Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Świętochłowice
Adres ul. Wiktora Polaka 1
Data założenia 2012
Zakres zbiorów historia powstań śląskich oraz miasta Świętochłowice
Dyrektor Iwona Szopa
Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa konturowa Świętochłowic, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach”
Ziemia50°17′18,006″N 18°55′31,267″E/50,288335 18,925352
Strona internetowa

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicachmuzeum z siedzibą w Świętochłowicach. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest budynek dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków przy ul. Polaka 1, wybudowany w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało powołane do życia uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach[1]. Do jego zadań należy ochrona dóbr dziedzictwa, dotyczących dziejów Powstań Śląskich oraz historii miasta Świętochłowice. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji budynku; były one realizowane przy udziale środków z Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koszt realizacji wyniósł 9,5 mln zł, w tym ponad 7,7 mln zł ze środków UE. Dla zwiedzających placówka została otwarta w dniu 18 października 2014 roku. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. abp Wiktor Skworc, prof. Jerzy Buzek oraz Elżbieta Bieńkowska. W 2018 roku Muzeum zostało laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego[2].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

  • 2012–2014 – Iwona Szopa
  • 2014–2020 – Halina Bieda
  • od 2020 – Iwona Szopa

Działalność wystawienniczo-popularyzatorska[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja muzealna mieści się na trzech kondygnacjach budynku (parter, I i II piętro oraz antresola). Posiada multimedialny charakter i ułożona jest chronologicznie: począwszy od wystawy „Świętochłowice A.D. 1919”, poprzez kolejne powstania oraz plebiscyt po ukazanie walk powstańczych oraz konsekwencji śląskich zrywów. Do aranżacji wystawowych wnętrz użyto m.in. eksponatów z Muzeum Miejskiego.

Muzeum jest placówką całoroczną, czynną codziennie (w sobotę nieczynne). Wstęp jest płatny (poza niedzielami, gdy jest bezpłatny).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]