Moliki książkowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moliki książkowe
Inny tytuł Moliki książkowe, czyli co czytać dziecku
Gatunek program dla dzieci
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Główne role Monika Dworakowska-Babula
Beata Perzyna
Rafał Bryndal
Liczba odcinków 96
Liczba serii 7
Produkcja
Produkcja Telewizja Polska
Reżyseria Cezary Iber
Scenariusz Małgorzata Berwid
Czas trwania odcinka 7 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 12 listopada 2005
Stacja telewizyjna TVP Polonia
TVP 1
TVP Kultura
TVP ABC
Lata emisji 2005-2012
Status zakończony
Format obrazu 4:3 (2005-2009)
16:9 (2009-2012)

Moliki książkowe (znane również jako Moliki książkowe, czyli co czytać dziecku) – audycja telewizyjna dla dzieci emitowana w latach 2005-2012 przez TVP1 i powtarzana przez TVP Polonia i TVP Kultura. Pomysłodawcą programu była Małgorzata Berwid, która wcześniej współtworzyła program Ciuchcia.

Program promował kampanię Cała Polska czyta dzieciom. Głównymi bohaterami były dwa mole książkowe – Molinka i Molik – które w każdym programie przedstawiały kilka książek dla dzieci do przeczytania. Jednym ze sposobów było czytanie fragmentu jednego z polecanych dzieł i przerywanie lektury w najciekawszym momencie.

Dzień emisji programu ulegał zmianom. Początkowo program był emitowany w soboty, później został przeniesiony na niedzielę, jako część Teleranka, aby znowu powrócić jako osobny program, nadawany już do końca emisji w piątki.

W przeciągu 7 lat zrealizowano blisko 100 wydań programu.

Bohaterowie programu[edytuj | edytuj kod]

  • Molinka (Monika Dworakowska-Babula) – współprowadząca program, siostra Molika. Początkowo była szarym molem noszącym sukienkę. W wyniku czarów dokonanych w odcinku z udziałem Maćka Pola Molinka przybrała kolor niebieski. Miłośniczka książek, początkowo musiała chronić zbiory Biblioteki Miejskiej na warszawskiej Starówce przed swoim bratem. Jednocześnie zachęcała go do czytania książek. W 2010 roku program przeniósł się do kuzynów Molika i Molinki, noszących te same imiona. Jej imienniczka miała różowe futerko i jasnoróżowy pyszczek.
  • Molik (Beata Perzyna) – drugi współprowadzący, brat Molinki. Podobnie jak siostra był początkowo szarym molem noszącym spodnie na szelkach. Po odcinku z udziałem Maćka Pola zmienił kolor na ciemny róż. W pierwszym roku nadawania programu Molik pożerał książki i nie miał zamiaru ich czytać. Dopiero po pewnym czasie stał się ich miłośnikiem jak Molinka. Kuzyn-imiennik Molika ma futerko w kolorze zielonym i nosi ciemne spodenki.
  • Tęskniaczek – postać animowana, długouchy, fioletowy królik. Przyjaciel Molików. Lubi marzyć i śpiewać piosenki. Podobnie jak Molik i Molinka interesuje się nowymi książkami.
  • Szuracz – lubiący płatać psikusy mieszkaniec bibliotekowych regałów. Uważa swoje kawały za śmieszne, choć często tylko on jest z nich zadowolony. Nikt nigdy nie widział Szuracza. Mimo swoich wybryków i żartów, również jest przyjacielem Molików.
  • Rezolutny Bodzio (Rafał Bryndal) – złośliwy chochlik drukarski, który zamieszkał w molikowej bibliotece w 2009 roku. Nie ujawniając się, płata psikusy Molikom i ich przyjaciołom. Molik i Molinka o istnieniu Bodzia dowiedzieli się dopiero z listów nadesłanych przez dzieci oglądające program.
  • Hop i Bęc – podpórki na książki, zamieszkujące bibliotekę kuzynów Molika i Molinki.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]