Modrzyk wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modrzyk wielki
Porphyrio kukwiedei
Balouet & Olson, 1989
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd żurawiowe
Nadrodzina Ralloidea
Rodzina chruściele
Rodzaj Porphyrio
Gatunek modrzyk wielki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Modrzyk wielki (Porphyrio kukwiedei) – gatunek ptaka z rodziny chruścieli (Rallidae). Znany wyłącznie z Nowej Kaledonii, ze szczątków subfosylnych. Wymarły; możliwe, że przetrwał do 1860.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisali Jean-Christophe Balouet i Storrs L. Olson w 1989[2]. Gatunek znany jest wyłącznie ze szczątków subfosylnych przechowywanych w zbiorach w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Holotypem była lewa kość skokowa pozyskana ze stanowiska na wschodnim wybrzeżu wyspy; istnieją także liczne paratypy. Epitet gatunkowy pochodzi od Kukwiede, bóstwa z lokalnej legendy, być może mającej jednak dość współczesne pochodzenie[2]. Gatunek nie jest uznawany przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje modrzyka wielkiego za gatunek wymarły (EX, Extinct)[4]. Z 1860 pochodzi doniesienie o żyjącym na bagnach ptaku wielkości indyka, którego rdzenna ludność nazywała N'dino. Możliwe, że odnosiło się do modrzyka wielkiego lub do Megapodius molistructor, jednak występowanie na bagnach wskazuje raczej na modrzyka[5][2]. Do wymarcia doprowadził najpewniej odłów oraz drapieżnictwo ze strony wprowadzonych na wyspy gatunków[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Porphyrio kukwiedei. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. a b c Balouet, J.C.; Olson, Storrs L.. Fossil birds from Late Quaternary deposits in New Caledonia. „Smithsonian Contributions to Zoology”. 469, s. 23–27, 1989. DOI: 10.5479/si.00810282.469. 
  3. F. Gill, D. Donsker, P. Rasmussen (red.): Flufftails, finfoots, rails, trumpeters, cranes, limpkin (ang.). IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-03-29].
  4. a b New Caledonia Gallinule Porphyrio kukwiedei. BirdLife International. [dostęp 11 listopada 2017].
  5. Julian P. Hume: Extinct Birds. Bloomsbury Publishing, 2017. ISBN 978-1-4729-3745-2.