Mokre (powiat zamojski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mokre
wieś
Ilustracja
Murowana kapliczka św. Antoniego
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat zamojski
Gmina Zamość
Liczba ludności  1316
Strefa numeracyjna 84
Tablice rejestracyjne LZA
SIMC 0906315
Położenie na mapie gminy wiejskiej Zamość
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Zamość
Mokre
Mokre
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mokre
Mokre
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Mokre
Mokre
Położenie na mapie powiatu zamojskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zamojskiego
Mokre
Mokre
Ziemia50°41′33″N 23°12′17″E/50,692500 23,204722
Stara szkoła podstawowa i kapliczka

Mokrewieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zamość.

Wieś położona w centralnej części gminy Zamość, przylegająca bezpośrednio do granic miasta Zamość. Nazwa jest typową nazwa topograficzną i wywodzi się od położenia nad podmokłymi i bagnistymi niegdyś terenami w pobliżu rokrocznie wylewającej rzeczki Wieprzec (dziś Topornica).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Mokrem sięgają 1430 r., kiedy wyrokiem królewskim w Lublinie wieś została (wraz z Płoskiem) odebrana dziedzicowi – Tomkowi z Płoskiego, poddanemu księcia bełskiego Ziemowita IV, a następnie włączona do prywatnego powiatu szczebrzeskiego rodu Gorayskich, za odszkodowanie 200 grzywien dla byłych właścicieli. W czasie II wojny światowej koło budynku gminy rozstrzelano 46 Żydów, pochowanych potem na pobliskim polu. Egzekucje miała przeprowadzić, oprócz żandarmerii niemieckiej, także polska policja granatowa. W 1942 r. wieś została wysiedlona przez Niemców. Większość wysiedlonych została wywieziona do Oświęcimia. Zgodnie z niemieckimi planami tworzenia "nowej przestrzeni życiowej na Wschodzie", zniszczono większość dotychczasowych ubogich zabudowań i skomasowano drobne grunty. W ich miejsce miały powstać 24 nowe obejścia. Niedaleko wsi prawdopodobnie znajdował się obóz, z którego koloniści niemieccy wyruszali do nowych miejsc zamieszkania. W latach 19731974 miejscowość była siedzibą gminy Mokre. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego.

W chwili obecnej w Mokrem znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. W miejscowości tej znajduje się również biblioteka publiczna, kaplica pod wezwaniem św. Kazimierza oraz Szkoła Podstawowa. W pobliżu rezerwat ochrony susła perełkowanego - Rezerwat przyrody Hubale.

Współcześnie, co roku w ostatnią niedzielę lipca w Mokrem odbywa się "Dzień Susła" promujący ochronę wspomnianego susła. Zwierzątko to jest turystycznym symbolem Gminy Zamość. Na terenie rezerwatu znajdują się także wczesnośredniowieczne mogiły słowiańskie z VII i VIII wieku składające się z 46 kurhanów.

We wsi swój początek ma zielona trasa nordic walking[1]. Szlak o długości 3 km wiedzie wokół okolicznego lasu do Rezerwatu Hubale.

W 2016 r. uruchomiono kolejowy przystanek osobowy Mokre (przy granicy z sołectwem Płoskie).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]