Most Przyjaźni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mostu na granicy rumuńsko-bułgarskiej. Zobacz też: inne znaczenia: Most Przyjaźni.
Most Przyjaźni
Ilustracja
Państwo  Bułgaria
Miejscowość Ruse
Państwo  Rumunia
Miejscowość Giurgiu
Podstawowe dane
Przeszkoda rzeka Dunaj
Długość 2 800 m
Data budowy 20 czerwca 1954
Projektant Georgi Owczarow
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Most Przyjaźni
Most Przyjaźni
Położenie na mapie okręgu Giurgiu
Mapa lokalizacyjna okręgu Giurgiu
Most Przyjaźni
Most Przyjaźni
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Most Przyjaźni
Most Przyjaźni
Ziemia43°53′16,34″N 26°00′21,64″E/43,887872 26,006011

Most Przyjaźni[1] (także Most Giurgiu-Ruse; rum. Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse, bułg. Мост на дружбата – Most na drużbata, Дунав мост – Dunaw most) – drogowo-kolejowy most przez Dunaj na granicy rumuńsko-bułgarskiej.

Most łączy miasta Giurgiu po stronie rumuńskiej i Ruse po stronie bułgarskiej oraz odpowiednio drogi nr 5 i nr 2. Przez most przebiegają trasy europejskie E70 i E85. Linia kolejowa przebiegająca przez most prowadzi do Bukaresztu po stronie rumuńskiej, a po stronie bułgarskiej rozgałęzia się do Wielkiego Tyrnowa i do Warny.

Architektem mostu był Bułgar Georgi Owczarow. Most ma konstrukcję kratownicową ze stali i 2,8 km długości. Środkowe przęsło, długości 85 m, może się podnosić dla przepuszczania dużych statków. Na górnym poziomie jest droga z dwoma wąskimi pasami ruchu, na dolnym – linia kolejowa. Nie ma oddzielnej sekcji dla pieszych ani dla rowerzystów. Na obu końcach mostu stoją prostokątne wieże na kolumnach. Przejazd przez most jest płatny, myto wynosi 3 euro za jednorazowy przejazd samochodem osobowym (w 2019).

Most został oddany do użytku 20 czerwca 1954 po dwuipółletniej budowie, prowadzonej przez Bułgarię i Rumunię przy pomocy ZSRR. Miał stanowić przykład przełamania wrogości między bratnimi państwami demokracji ludowej. W chwili oddania do ruchu był to najdłuższy most drogowo-kolejowy w Europie. Do 2013 roku był to jedyny most drogowy na dunajskim odcinku granicy rumuńsko-bułgarskiej i jeden z niewielu w dolnym odcinku Dunaju. Kolejne znajdowały się dopiero w Feteşti-Cernavodă (na rumuńskiej autostradzie A2) i w Żelaznej Bramie (właściwie jest to przejazd szczytem zapory wodnej).

W czerwcu 2013 otwarto drogowo-kolejowy Most Widin-Calafat, drugi most na dunajskim odcinku granicy rumuńsko-bułgarskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 104. posiedzeniu KSNG.
Panorama
Panorama