Murzyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Murzyni)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia haseł „Murzyn” i „murzyn”.

Murzyn – określenie osoby czarnoskórej w języku polskim.

Polskie słowo „Murzyn” powstało prawdopodobnie w wyniku przekształcenia niemieckiego „Mohr” (łac. maurus) poprzez dodanie -in[1].

Według słowników – w tym „Słownika Języka Polskiego” PWN – słowo „Murzyn” jest neutralne[2] i nie jest opatrzone kwalifikatorem „pogardliwie”, którym z kolei oznaczone jest słowo „czarnuch” (ang. nigger)[3][4]. Opinię tę podzielają m.in. dwaj językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk[5] i Jan Miodek[6], czy też czarnoskóry były poseł na Sejm Rzeczypospolitej PolskiejJohn Godson (nazywający siebie Murzynem[7]), który stwierdził:

Naprawdę nie widzę nic złego w tym słowie. Przecież mówiąc o kimś, że jest ciemnoskóry możemy też mieć na myśli Meksykanina, Brazylijczyka czy Egipcjanina. Nie obrażam się na słowo „Murzyn”, jeśli słyszę je od osoby, która czuje szacunek do czarnoskórych.

Jednak dla części osób, w tym niektórych czarnoskórych, jest to wyraz pejoratywny[8][9]. Na gruncie językoznawstwa argumentem za neutralnością wyrazu „Murzyn” w znaczeniu osoby przynależącej do rasy czarnej, jest możliwość jego łączenia z wyrazami oznaczającymi cechy pozytywne, np. „piękna Murzynka”, „przystojny Murzyn”, w odróżnieniu od określeń o wydźwięku pejoratywnym, w przypadku których takie połączenia budziłyby przeciwstawne odczucia, np. „miły czarnuch”[10]. Jednocześnie wyraz ten funkcjonuje także w pejoratywnym znaczeniu osoby ciężko pracującej nie na swoje nazwisko, lub osoby wykorzystywanej do ciężkiej pracy[11] (por. polisemia) i jest wówczas zapisywany małą literą[12][13]. W tym drugim znaczeniu wyraz ten używany jest także w utartych związkach frazeologicznych (np. „robić za murzyna”), oraz w przysłowiu „murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść”. Dodatkowo wyraz „murzyn” występuje także w związku frazeologicznym „opalić się na murzyna” (opalić się bardzo mocno, na ciemny kolor)[13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Aleksander Brückner, Słownik etymologiczny języka polskiego, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1993, s. 348, ISBN 83-214-0410-3, OCLC 833971681.
 2. Murzyn
 3. Czarnuch
 4. "Murzyn", „PolskieRadio.pl” [dostęp 2017-03-30].
 5. Bez Maski – odc. 10
 6. Czy określenie „Murzyn” jest pejoratywne?
 7. Poseł, Afrykanin i mowa Reja
 8. „Murzyn” dyskryminuje afryka.org
 9. Jeliński, Julian (2014) Czy „Murzyn” odejdzie wreszcie na emeryturę? natemat.pl
 10. Pomagamy, Problem z Murzynem
 11. Słownik Języka Polskiego PWN
 12. Wielki słownik ortograficzny PWN, hasło: Murzyn
 13. a b Słownik języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego, hasło: „Murzyn”