Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Dukli

Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli

Siedzibą Muzeum jest późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy Mniszchów z II połowy XVIII wieku, wybudowany w typie „entre cour et jardin” na bazie starszych budowli. Ten najbardziej okazały w architekturze Dukli obiekt łączy w sobie bogatą historię i symbolizuje świetność miasta. W trakcie działań II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu uległ poważnym zniszczeniom, jednak powstanie Muzeum umożliwiło jego odbudowę.

Początek Muzeum w Dukli dała, zorganizowana w 1964 roku, wystawa ukazująca operację karpacko-dukielską[1] 1944 roku jako największą bitwę górską II wojny światowej. Z inicjatywą powstania tej wystawy, jak również organizacji placówki muzealnej w dukielskim pałacu wystąpiła grupa działaczy PTTK z Krosna, Rzeszowa i Dukli. Od 1968 roku wystawa została podporządkowana Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie, jako Oddział Wojskowy w Dukli. Kierownikiem Oddziału Wojskowego, a później dyrektorem Muzeum w Dukli została Irena Okólska.

Samodzielność organizacyjną placówka uzyskała dopiero 1 marca 1972 roku, pod nazwą Muzeum Braterstwa Broni, które w 1991 roku zostało przekształcone w Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli. Zmiana profilu wiązała się z rozszerzeniem zakresu tematycznego wystaw stałych i uwzględnieniem dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego oraz walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej.

Od 1 stycznia 1999 roku Muzeum jest jednostką organizacyjną powiatu krośnieńskiego.

W dniu 18 września 2012 roku zespół pałacowo – parkowy w Dukli został odzyskany przez rodzinę Tarnowskich, a Muzeum pozostaje dzierżawcą głównego budynku zespołu i kontynuuje swoją działalność.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Czapka rogatywka szeregowego piechoty Armii Polskiej we Francji
 1. Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego
 2. Wystawy militarne – w większości dotyczące walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej
 3. Skansen broni ciężkiej na dziedzińcu Muzeum.

Kilka razy w roku prezentowane są wystawy czasowe.

Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem: 1 stycznia, świąt Wielkanocy, 1 listopada oraz 24, 25 i 26 grudnia.

Godziny otwarcia:

 • październik – kwiecień: 10.00 – 15.00
 • maj oraz wrzesień: 10.00 – 16.30
 • czerwiec – sierpień: 10.00 – 17.30

Dane teleadresowe:

 • Trakt Węgierski 5, 38-450 Dukla
 • tel. +48 13 433 00 85, fax +48 13 433 02 36
 • e-mail: muzeum@dukla.pl
 • www.muzeumdukla.pl

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Operacja karpacko-dukielska nazywana jest również operacją dukielsko-preszowską, bitwą o Przełęcz Dukielską, a lokalnie bitwą dukielską.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]