Mother Love Bone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mother Love Bone
Rok założenia 1988
Rok rozwiązania 1990
Pochodzenie  Stany Zjednoczone Seattle
Gatunek grunge, rock alternatywny
Wydawnictwo muzyczne Stardog
Mercury Records
Powiązania Pearl Jam, Temple of the Dog
Skład
Andrew Wood
Stone Gossard
Bruce Fairweather
Jeff Ament
Greg Gilmore

Mother Love Bone amerykański zespół grunge'owy z Seattle aktywny od 1988 do 1990.

Grupa zapisała się w dziejach muzyki głównie dzięki osobowości i kompozycjom lidera, Andrew Wooda. Przed wydaniem pierwszej płyty - Apple, Wood zmarł z powodu przedawkowania heroiny.

Po jego śmierci Chris Cornell napisał kilka piosenek na cześć zmarłego kolegi. Z tego wyniknął projekt Temple of the Dog, który skupiał 2 członków Soundgarden (Chris Cornell, Matt Cameron), Eddiego Veddera i byłych członków Mother Love Bone. Wydali w 1990 płytę o tym samym tytule z 10 piosenkami upamiętniającymi śmierć przyjaciela. Gitarzysta formacji Alice in Chains Jerry Cantrell, napisał w 1990 roku piosenkę „Would?” na cześć zmarłego muzyka, który był bliskim przyjacielem gitarzysty. Piosenka trafiła na album Dirt w 1992 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mother Love Bone powstało z inicjatywy byłych członków zespołu Green River - Stone’a Gossarda, Jeffa Amenta i Bruce’a Fairweathera, ex-wokalisty Malfunkshun - Andrew Wooda oraz ex-perkusisty Ten Minute Warning i Skin Yard Grega Gilmore’a. Grupa bardzo szybko uzyskała popularność w miejscowych klubach Seattle.

W 1989 zespołem zainteresowała się wytwórnia PolyGram. Dzięki temu wydali swoją pierwszą EP Shine, która była jednym z pierwszych wydawnictw wśród zespołów z Seattle wydanych przez poważną wytwórnię płytową. Płyta sprzedała się bardzo szybko oraz znacznie podniosła poziom zainteresowania zespołem.

Pod koniec 1989 grupa nagrała swoją pierwszą płytę Apple. Wydana została w marcu 1990. Kilka dni przed wydaniem, Andrew Wood zmarł z powodu przedawkowania heroiny, po bardzo długich problemach z narkotykami. Wraz z jego śmiercią rozpadło się również Mother Love Bone.

Po śmierci Wooda, Gossard i Ament wspólnie z liderem Soundgarden Chrisem Cornellem oraz Eddiem Vedderem utworzyli Temple of the Dog. Gossard, Ament i Vedder utworzyli potem Pearl Jam.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

  • Shine (EP, Stardog/Mercury Records, 1989)
  • Apple (Stardog/Mercury Records, 1990)
  • Mother Love Bone (kompilacja Shine oraz Apple, Stardog/Mercury Records, 1992)

Single[edytuj | edytuj kod]

Video[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poligrafia dołączona do albumu Music Bank; wyd. Columbia, nr kat. 69580.