Monika Rosca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monika Rosca
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1961
Łódź
Zawód pianistka
Strona internetowa

Monika Rosca (oryginalnie: Roșca) (ur. 4 maja 1961 w Łodzi) – polska pianistka i aktorka dziecięca. Grała Nelly Rawlison w filmie W pustyni i w puszczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Monika Rosca jest córką Rumuna, Feliksa Roski[1], i Polki, Franciszki „Anny” Roski, oraz siostrą tłumacza poezji rumuńskiej, Tomasza Roski[1].

W wieku 9 lat otrzymała rolę Nel w filmie W pustyni i w puszczy (1973), ekranizacji powieści W pustyni i w puszczy (1911) Henryka Sienkiewicza[2]. Powstały wtedy dwie wersje: filmowa oraz telewizyjna (czteroodcinkowy miniserial). Rosca użyczyła głosu w polskiej wersji brytyjskiego filmu Wodne dzieci[3]. W kolejnych latach pojawiała się sporadycznie w programach telewizyjnych i prasie, wspominających jej występ w filmie W pustyni i w puszczy. Monika Rosca i Tomasz Mędrzak wystąpili w talk show Wojciecha Jagielskiego pt. „Wieczór z Jagielskim”.

Była uczennicą szkoły muzycznej. Po zakończeniu realizacji filmu powróciła do nauki gry na fortepianie[2] i flecie[3]. Kontynuowała ją w latach późniejszych. Jest absolwentką i wykładowczynią Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kilkakrotnie uzyskała stypendium im. Fryderyka Chopina.

Koncertowała w wielu krajach świata[1]. Przebywała kilka lat na kontrakcie w Japonii. Często występuje w Warszawie i Żelazowej Woli.

W 2001 roku ukazała się jej płyta Recital Piano z wykonaniem utworów Bacha, Mozarta i Beethovena[3]. Nagrała też 4 inne płyty: The Music for Noel, The Romantic Mood, Fryderyk Chopin i Fryderyk Chopin Festival (Antonin).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła kilka cennych nagród muzycznych, w tym włoską Rina Sala Gallo, grecką Atheneum Piano Competition, francuską Milosz Magin Piano Competition oraz w Polsce w konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Co robi Nel z „W pustyni i w puszczy"? (pol.). Film.interia.pl, 2011-08-18. [dostęp 2012-09-22].
  2. a b Rosca i Mędrzak: Przygoda życia (pol.). Teletydzien.pl, 2012.06.05. [dostęp 2012-09-22].
  3. a b c Monika Rosca (ang.). NationMaster.com. [dostęp 2012-09-22].
  4. Monika Rosca. chopin.smolna.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-20)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]