Calderón
Nancy Carrillo
Ana Fernández
Mayvelis Martínez
Liana Mesa
Anniara Muñoz
Yaima Ortíz
Daimí Ramírez
Yumilka Ruíz
Martha Sánchez
Dulce Téllez
2008, Pekin Brazylia Brazylia[37]
Walewska Oliveira
Carolina Albuquerque
Marianne Steinbrecher
Paula Pequeno
Thaisa Menezes
Hélia de Souza
Valeska Menezes
Fabiana Claudino
Welissa Gonzaga
Jaqueline Carvalho
Sheilla Castro
Fabiana Oliveira
Stany Zjednoczone USA[36]
Ogonna Nnamani
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Stacy Sykora
Nicole Davis
Heather Bown
Jennifer Joines
Kim Glass
Robyn Ah Mow-Santos
Kim Willoughby
Logan Tom
Chińska Republika Ludowa Chiny[59]
Wang Yimei
Feng Kun
Yang Hao
Liu Yanan
Wei Qiuyue
Xu Yunli
Zhou Suhong
Zhao Ruirui
Xue Ming
Li Juan
Zhang Na
Ma Yunwen
2012, Londyn Brazylia Brazylia
Fabiana Claudino
Dani Lins
Paula Pequeno
Adenízia da Silva
Thaísa Menezes
Jaqueline Carvalho
Fernanda Ferreira
Tandara Caixeta
Natália Pereira
Sheilla Castro
Fabiana Oliveira
Fernanda Garay
Stany Zjednoczone USA
Danielle Scott-Arruda
Tayyiba Haneef-Park
Lindsey Berg
Tamari Miyashiro
Nicole Davis
Jordan Larson
Megan Hodge
Christa Harmotto
Logan Tom
Foluke Akinradewo
Courtney Thompson
Destinee Hooker
Japonia Japonia
Erika Araki
Yukiko Ebata
Kaori Inoue
Maiko Kanō
Saori Kimura
Hitomi Nakamichi
Ai Ōtomo
Saori Sakoda
Yūko Sano
Risa Shinnabe
Yoshie Takeshita
Mai Yamaguchi
2016, Rio de Janeiro Chińska Republika Ludowa Chiny
Ding Xia
Gong Xiangyu
Hui Ruoqi
Lin Li
Liu Xiaotong
Wei Qiuyue
Xu Yunli
Yan Ni
Yang Fangxu
Yuan Xinyue
Zhang Changning
Zhu Ting
Serbia Serbia
Tijana Bošković
Jovana Brakočević
Bianka Buša
Tijana Malešević
Brankica Mihajlović
Jelena Nikolić
Maja Ognjenović
Silvija Popović
Milena Rašić
Jovana Stevanović
Stefana Veljković
Bojana Živković
Stany Zjednoczone USA
Rachael Adams
Foluke Akinradewo
Kayla Banwarth
Alisha Glass
Christa Harmotto
Kimberly Hill
Jordan Larson
Carli Lloyd
Karsta Lowe
Kelly Murphy
Kelsey Robinson
Courtney Thompson

Piłka siatkowa plażowa[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkich medalistów igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej w konkurencji plażowej mężczyzn w latach 1996–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1996, Atlanta Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Karch Kiraly
Kent Steffes
[60]
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Michael Dodd
Michael Whitmarsh
[60]
Kanada Kanada
John Child
Mark Heese
[61]
2000, Sydney Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Dain Blanton
Eric Fonoimoana
[62]
Brazylia Brazylia
Zé Marco de Melo
Ricardo Santos
[63]
Niemcy Niemcy
Axel Hager
Jörg Ahmann
[64]
2004, Ateny Brazylia Brazylia
Ricardo Santos
Emanuel Rego
[65]
Hiszpania Hiszpania
Javier Bosma
Pablo Herrera
[66]
Szwajcaria Szwajcaria
Stefan Kobel
Patrick Heuscher
[67]
2008, Pekin Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Phil Dalhausser
Todd Rogers
[68]
Brazylia Brazylia
Márcio Araújo
Fábio Luiz Magalhães
[69]
Brazylia Brazylia
Ricardo Santos
Emanuel Rego
[69]
2012, Londyn Niemcy Niemcy
Julius Brink
Jonas Reckermann
Brazylia Brazylia
Alison Cerutti
Emanuel Rego
Łotwa Łotwa
Mārtiņš Pļaviņš
Jānis Šmēdiņš
2016, Rio de Janeiro Brazylia Brazylia
Alison Cerutti
Bruno Oscar Schmidt
Włochy Włochy
Daniele Lupo
Paolo Nicolai
Holandia Holandia
Alexander Brouwer
Robert Meeuwsen

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkie medalistki igrzysk olimpijskich w piłce siatkowej w konkurencji plażowej kobiet w latach 1996–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1996, Atlanta Brazylia Brazylia
Jackie Silva
Sandra Pires
[70]
Brazylia Brazylia
Mônica Rodrigues
Adriana Samuel
[70]
Australia Australia
Natalie Cook
Kerri Pottharst
[71]
2000, Sydney Australia Australia
Natalie Cook
Kerri Pottharst
[72]
Brazylia Brazylia
Adriana Behar
Shelda Bede
[63]
Brazylia Brazylia
Adriana Samuel
Sandra Pires
[63]
2004, Ateny Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Kerri Walsh
Misty May
[73]
Brazylia Brazylia
Shelda Bede
Adriana Behar
[65]
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Holly McPeak
Elaine Youngs
[73]
2008, Pekin Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Kerri Walsh
Misty May-Treanor
[68]
Chińska Republika Ludowa Chiny
Wang Jie
Tian Jia
[74]
Chińska Republika Ludowa Chiny
Xue Chen
Zhang Xi
[74]
2012, Londyn Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Kerri Walsh Jennings
Misty May-Treanor
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Jennifer Kessy
April Ross
Brazylia Brazylia
Juliana Felisberta
Larissa França
2016, Rio de Janeiro Niemcy Niemcy
Laura Ludwig
Kira Walkenhorst
Brazylia Brazylia
Ágatha Bednarczuk
Bárbara Seixas
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
April Ross
Kerri Walsh Jennings

Klasyfikacje medalowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja zawodników[edytuj | edytuj kod]

W poniższym zestawieniu ujęto klasyfikację zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski w piłce siatkowej. W przypadku, gdy dwóch zawodników zdobyło tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, wzięto pod uwagę najpierw kolejność chronologiczną, a następnie porządek alfabetyczny[1][2].

Klasyfikacja zawodniczek[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono klasyfikację zawodniczek, które zdobyły przynajmniej jeden medal olimpijski w piłce siatkowej. W przypadku zawodniczek, które startowały pod kilkoma nazwiskami, ujęto wszystkie te nazwiska. Podobnie uczyniono w przypadku zawodniczek startujących w barwach kilku państw. W przypadku zawodniczek z taką samą liczbą medali wszystkich kruszców w pierwszej kolejności wzięto pod uwagę rok zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, a w drugiej porządek alfabetyczny[1][2].

Klasyfikacja państw[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia klasyfikację państw, które zdobyły przynajmniej jeden medal olimpijski w piłce siatkowej. Pod uwagę wzięto wszystkie konkurencje jednocześnie – piłkę siatkową halową kobiet i mężczyzn oraz piłkę siatkową plażową czwórki kobiet i mężczyzn.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Stany Zjednoczone USA 9 5 6 20
2. Brazylia Brazylia 8 10 5 23
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 7 4 1 12
4. Japonia Japonia 3 3 3 9
5. Chińska Republika Ludowa Chiny 3 2 3 8
6. Kuba Kuba 3 2 5
7. Niemcy Niemcy 2 1 3
8. Rosja Rosja 1 3 2 6
9. Holandia Holandia 1 1 1 3
10. Polska Polska 1 2 3
11. Australia Australia 1 1 2
11. Federalna Republika Jugosławii Jugosławia 1 1 2
13. Włochy Włochy 4 3 7
14. Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 2 2
15. Ludowa Republika Bułgarii Bułgaria 1 1 2
15. Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Czechosłowacja 1 1 2
17. Hiszpania Hiszpania 1 1
17. Peru Peru 1 1
17. Serbia Serbia 1 1
17. Wspólnota Niepodległych Państw WNP 1 1
21. Argentyna Argentyna 1 1
21. Kanada Kanada 1 1
21. Korea Południowa Korea Południowa 1 1
21. Korea Północna Korea Północna 1 1
21. Łotwa Łotwa 1 1
21. Rumunia w epoce komunizmu Rumunia 1 1
21. Szwajcaria Szwajcaria 1 1

Klasyfikacja państw według lat[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli zestawiono państwa według liczby medali zdobytych w piłce siatkowej podczas kolejnych edycji letnich igrzysk olimpijskich. Przedstawiono sumę wszystkich medali (złotych, srebrnych i brązowych) we wszystkich konkurencjach łącznie.

Państwo '64 '68 '72