Geszer Benot Ja’akow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Most Bnot Jaakov)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geszer Benot Ja’akow
Ilustracja
Geszer Benot Ja’akow
Państwo  Izrael
Podstawowe dane
Przeszkoda Jordan
Położenie na mapie Syrii
Mapa lokalizacyjna Syrii
Geszer Benot Ja’akow
Geszer Benot Ja’akow
Ziemia33°00′37″N 35°37′42″E/33,010278 35,628333

Geszer Benot Ja’akow, most Córek Jakuba (hebr. גשר בנות יעקב; arab. جسر بنات يعقوب, Dżisr Banat Jakub) – most umożliwiający przekroczenie rzeki Jordan, łączący Palestynę z Syrią w rejonie Wzgórz Golan. Most jest przeznaczony do komunikacji samochodowej i pieszej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stary most Badleya

Tutejsze miejsce przeprawy przez rzekę Jordan było znane już w starożytności. Przechodził tędy szlak handlowy Via Maris, łączący Egipt z Syrią. Miejsce to było nazywane brodem Jakuba. Rejon przeprawy ma strategiczne znaczenie wojskowe i historyczne, ponieważ jest jednym z nielicznych stałych miejsc dogodnych do przeprawienia się przez rzekę Jordan w północnym jej biegu. Na przestrzeni wieków zawsze przechodziły krzyżowały się tutaj wpływy cywilizacji, a o kontrolę nad brodem stoczono wiele bitew.

W okresie Imperium osmańskiego wybudowano w miejscu tym kamienny most[1]. Został on zniszczony przez Turków w 1918, podczas walk brytyjsko-tureckich o Palestynę. W okresie Mandatu Palestyny wybudowano trzy mosty na rzece Jordan. Miały one ułatwić przekraczanie rzeki wojskom brytyjskim. Jednym z tych mostów, był wzniesiony w 1918 most Córek Jakuba. Był to stalowy most o konstrukcji kratownicowej, wsparty na murowanych przyczółkach. Most został zniszczony w noc 16 czerwca 1946 przez żydowski oddział Palmach. Brytyjczycy bardzo szybko odbudowali zniszczoną przeprawę. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w czerwcu 1948 przez most przeszły wojska syryjskie, ale później w wyniku zawartych porozumień wycofały się. Po wojnie most znajdował się pośrodku strefy zdemilitaryzowanej.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku izraelski Korpus Inżynieryjny wzniósł tymczasowy most Baileya. Był to stalowy most kratownicowy, wsparty na murowanych przyczółkach. Po wojnie wystawiono drugi most Baileya. Ruch po mostach odbywał się jednym mostem w kierunku na wschód, a drugim mostem w kierunku na zachód. W 2007 roku obok wybudowano nowoczesny most żelbetowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bridge at Jisr Banat Ya'qub (ang.). W: Arch Net - Digital Library [on-line]. [dostęp 2011-06-29].