Miszmar ha-Sziwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miszmar ha-Sziwa
משמר השבעה
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Centralny
Wysokość 34 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

698
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 50297
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Miszmar ha-Sziwa”
Ziemia32°00′34″N 34°49′25″E/32,009444 34,823611
Portal Izrael

Miszmar ha-Sziwa (hebr.: משמר השבעה) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Holon i Riszon le-Cijjon, miasteczka Azor, oraz moszawów Gannot, Chemed, Cafrijja i Bet Dagan. Na wschód od moszawu jest międzynarodowy port lotniczy im. Ben-Guriona.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie istniała w tym miejscu arabska wioska Bayt Dajan, która podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w kwietniu 1948 została zdobyta i zniszczona przez Izraelczyków[1].

Współczesny moszaw został założony w 1949 przez zdemobilizowanych izraelskich żołnierzy. Osadę nazwano na cześć siedmiu zabitych żydowskich strażników, którzy zginęli 22 stycznia 1948 obok arabskiej wioski Yasur.

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

Przy moszawie znajduje się Centralny Instytut Meteorologiczny, którego oficjalnym adresem jest miasteczko Bet Dagan, jednak w rzeczywistości budynek Instytutu mieści się naprzeciwko moszawu Miszmar ha-Sziwa, po drugiej stronie drogi ekspresowej nr 44. Otwarcie Instytutu miało miejsce w 1962[2].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. Znajduje się tutaj także spółka Marom C.P.S. Ltd., produkująca plastikowe części budowlane oraz różnorodne urządzenia do budynków[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W czterech narożnikach moszawu znajdują się duże węzły drogowe. W północno-zachodnim narożniku jest węzeł drogowy autostrady nr 1 ISR-FW-1.svg (Tel AwiwJerozolima) z autostradą nr 4 ISR-FW-4.svg (ErezKefar Rosz ha-Nikra). Na autostradę nr 1 nie ma bezpośredniego wjazdu z moszawu. Przy autostradzie nr 4 znajduje się stacja benzynowa z punktem obsługi podróżnych położonym na terenie moszawu.

W południowo-zachodnim narożniku jest węzeł drogowy autostrady nr 4 z drogą ekspresową nr 44 ISR-HW-44.svg (HolonEszta’ol). Z moszawu jest bezpośredni wjazd na drogę ekspresową nr 44, przy której jest także położone centrum handlowe.

W południowym narożniku jest węzeł drogowy drogi ekspresowej nr 44 z drogą nr 412 ISR-HW-412.svg. Z moszawu jest bezpośredni wjazd na drogę nr 412. W północno-wschodnim narożniku jest węzeł drogowy autostrady nr 1 z drogą nr 412.

Przy autostradach i drodze ekspresowej są ustawione ekrany akustyczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Double Standard: List of 425 ethnically cleansed Palestinian villages and towns (ang.). [dostęp 1 października 2008].
  2. Israel Meteorological Service: The Israel Meteorological Service (IMS) – History (ang.). [dostęp 1 października 2008].
  3. Marom C.P.S. Ltd.: Marom C.P.S. Ltd. (ang.). [dostęp 1 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]