Mixed Up Confusion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mixed Up Confusion
Singel Boba Dylana
Wydany 14 grudnia 1962 (ostatecznie niewydany)
Nagrywany 14 listopada 1962
Gatunek rock and roll
Długość 2:28
Wydawnictwo Flag of the United States.svg Columbia
Producent John Hammond
Format 7-cal.
Autor Bob Dylan
Singel po singlu

Mixed Up Confusion – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w listopadzie 1962 i mająca być jego pierwszym singlem. Została jednak odłożona na półkę

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy piosenka ta została nagrana 26 października 1962 w Columbia Studio A w Nowym Jorku. 1 listopada Dylan dokonał kolejnej próby w tym samym studiu. Ostateczna wersja została nagrana w tym samym studiu 14 listopada 1962 r. Powstały wtedy cztery wersje piosenki, w tym jedna wersja dixielandowa.

Piosenka została napisana w taksówce podczas jazdy do studio Columbii[1]. Jest to także pierwsza próba elektrycznej sesji Dylana, której plonem miał być utwór łączący folkowość Greenwich Village z brzmieniem firmy nagraniowej Sun Records, nagrywającej m.in. Presleya, Lewisa i innych wczesnych rockandrollowców.

Z dzisiejszego punktu widzenia sesję uznaje się za eksperyment, który kompletnie się nie udał. I takie musiało być także odczucie przedstawicieli Columbia Records, którzy odłożyli singiel na półkę. Dylan zdystansował od tego wszystkiego. Wypowiedział się na ten temat w broszurze dołączonej do 3-dyskowego albumu Biograph: Nie jestem pewien na czym oparłem ten kawałek. Ja nic nie zrobiłem, cokolwiek było do zrobienia. Nie aranżowałem tej sesji. To nie był mój pomysł[2].

Najbardziej zadziwiające jest to, że ta piosenka powstała w tym samym czasie, co „Blowin’ in the Wind” i „A Hard Rain’s a-Gonna Fall”.

Koncerty Dylana, na których wykonywał tę piosenkę[edytuj | edytuj kod]

Piosenka nigdy nie była wykonywana na koncertach

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Singiel
Albumy

Wersje innych artystów[edytuj | edytuj kod]

  • Michel Montecrossa – Eternal Circle (1999)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oliver Trager. Keys to the Rain. Str. 427
  2. Broszurka do Biograph, str. 46

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]