Monika Zawadzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Monika Zawadzki (Monika Zawadzka; ur. 24 października 1977 w Grójcu) – artystka wizualna. Realizuje instalacje przestrzenne, rzeźby, wideo oraz teksty.

Zainteresowana problemami społecznymi i relacjami międzyludzkimi. Rozpatruje krańcowe postawy społeczne wynikające z potrzeby dominacji bądź wykluczenia. Ponadto interesuje się zagadnieniem destrukcji materii żywej i nieożywionej, analizuje funkcjonalność ciała ludzkiego. Swoją działalność rozszerza na eksperymenty z formą abstrakcyjną. Zakładając porozumienie za wartość nadrzędną postuluje włączenie alternatywnych form komunikacji opartych na przekazie intuicyjnym. Jej prace były m.in. dwukrotnie prezentowane podczas wystaw indywidualnych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie[1].

Równolegle angażuje się w projekty niezależne zlokalizowane na granicy sztuki i socjologii. Jest dyrektorem artystycznym magazynu DIK Fagazine; w latach 2003-2007 tworzyła niezależną i niekomercyjną galerię sztuki ZOO. Jest grafikiem konceptualnym, eksperymentuje z typografią. Celem jej działań na płaszczyźnie projektowej jest komunikacja ideologiczna. Swoje zainteresowana kulturą masową realizowała jako dyrektor artystyczny popowego magazynu K MAG (2008-2010). Jest autorem opracowania graficznego serii Filmoteka Szkolna. Była członkiem Jury 22 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie[2]. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wybrane wystawy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Wybrane wystawy zbiorowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Budynki z czarnymi fryzami. Rozmowa z Moniką Zawadzki
  2. Zwierzoczłekoupiory Moniki Zawadzki