Muho Asllani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muho Asllani
Data i miejsce urodzenia 17 października 1937
Bërdicë
Albania Członek Biura Politycznego
Okres od 1981
do 1990
Przynależność polityczna Albańska Partia Pracy

Muho Asllani (ur. 17 października 1937 we wsi Bërdicë k. Szkodry) – albański polityk, wiceminister rolnictwa w latach 1976-1979, członek Biura Politycznego Albańskiej Partii Pracy w latach 1981-1990.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z biednej rodziny wiejskiej. W 1958 ukończył technikum rolnicze w Lushnji i podjął pracę brygadzisty w spółdzielni produkcyjnej[1]. Po odbyciu służby wojskowej, w latach 1961-1964 studiował w Instytucie Rolniczym (obecnie: Uniwersytet Rolniczy w Tiranie). W 1968 wystąpił na V Zjeździe Albańskiej Partii Pracy jako student Szkoły Partyjnej im. Lenina w Tiranie. Zjazd odbywał się w okresie zaostrzenia polityki represyjnej państwa, co sprzyjało włączaniu do kierownictwa partyjnego przedstawicieli młodego pokolenia. Na tym samym zjeździe Asllani został wybrany członkiem Komitetu Centralnego partii, choć wcześniej nie odbył stażu kandydackiego. W 1969 rozpoczął pracę jako sekretarz partii w Szkodrze, ale wkrótce został zastąpiony na tym stanowisku przez Prokopa Murrę. 3 stycznia 1974 objął stanowisko pierwszego sekretarza partii w okręgu Mat, a następnie w okręgu Kukës.

W maju 1976 powrócił do Tirany, gdzie objął stanowisko wiceministra rolnictwa, które sprawował do marca 1979. W 1979 został skierowany do Szkodry, gdzie miał pokierować odbudową miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło północną Albanię.

Na VIII Zjeździe Albańskiej Partii Pracy w listopadzie 1981 Asllani został wybrany członkiem Biura Politycznego partii, osiągając szczyt swojej kariery politycznej. W grudniu 1990, decyzją Ramiza Alii został usunięty z tego gremium, wraz z Lenką Çuko, Simonem Stefanim i Foto Çamim.

Mandat deputowanego do Zgromadzenia Ludowego (Kuvendi Popullor) uzyskał po raz pierwszy w 1982. Funkcję tę sprawował także w dwóch kolejnych legislaturach.

W 1993 stanął przed sądem w Tiranie oskarżony w jednym z procesów dekomunizacyjnych. Asllani, podobnie jak dziewięciu innych wysokich funkcjonariuszy państwa komunistycznego został oskarżony o nadużycie władzy i nadużycia finansowe i skazany na karę pięciu lat więzienia[2]. W 1996 ponownie stanął przed sądem, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości. Tym razem otrzymał wyrok 18 lat więzienia. Po wydarzeniach 1997 opuścił więzienie, a następnie skorzystał z dobrodziejstwa amnestii.

Asllani związał się ze zreorganizowaną Partią Pracy (Partia e Punës e Rinovuar), która powstała w latach 90., wchodząc w skład jej władz. W 2007 kandydował na stanowisko burmistrza Durrësu, ale przegrał w wyborach z politykiem Socjalistycznej Partii Albanii - Vangjushem Dako. Z partii Asllani został wydalony w maju 2013, po tym, jak wyraził sprzeciw wobec poparcia udzielonego przez partię środowisku albańskich homoseksualistów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]