Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kalisz
Adres ul. Tadeusza Kościuszki 12
62-800 Kalisz
Data założenia 19 listopada 1906
Dyrektor Sylwia Kucharska
Oddziały
Położenie na mapie Kalisza
Mapa lokalizacyjna Kalisza
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
Ziemia51°45′38,69″N 18°04′55,82″E/51,760747 18,082172
Strona internetowa

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu (MOZK) – muzeum okręgowe w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1906 jako Muzeum Archeologiczne w Kaliszu, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 38) w 1998; jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, dokumentuje historię Kalisza i Kaliskiego (wschodniej Wielkopolski).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą znaną wzmianką o zamiarze utworzenia muzeum w Kaliszu jest notatka z 1883, jaka ukazała się na łamach „Kaliszanina”. W 1900 w nowo wybudowanym ratuszu w Kaliszu otwarto wystawę poświęconą archeologii i sztuce. W 1906 zbiory sekcji starożytności przy Towarzystwie Popierania Przemysłu i Handlu dały początek Muzeum Archeologicznemu. Równolegle powstał pomysł utworzenia drugiego muzeum przeznaczonego na cele edukacyjne (sekcja pokazów i pomocy szkolnych), zaś przy miejscowym oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powstało Muzeum Krajoznawcze. Po kilku latach powiększania i przenoszenia zbiorów wszystkich placówek, w kwietniu 1914 całość udostępniono zwiedzającym pod nazwą Muzeum Ziemi Kaliskiej. Wybuch II wojny światowej spowodował koniec działalności i niemal całkowitą utratę zbiorów. Po wojnie rozpoczęto ponowne budowanie kolekcji. Pierwszą powojenną ekspozycję udostępniono w 1948, w 1953 pozyskano budynek przy ulicy Kościuszki 12.

Zdeponowany w 1958 w muzeum skarb ze Słuszkowa zawiera m.in. najliczniejszy skarb monet w Polsce i najliczniejszy zbiór denarów krzyżowych na świecie[1], w tym najliczniejszy zbiór denarów Sieciecha (122 sztuki). Legenda otokowa denarów Sieciecha „ZETECH” (Sieciech) jest jednym z najstarszych zabytków języka polskiego.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Zasoby muzeum podzielone są na część poświęconą badaniom archeologicznym okolicznych terenów (kolekcja kamiennych toporków, inwentarz metalowy, wyposażenie obiektów grobowych, zabytki dotyczące rozwoju osadnictwa), część etnograficzną (dewocjonalia, stroje, instrumenty, sprzęty domowe i narzędzia rzemieślnicze, rękodzieło), cześć historyczną (militaria, archiwalia kartograficzne, ikonografia, zbiory numizmatyczne), dział sztuki oraz dział gromadzący wydawnictwa związane z Kaliskiem.

W strukturze muzeum znajdują się również:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Kędzierski, Polskie denary krzyżowe w skarbie ze Słuszkowa, [w:] Wiadomości Numizmatyczne, XLII, 1998, z 1–2, s. 30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]