Moskiewska saga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moskiewska saga
Moskowskaja saga
Gatunek dramat
Kraj produkcji  Rosja
Oryginalny język rosyjski
Twórcy Wasilij Aksionow
Główne role Inna Czurikowa
Jurij Sołomin
Aleksander Bałujew
Jekaterina Nikityna
Liczba odcinków 22
Liczba serii 1 sezon
Produkcja
Reżyseria Dmitrij Barszczewski
Scenariusz Natalia Violina
Muzyka Aleksander Żurbin
Czas trwania odcinka ok. 45 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 2004

Moskiewska saga (org. Московская сага, ang. tytuł Generations of Winter) – rosyjski serial historyczno-obyczajowy z 2004 roku w reżyserii Dmitrija Barszczewskiego na motywach powieści Wasilija Aksionowa, opowiadający o losach trzypokoleniowej rodziny Gradowów na tle ery stalinizmu w ZSRR w latach 1925–1953. W Polsce serial emitowany był przez TVP1 w wakacje 2007 roku w każdy poniedziałek wieczorem po 2 odcinki. Od 7 stycznia 2009 roku serial jest nadawany w każdą środę wieczorem po 2 odcinki.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu koncentruje się wokół fikcyjnej rodziny Gradowów, wywodzącej się z podmoskiewskiej, burżuazyjnej dzielnicy Srebrny Bór. Oprócz głównych bohaterów poznajemy także całą gamę innych postaci związanych z rodziną – znajomych, przyjaciół, kochanków itd. Wszyscy mniej lub bardziej zostają dotknięci działaniami totalitaryzmu, rodzącego się w stalinowskiej Rosji. Poznajemy dramat ofiar reżimu, który pozostawia nieodwracalne piętno na ich psychice i dalszym życiu, nieraz prowadząc do całkowitego upadku. W zależności od doświadczeń czy pochodzenia bohaterowie serialu przyjmują skrajnie różne postawy wobec systemu. Jedni stają się jego beneficjentami, drudzy wolą pozostać konformistami, inni jawnie przeciwstawiają się uciskowi i dławieniu wolności.

Na drugim planie serial przedstawia całą paletę autentycznych postaci – Stalina, Mołotowa, Berii, Woroszyłowa – ukazując zakulisowe rozgrywki za murami Kremla, od których zależą losy milionów ludzi.

Seniorami rodziny Gradowów są Mary Wachtangowna i Boris, kochające się małżeństwo, zamieszkujące jedną z willi w bogatej moskiewskiej dzielnicy. Ich trójka dzieci wybiera różne drogi życiowe, w zależności od własnych decyzji oraz oddziaływania rodzącego się terroru. Najstarszy syn Gradowów, Nikita, zostaje oficerem Armii Czerwonej, który za zasługi wojenne w walce z hitlerowcami otrzymuje stopień marszałka i tytuł dwukrotnego bohatera ZSRR. Młodszy Kirył, głęboko zaangażowany w budowę nowego systemu, wraz ze swoją przyszłą żoną Cylą prowadzi działalność agitacyjną i wywłaszczeniową. Podczas jednej z wywózek przygarniają kułackie dziecko i od tej pory muszą nieustannie troszczyć się o bezpieczeństwo chłopca. Jedyna córka Gradowów, Nina, felietonistka i opozycyjna poetka, zmuszona jest usunąć ciążę. Niedoszłym ojcem jest bolszewicki aktywista, niejaki Strojło. Nina, przeżywszy fascynację kuzynem od strony matki, również obiecującym aparatczykiem, decyduje się na małżeństwo z rozsądku z lekarzem pracującym z jej ojcem. Los dla każdego z nich wybiera inna drogę życiową, na której doświadczają bólu, rozterek, przeżywają osobiste tragedie. Kirył jako ofiara czystek stalinowskich trafia na długie lata do więzienia. Małżeństwo Nikity i Weroniki, których również nie ominął kilkuletni pobyt w obozie, rozpada się, gdyż oboje nie mogą poradzić sobie z ciężarem dramatycznych doświadczeń, kładących kres ich uczuciu.

Pod koniec serialu na pierwszy plan wysuwają się losy Borysa Gradowa Juniora, syna Nikity i Weroniki oraz narratora filmu, który po powrocie z wojny, na prośbę dziadka postanawia przejąć jego fach i rozpoczyna studia medyczne. Dzięki zasługom ojca hołubiony przez decydentów staje się gwiazdą sportu. Wygrywa kolejne wyścigi motocyklowe i zostaje bywalcem moskiewskich salonów, gdzie nawiązuje romans z diwą tamtejszych scen Wierą Gordą, swoją pierwszą miłością.