Mniszek (Grudziądz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mniszek
Osiedle Grudziądza
Ilustracja
Ulica Droga Kujawska
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miasto Grudziądz
W granicach Grudziądza 1955
SIMC 0983379
Nr kierunkowy 56
Kod pocztowy 86-300
Tablice rejestracyjne CG
Położenie na mapie Grudziądza
Mapa lokalizacyjna Grudziądza
Mniszek
Mniszek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mniszek
Mniszek
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Mniszek
Mniszek
Ziemia53°25′36″N 18°43′38″E/53,426667 18,727222
Portal Portal Polska

Mniszek (niem. Mischke) – osiedle w granicach Grudziądza od 1 stycznia 1955 roku. Obecna nazwa została wzięta od zlokalizowanej w pobliżu stacji kolejowej o tej samej nazwie, nazwa stacji zaś, wzięła się prawdopodobnie od położonej nieopodal karczmy Mischke (budynki w których obecnie mieści się sklep nocny - dawniej, kino "Metalowiec". Wcześniejsza nazwa to Rudnik (niem. Rudnick).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Mniszek leży na południe od centrum Grudziądza. Przez środek dzielnicy przebiega linia kolejowa, przez to osiedle jest podzielone jakby na dwie części zachodnią – przemysłową oraz wschodnią – mieszkaniową. Od wschodu ograniczone Wielkim Jeziorem Rudnickim, od południa rzeczką Rudniczanką, która jest zarazem granicą administracyjną miasta. Od wschodu osiedle jest ograniczone Trasą Średnicową oraz od północy osiedlem Rządz

Ulice[edytuj | edytuj kod]

Beskidzka, Chełmońskiego, Ceynowy, Dobrzyńska, Gierymskiego, Droga Jeziorna, Droga Kaszubska, Kujota, Droga Kujawska, Lubuska, Droga Mazowiecka, Droga Mazurska, Metalowców, Pałucka, Pocztowa, Podlaska, Podhalańska, Pomorska, Puszkina, Sportowców, Sudecka, Szosa Toruńska, Śląska, Tatrzańska, Tuwima, Wyczółkowskiego, Ziemi Chełmińskiej, Żuławska

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Największą powierzchnię zajmują bloki wielkopłytowe zarządzane przez największą spółdzielnię mieszkaniową w Grudziądzu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. Osiedle wciąż się rozrasta w kierunku południowo-wschodnim, gdzie dominuje zabudowa domków jednorodzinnych.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Mniszek z innymi dzielnicami miasta oraz okolicznymi wsiami łączą miejskie linie autobusowe: 9, 10, 17, 19, 20, 21, 22, 25 oraz bezpłatny autobus Carrefour. Do 1978 roku w Mniszku znajdowała się pętla tramwajowa i dojeżdżał tramwaj, lecz jednak została zlikwidowana. Możliwy jest dojazd także pociągami przewoźnika Arriva do Grudziądza, Brodnicy, Torunia, Chełmży i Bydgoszczy, zatrzymującymi się na tutejszej stacji Grudziądz Mniszek leżącej na linii kolejowej numer 207.

Życie osiedla[edytuj | edytuj kod]

  • W 1911 roku wybudowano filię zakładu Herzfeld i Victorius oraz rozpoczęto budowę osiedla robotniczego
  • Do niedawno istniało tutaj kino „Metalowiec”
  • Na osiedlu ma swoją siedzibę Klub Sportowy „Stal”
  • Znajdują się tutaj hala sportowa, boisko piłkarskie
  • Już od XIX w. działa tutaj szkoła, obecny budynek szkolny oddano do użytku 1 września 1960 r[1]
  • Od 1946 do końca 2005 r. Mniszek należał do parafii św. Andrzeja Boboli[2] w Pieńkach Królewskich (dawny kościół ewangelicki), po czym dokonano długo oczekiwanego podziału, w wyniku którego osiedle Mniszek stanowi oddzielną parafię p/w św. Józefa Oblubieńca[3], z własnym kościołem, konsekrowanym w listopadzie 2000 r., którego budowę rozpoczęto w 1982 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NASZA SZKOŁA MA JUŻ PRAWIE 200 LAT. W: Zespołowa [on-line]. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu, 2007. [dostęp 2013-09-30].
  2. Internetowy Serwis Informacyjny Diecezji Toruńskiej – Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. [dostęp 2013-09-30].
  3. Internetowy Serwis Informacyjny Diecezji Toruńskiej – Parafia pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca (pol.). [dostęp 2013-09-30].