Monaster Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Ilustracja
Zabudowania klasztoru – widok ogólny
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miejscowość Ujkowice
Rodzaj klasztoru monaster
Archimandryta Nikodem (Makara)
Klauzura nie
Typ zakonu męski
Liczba zakonników (2014) 12
Obiekty sakralne
Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego
Cerkiew Watopedzkiej Ikony Matki Bożej
Założyciel klasztoru Nikodem (Makara) i Atanazy (Dębowski)
Fundator Włodzimierz (Tarasewicz)
Styl postmodernistyczny
Materiał budowlany kamień, cegła, beton
Data budowy od 1986
Data zamknięcia 17 marca 2015
Położenie na mapie gminy wiejskiej Przemyśl
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Przemyśl
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Położenie na mapie powiatu przemyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu przemyskiego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Monaster Świętych Cyryla i Metodego
Ziemia49°50′19″N 22°41′41″E/49,838722 22,694667
Strona internetowa klasztoru

Monaster Świętych Cyryla i Metodegoprawosławny klasztor męski w Ujkowicach.

Monaster Świętych Cyryla i Metodego został założony w 1986. Przez pierwsze osiem lat funkcjonował jako stauropigialny klasztor greckokatolicki. Następnie wspólnota podlegała biskupowi diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W 2015 liderzy wspólnoty z Ujkowic zostali suspendowani przez PAKP, a wspólnotę monastyczną rozwiązano decyzją Świętego Soboru Biskupów Kościoła[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasztor greckokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Monaster męski w Ujkowicach powstał w 1986 na mocy specjalnego dekretu biskupa greckokatolickiego, Włodzimierza Tarasewicza, który przed śmiercią, korzystając z udzielonych mu przez Stolicę Apostolską pełnomocnictw, erygował katolicki klasztor obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce na prawach stauropigialnych.

Założycielami monasteru byli mnisi Nikodem i Atanazy. W 1984 powrócili oni do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z zamiarem założenia neounickiej wspólnoty zakonnej. Obaj duchowni byli byłymi paulinami z Jasnej Góry, którzy w 1980 podczas pobytu za granicą przeszli z obrządku łacińskiego na obrządek bizantyjski i otrzymali święcenia kapłańskie w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim.

24 lipca 1986 za zgodą prymasa Polski Józefa Glempa ojcowie Nikodem i Atanazy zakupili gospodarstwo rolne pod Przemyślem i w budynkach gospodarczych zorganizowali kaplicę oraz dom zakonny. Niemal natychmiast po przybyciu na Podkarpacie spotkali się z niechęcią, zarówno ze strony lokalnej społeczności, jak również duchowieństwa rzymskokatolickiego diecezji przemyskiej.

Klasztor prawosławny[edytuj | edytuj kod]

W 1994 z powodu patowej sytuacji w konflikcie z łacińskim arcybiskupem przemyskim Ignacym Tokarczukiem oraz wiernymi parafii rzymskokatolickiej w Ujkowicach, ojcowie Nikodem i Atanazy odeszli z Kościoła katolickiego, przeszli na prawosławie i podporządkowali się jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W 2014 w monasterze było 12 braci, w tym 9 mnichów[2]. Był to wówczas największy pod względem liczby mieszkańców męski klasztor prawosławny w Polsce. Stanowił w strukturach PAKP lokalne sanktuarium i ośrodek pielgrzymkowy. Wierni przybywali tutaj modlić się przed kopią Ikony Matki Bożej "Pocieszycielka" z Monasteru Watopedzkiego. Na terenie monasteru mieściła się cerkiew Świętych Cyryla i Metodego. W budowie była druga – pod wezwaniem Watopedzkiej Ikony Matki Bożej[3].

W 2015 Święty Sobór Biskupów PAKP ogłosił likwidację monasteru z uwagi na szkodliwą dla Kościoła działalność jego przełożonego (szkalowanie innych duchownych i biskupów, nawiązywanie kontaktów z „prawosławnym Kościołem niekanonicznym”[a], niestosowanie się do poleceń ordynariusza diecezji przemysko-nowosądeckiej). Archimandrytę Nikodema i ihumena Atanazego Sobór suspendował, innym mnichom i posłusznikom pozostawił możliwość wstąpienia do innych wspólnot monastycznych Kościoła[1].

W maju 2016 świętu patronalnemu monasteru, który de facto kontynuuje działalność, przewodniczył biskup lwowski i sokalski Dymitr z niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Komunikat Kancelarii Świętego Soboru Biskupów PAKP nie podaje nazwy tego Kościoła, w późniejszych informacjach wskazano jednak Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Por. A MONASTERY IS CLOSED IN POLAND FOR CONCELEBRATING WITH SCHISMATICS FROM “THE KYIV PATRIARCHATE”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Komunikat o zamknięciu monasteru (pol.). orthodox.pl. [dostęp 2015-03-19].
  2. Kalendarz Prawosławny 2015, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 1425-2171, s.215
  3. Strona monasteru Świętych Cyryla i Metodego w Ujkowicach
  4. Михаїл Омельян, Митрополит Димитрій очолив богослужіння престольного свята монастиря в Уйковіцах - Ukrainian Orthodox Church – Kyiv Patriarchate (UOC-KP), www.cerkva.info [dostęp 2016-08-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ks. A. Kuryłowicz, Prawosławne ośrodki zakonne na ziemiach polskich w okresie powojennym [w:] red. A. Mironowicz, U. Pawluczuk, P. Chomik, Życie monastyczne w Rzeczypospolitej, Zakład Historii Kultur Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2001, ​ISBN 83-902928-8-2​, ss.268–270