Mothra kontra Godzilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mothra kontra Godzilla
モスラ対ゴジラ
Gatunek science fiction
Data premiery Japonia 29 kwietnia 1964
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński, marszalski, filipiński
Czas trwania 92 min
Reżyseria Ishirō Honda
Scenariusz Shinichi Sekizawa
Główne role Akira Takarada
Yuriko Hoshi
Hiroshi Koizumi
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Hajime Koizumi
Scenografia Takeo Kita
Montaż Ryohei Fujii
Produkcja Tomoyuki Tanaka
Sanezumi Fujimoto
Wytwórnia Tōhō
Dystrybucja Japonia Tōhō
Budżet 200 000 000 ¥
Przychody brutto 2 330 000 000 ¥
Poprzednik Mothra
King Kong kontra Godzilla
Kontynuacja Ghidorah – Trójgłowy potwór

Mothra kontra Godzilla (jap. モスラ対ゴジラ Mosura tai Gojira)japoński film typu kaijū z 1964 roku w reżyserii Ishirō Hondy. Czwarty film z serii o Godzilli.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na plaży Kurata dziennikarze Ichino Sakai i Junko Nakanishi dokumentują rozbite wraki z niedawnego sztormu, gdzie odnajdują dziwny obiekt. Dzień później nad rybacką wioską zostaje odnalezione gigantycznych rozmiarów jajo. Oddelegowani Ichino i Junko docierają na miejsce, gdzie rozmawiają z profesorem Miurą, naukowcem badającym jajo. Okazuje się, że wioska sprzedała jajo Kumayamie z korporacji Happy Enterprises. Ten zamiast przeznaczyć jajo do celów naukowych, zamierza zrobić z niego atrakcję turystyczną.

W hotelu Ichino i Junko romawiają z profesorem Miurą nt. posiadania jaja od strony prawnej. Wkrótce dostrzegają Kumayamę. Wchodzi do pokoju Jiro Torahaty, syna wpływowego producenta fajek. Kiedy ci dogadują się w sprawie stworzenia parku rozrywki wokół jaja, nachodzą ich Shobijin proszące o odzyskania jaja. Zaskoczeni mężczyźni próbują je schwytać. Shobijin uciekają i spotykają się z Ichino, Junko i profesorem Miuro. Wyjaśniają im, że jajo, zmyte podczas sztormu, należy do Mothry i jeśli jej larwa się wykluje, spowoduje olbrzymie zniszczenia w szukaniu jedzenia.

Cała trójka próbuje bezskutecznie przekonać Torahatę i Kumayamę o zwrot jaja. Obecne są także Shobijin, jednak biznesmeni widząc potencjalny zysk, chcą je kupić. Widząc, że nic się nie da zrobić, Shobijin wracają z Mothrą na wyspę Infant z pustymi rękami. Silnie promowany park rozrywki jest w fazie produkcji, a mieszkańcy wioski czując się oszukani przez Kumayamę, żądają od niego zysków. Ten spławia ich mówiąc, że zapłaci dopiero podczas otwarcia parku.

Ichino pisze serię artykułów nt. niesprawiedliwości jaja Mothry, jednak nikogo to nie interesuje. Tymczasem obiekt znaleziony przez Junko jest silny radioaktywny i plaża, na której go znaleziono, ma wokół siebie więcej śladów radiacji. Przyczyną tego jest Godzilla wyłaniający się z ziemi i wkrótce prowadzi destruktywny pochód przez Yokkaichi i Nagoyę.

Redaktor naczelny gazety, w której pracują Ichino i Junko, uważa że wojsko nic nie zrobią Godzilli. Jeden z tam pracujących reporterów – Jiro sugeruje, że Mothra byłaby w stanie pokonać Godzillę. Jego koledzy po fachu wątpią, by mieszkańcy wyspy Infant na to się zgodzili. Nie dość, że testy atomowe zrujnowały ekosystem ich wyspy, to próba odzyskania jaja Mothry skończyła się fiaskiem.

Mimo tego, Ichino, Junko i profesor Miura udają się na wyspę Infant. Tam, widzą katastrofalne skutki testów atomowych. Tubylcy odmawiają pomocy, twierdząc, że atak Godzilli to służna kara dla ludzi za zniszczenie ich domu i zawłaszczenie jaja Mothry. Bohaterowie docierają do Shobijin przebywających w jedynym nieskażonym skrawku wyspy. One też odmawiają pomocy. Wtedy Junko mówi wszystkim wyspiarzom, że nie wszyscy ludzie powinni być obwiniani za to, co stało się ich wyspie. Mówi też, że Godzilla zabija zarówno dobrych, jak i złych ludzi, ale wszyscy mają prawo do życia. Shobijin zostają przekonane i zwywają Mothrę, jednocześnie ostrzegają, że ćma wkrótce umrze z przyczyn naturalnych.

W Japonii zaś dochodzi do ostrej kłótni między Torahatą i Kumayamą z powodu strat pieniężnych tego drugiego. W wyniku bójki Torahata zabija Kumayamę z pistoletu i gdy ma uciec, Godzilla niszczy hotel, w którym przebywał i ginie na miejscu. W momencie gdy jajo zostaje zagrożone przez Godzillę, Mothra rusza do walki. Ćma początkowo ma przewagę, jednak trujący pył pochodzący skrzydeł pozbawia ją sił i umiera z wycieńczenia. Godzilla traci zainteresowanie jajem i kontynuuje swoją wędrówkę.

Wojsko stosuje zaporę elektryczną i metalowe sieci przeciw Godzilli. Zdaje się działać, dopóki nie następuje przeciążenie prądu. Podczas ewakuacji rybackiej wsi szkolny dyrektor błaga o transport do pobliskiej wysepki Iwa, ponieważ wciąż tam są uczniowie. Larwy Mothry podążają za Godzillą udającym się na wyspę Iwa. Tam larwy Mothry osaczają potwora, pokrywają go jedwabnymi włóknami i ten wpada do oceanu. Ichino, Junko, profesor Miura i Jiro żegnają Shobijin i Mothrom, które wracają na wyspę Infant.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W pierwszej wersji scenariusza zamiast jaja Mothry miał zostać znaleziony nieprzytomny Godzilla, uznany za martwego, a Mothra miała się pojawić dopiero w finale[1]. Jednak zauważono, że byłoby nielogiczne, by przebywać tak blisko silnie radioaktywnego potwora jakim był Godzilla[2]. W finale nie miało też wystąpić potomstwo Mothry[1].
 • W Stanach Zjednoczonych film był wyświetlany w kinach pod tytułem Godzilla vs. The Thing. W późniejszych wydaniach filmu zmieniono go na Godzilla vs. Mothra, jednak dubbing angielski pozostał niezmieniony, więc w filmie Mothra jest nazywana The Thing.
 • Została nakręcona scena, gdzie amerykańskie krążowniki pomagają w walce z Godzillą ostrzeliwując go, nie czyniąc mu jednak żadnej krzywdy. Twórcy wycięli tę scenę, gdyż Japończycy wciąż byli drażliwi nt. II wojny światowej i poczuliby się urażeni widząc widząc amerykańską artylerię ślącą pociski w stronę japońskiej ziemi[3]. Scena ta znalazła się w amerykańskiej wersji filmu i jest to jedyna poważna zmiana, w przeciwieństwie do poprzednich filmów. Była to ostatnia taka ingerencja w filmach z Godzillą. Od tej pory wersje amerykańskie kaijū ograniczały się zwykle do dubbingu i wycinania drastyczniejszych ujęć.
 • Pierwotnie zamiast wojsk amerykańskich miały wystąpić wojska Rolisiki, fikcyjnego kraju z Mothry[1].
 • W filmie wyraźnie widać, że górna warga Godzilli się chybocze. Efekt ten był skutkiem wypadku na planie; atakując makietę zamku Nagoya, Haruo Nakajima wywrócił się i uszkodził paszczę kostiumu. Eijiemu Tsuburayi efekt ten tak się spodobał, że nie naprawił kostiumu.
 • W 2007 roku australijska firma Casella Family Brands wykorzystała, za zgodą Tōhō, fragmenty filmu do reklamy telewizyjnej wina Yellow Tail, gdzie w nawiązaniu do nazwy produktu ogon Godzilli pokolorowano na żółto (Yellow tail w języku angielskim oznacza żółty ogon)[4].
 • W serialu Nie z tego świata Godzilla and Mothra są wielokrotnie wspominani, zaś Mothra kontra Godzilla jest ulubionym filmem z Godzillą głównego protagonisty serialu, Deana Winchestera[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Lost Project: Mothra vs. Godzilla (Early Draft), Toho Kingdom [dostęp 2018-12-01] (ang.).
 2. Mothra vs. Godzilla (1964) (ang.). IMDb. [dostęp 1 grudnia 2018].
 3. Becca, Overlooked Movies: Mothra vs Godzilla (Mosura tai Gojira), No Smoking in the Skull Cave, 28 lutego 2007 [dostęp 2018-12-01].
 4. Aussie wine fan Godzilla is a nasty drunk, Adweek, 7 listopada 2007 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
 5. The Benders | Supernatural (ang.). IMDb. [dostęp 17 marca 2019].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]