Wersja ortograficzna: Mitsubishi Magna

Mitsubishi Magna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mitsubishi Magna
ilustracja
Inne nazwy * Mitsubishi Diamante
(USA, Kanada, Bliski Wschód)
* Mitsubishi Verada
(Australia)
* Mitsubishi V3000
(Nowa Zelandia)
Producent Mitsubishi
Okres produkcji 1985–2005
Następca Mitsubishi 380
Dane techniczne
Segment D
Dane dodatkowe
Pokrewne Mitsubishi Diamante
Mitsubishi Sigma
Mitsubishi Galant
Mitsubishi V3000
Konkurencja Ford Falcon
Ford Telstar
Holden Commodore
Honda Accord
Lexus ES
Mazda 626
Hyundai Sonata
Hyundai Grandeur
Nissan Maxima
Nissan Pintara
Nissan Bluebird
Toyota Avalon
Toyota Camry
Toyota Corona

Mitsubishi Magna – samochód osobowy budowany w zakładach Mitsubishi Motors Corporation w Australii. Powstał w 1984 jako poszerzona wersja Mitsubishi Galant "Sigma" z silnikiem Mitsubishi Astron o pojemności 2,6 l. Był to pierwszy samochód produkowany przez Mitsubishi Australia należący do klasy nazywanej w Australii "large car" lub "family car" – należące do tej klasy samochody są nieco większe od samochodów "klasy wyższa-średnia" (segment E).

Pierwszy model, "Magna TM", dostępny był w wersjach "sedan" i "kombi". Sylwetka tego pojazdu była bardzo zbliżona do sylwetki "Gallanta" ale sam samochód był znacznie szerszy. W 1985 "Magna" otrzymała tytuł samochodu roku w Australii.

W 1992 zaczęto produkcję nowszej wersji tego samochodu, tym razem był bazowany na Mitsubishi Diamante. 6-cylindrowa wersja nowej "Magny" otrzymała nazwę Mitsubishi Verada (w Nowej Zelandii model ten był sprzedawany jako Mitsubishi V3000, a w niektórych krajach europejskich jako Mitsubishi Sigma – pomimo nazwy nie miał on jednak nic wspólnego z wcześniejszym model "Sigmy").

W 1996 do sprzedaży weszła trzecia generacja tego samochodu, ponownie bazowana na "Diamante". "Magna" była dostępna w dwóch wersjach – jedna z czterocylindrowych silnikiem o pojemności 2,4 l, a druga z silnikiem V6 o pojemności 3,0 l, bardziej luksusowa odmiana, "Verada" miała silnik V6 o pojemności 3,5 l. W 1996 "Magna"/"Verada" ponownie otrzymała tytuł samochodu roku. Czterocylindrowa odmiana "Magny" została wycofana ze sprzedaży pod koniec 1998 z powodu braku zainteresowania.

W 2003 w sprzedaży pojawiły się nowe modele "Magny" i "Verady", głównym projektantem nadwozia był Olivier Boulay, jednak te wersje spotkały się z raczej chłodnym przyjęciem. W 2004 Mitsubishi przeprowadziła bardzo intensywną kampanię reklamową (oferując między innymi przedłużoną, pięcioletnią gwarancję) chcąc sprzedać jak najwięcej zalegających magazyny samochody przed wprowadzeniem na rynek samochodu który miał ostatecznie zastąpić "Magnę" i "Veradę" – Mitsubishi 380, produkcję "Magny" zakończono w 2005.