Monika Witkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monika Witkowska
Ilustracja
Monika Witkowska (Poznań 2018)
Data i miejsce urodzenia 1966
Warszawa
Zawód, zajęcie dziennikarz, pisarz, podróżnik

Monika Witkowska (ur. w 1966 w Warszawie) – polska dziennikarka, pisarka, podróżniczka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako dziennikarka pisząca o tematyce podróżniczej, żeglarskiej i górskiej, jak również jako pilot wycieczek oraz przewodnik wypraw trekingowych. Współpracowała z Gazetą Wyborczą (jako redaktorka prowadząca dodatku Turystyka), jak również z czasopismami National Geographic, Voyage, Obieżyświat, Podróże, Viva!, Twój Styl i Rzeczpospolita. Jest autorką przewodników oraz książek podróżniczych.

W 2003 opłynęła przylądek Horn, jako członek załogi jachtu „Stary”. Wyczyn ten powtórzyła w 2016 na rumuńskim jachcie 'Phoenix'. W 2010 na jachcie „Solanus” w 3-miesięcznym rejsie pokonała Przejście Północno-Zachodnie. Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich na małych jachtach, jak i żaglowcach, m.in. „Dar Młodzieży”, „Fryderyk Chopin”, „Pogoria” czy „Zawisza Czarny”.

W 2011 Witkowska wraz z Börje Ivarssonem została wyróżniona w konkursie Kolosy w kategorii żeglarstwo za rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla[1][a]. Z konkursem Kolosy wcześniej była związana jako członek Kapituły, zaś od 2012 jest członkiem Rady Kolosów.

Podczas swoich podróży odwiedziła ponad 180 krajów świata, na wszystkich kontynentach. Jest zdobywczynią trzech osmiotysięczników: w 2013, jako dziesiąta Polka, zdobyła szczyt Mount Everestu, w 2018 Mansalu, a w 2019 Lhotse.[2] Oprócz tego zdobyła wiele innych gór w różnych masywach (m.im. Ama Dablam w Himalajach, Matterhorn i Mont Blanc w Alpach, Aconcagua w Andach, Mount Denali na Alasce, Elbrus, Kilimandżaro – wiele razy). W 2015 Monika Witkowska zdobyła Masyw Vinsona na Antarktydzie, stając się w ten sposób zdobywczynią Korony Ziemi i to zarówno w wersji Reinholda Messnera, Richarda Bassa, jak i ich modyfikacjach uwzględniających jako najwyższy szczyt w Europie Mont Blanc.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrodę w tej kategorii przyznano Bronisławowi Radlińskiemu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomza 2014 ↓, s. 284.
  2. Monika Witkowska zdobyła Lhotse!, www.goryonline.com [dostęp 2019-09-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]