Moonwalk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Minnie the Moocher (1932)

Moonwalk lub backslide – figura taneczna, tzw. „księżycowy chód”. Moonwalk popularność zdobył w latach 80. za sprawą Michaela Jacksona, który w 1983 r., w programie telewizyjnym Motown 25: Yesterday, Today, Forever przedstawił go w trakcie wykonywania utworu „Billie Jean”. Od tego czasu moonwalk stał się jego znakiem firmowym. Moonwalk polega na wywołaniu wrażenia, iż tancerz porusza się naprzód, gdy w istocie przesuwa się w przeciwnym kierunku.

Michael Jackson nie jest autorem tego ruchu tanecznego, nigdy też nie przedstawiał się jako jego twórca, uczynił z niego jeden z najbardziej rozpoznawalnych ruchów tanecznych w historii. Media nadały mu nazwę „moonwalk”[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Figura bazuje na klasycznym pantomimicznym ćwiczeniu Jeana-Louisa Barraulta „walking” (pokazanym w filmie Children of Paradise z 1945), czerpiąc również z techniki marche contre le vent (chodzić pod wiatr, rozwiniętej w latach 50. przez Marcela Marceau).

Ruch taneczny był wykonywany kilkakrotnie w przeszłości, m.in. przez tancerza Billa Baileya, Jeffreya Daniela, czy Popin Pete'a (Timothy Solomon). Cab Calloway we wczesnych latach swej kariery również wykonywał coś na wzór moonwalka, co można zobaczyć w kreskówce Minnie the Moocher – w jednej ze scen pojawia się prawdziwy Calloway ze swoim zespołem. Wówczas wykonuje taniec w stylu moonwalka.

W 1984 polski zespół VOX w swoim teledysku do piosenki „Rycz mała rycz” również wykorzystał moonwalk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jackson opowiada o tym, jak zaobserwował podstawowe elementy kroku wśród dzieci tańczących na ulicach Harlemu w autobiografii Moonwalk (1988), rozdz. 5: It was born as a break-dance step, a "popping" type of thing that blacks kids had created dancing on the street corners in the ghetto. […] These three kids taught it to me. They gave me the basics – and I had been doing it a lot in private.