Mocny człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mocny człowiek
Ilustracja
Scena z filmu przed Teatrem Ateneum
Gatunek dramat
Rok produkcji 1929
Data premiery Polska 2 października 1929
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania ok. 78 min[1]
Reżyseria Henryk Szaro
Scenariusz Jerzy Braun, Henryk Szaro
Główne role Grigorij Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński
Muzyka Feliks Maliniak
Zdjęcia Giovanni Vitrotti
Scenografia Hans Rouc
Produkcja Gloria

Mocny człowiek – polski dramat psychologiczny z 1929 roku, będący adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, stanowi studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem. Uznaje się go za najwybitniejszy polski film niemy[2].

Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc był on uznawany za zaginiony. W 1997 roku został jednak odnaleziony w Belgii, w archiwum filmowym. Okazało się, że tuż po realizacji (w 1929 roku) film został sprzedany do kilku krajów Europy Zachodniej. Po sprowadzeniu do Polski film został zrekonstruowany cyfrowo[3]. W 2006 roku film został wydany na nośniku DVD, wraz z muzyką Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film ukazuje kolejne etapy moralnego upadku artysty. Henryk Bielecki za wszelką cenę dąży do sławy i bogactwa. Bez wahania knuje spisek, morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza, aby wydać jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Jednak kolejno zdobywane sukcesy dają mu poczucie słabości. Po spotkaniu uroczej Niny mocą miłości na nowo odżywa w nim dawno uśpiona moralność. Do tej pory człowiek mocny zdobytą sławą i bogactwem, stacza niezwykle trudną wewnętrzną walkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filmoteka Narodowa Mocny Człowiek. fn.org.pl.
  2. Paula Apanowicz, „Mocny człowiek” Henryka Szaro – w cieniu dekadencji, Historia filmu, stare kino - OldCamera.pl, 19 września 2020 [dostęp 2020-09-22] (pol.).
  3. 10 najlepszych polskich filmów wszech czasów. film.wp.pl, 21 kwietnia 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]